Trwa ładowanie...

Odpowiedzialność osoby kierującej pod wpływem alkoholu lub środków odurzających

Odpowiedzialność osoby kierującej pod wpływem alkoholu lub środków odurzającychŹródło: Policja
d14k76v
d14k76v

| [

]( http://www.omega-kancelaria.pl/ ) |
| --- | Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających jest jednym z najpowszechniejszych przestępstw w praktyce wymiaru sprawiedliwości. Dane policji z ostatnich lat, dotyczące pijanych użytkowników dróg, nie napawają optymizmem. Ich liczba sukcesywnie rośnie, mimo że za takie zachowanie grożą poważne konsekwencje prawne.

Odpowiedzialność za jazdę pod wpływem alkoholu

W zależności od poziomu alkoholu u kierującej czyn ten może stanowić wykroczenie lub przestępstwo. Niezależnie od jego sklasyfikowania, popełnienie tego czynu zawsze związane jest z zastosowaniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Zgodnie z art. 46 ust.2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu ma miejsce, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu lub w przypadku obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Grozi za to kara aresztu do 30 dni, grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od sześciu miesięcy do trzech lat oraz 10 punktów karnych.

d14k76v

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu przekracza 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza (art.46 ust.3 ww. ustawy). Kierowanie pojazdem przez osobę, u której zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila jest przestępstwem określonym w art.178a k.k. W konsekwencji można zostać skazanym na karę pozbawienia wolności do lat 2, karę ograniczenia wolności, grzywny, a także orzeczony może zostać środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do dziesięciu lat.

(fot. policja.pl)
Źródło: (fot. policja.pl)

Po nowelizacji kodeksu karnego w 2010 roku kierowca nietrzeźwy bądź będący pod wpływem środków odurzających, skazany prawomocnie za wypadek, którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby lub jej śmierć, zostanie dożywotnio pozbawiony prawa jazdy. Odstąpić od takiej kary sąd może tylko w sytuacjach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Wówczas orzeka się środek karny nie dożywotnio, lecz na okres od roku do 10 lat. Jednak w sytuacji, gdy ten sam kierowca, będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, ponownie spowoduje wypadek, sąd bez względu na okoliczności orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów na zawsze.

Nowelizacja kodeksu karnego wprowadziła również karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności w przypadku, gdy kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwości, albo będący pod wpływem środka odurzającego, był już wcześniej skazany za jazdę „pod wpływem”. Tego typu kary mogą być orzekane także wtedy, gdy kierujący złamał orzeczony czasowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Za przestępstwo może zostać uznane nie tylko samo prowadzenie pojazdu, ale również siedzenie w nim za kierownicą przy zapalonym lub zgaszonym silniku z kluczykami w stacyjce. W tym zakresie orzecznictwo sądów jest bardzo rygorystyczne.

d14k76v

Inne porady Kancelarii Prawnych Omega, www.omega-kancelaria.pl: Kiedy auto nie ma badań technicznych

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Źródło: (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Zasadniczo łagodniej traktowani są sprawcy wykroczeń, popełnionych z udziałem pojazdu niemechanicznego. Sprawca poruszający się takim pojazdem, np. rowerem, podlega karze aresztu od 5 do 14 dni albo karze grzywny od 20 zł do 5.000 złotych. W przypadku, gdy okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości, kierowca przyznaje się do popełnienia czynu, sprawca nie był wcześniej karany a jego wina nie jest znaczna, spełnione są wówczas przesłanki pozwalające sądowi na warunkowe umorzenie postępowania. Jeśli sąd tak postanowi, sprawca zdarzenia oficjalnie będzie uchodził za osobę niekaraną, a informacja o skazaniu nie trafi do rejestru karnego.

d14k76v

Jazda pod wpływem narkotyków

Kierowanie pojazdem przez kierującego, który jest pod wpływem środka odurzającego (marihuana, kokaina, amfetamina, LSD itd.) jest takim samym przestępstwem jak jazda pod wpływem alkoholu. Inaczej jednak niż w przypadku alkoholu, nie chodzi tutaj o poziom stężenia substancji psychoaktywnej. Wystarczy wykrycie jakiegokolwiek śladu jej obecności. Oznacza to, że jeśli biegły toksykolog ustali, że we krwi kierującego pojazdem wykryto obecność środka odurzającego, osoba taka obligatoryjnie podlega odpowiedzialności karnej za przestępstwo. Należy pamiętać, że niektóre narkotyki są wykrywalne we krwi wiele tygodni po ich zażyciu i z punktu widzenia prawa karnego nieistotną okolicznością jest fakt, że śladowa ilość substancji psychoaktywnej nie musi mieć wpływu na zdolność kierującego do prowadzenia pojazdu.

Odpowiedzialność cywilna

Należy pamiętać, że kierowca, który decyduję się na jazdę pod wpływem alkoholu oraz innych środków odurzających nie jest chroniony ubezpieczeniem wynikającym z polis OC ani ubezpieczeń dobrowolnych (AC, NNW). Ubezpieczyciel - oczywiście - wypłaci odszkodowanie należne poszkodowanemu. Zażąda jednak zwrotu całości wypłaconej kwoty od sprawcy wypadku, w ramach tak zwanego regresu ubezpieczeniowego. Może się okazać, że skutki jednorazowej lekkomyślności będą ponoszone w niektórych przypadkach nawet dożywotnio. Na wysokość świadczeń odszkodowawczych należnych poszkodowanemu składają się zarówno koszty naprawy uszkodzonego pojazdu, jak również koszty leczenia, sprzętu medycznego, rehabilitacji, zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, a nawet dożywotnia renta.

W ubezpieczeniach dobrowolnych (autocasco, polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenia na życie) ogólne warunki ubezpieczenia przewidują zazwyczaj całkowite wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody spowodowane przez osobę będącą pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających. Nieodpowiedzialność ubezpieczonego może zatem pokutować koniecznością samodzielnego pokrycia szkód za wyrządzone szkody. Posiadający AC kierowca nie otrzyma odszkodowania za rozbity samochód i dodatkowo poniesie wszelkie konsekwencje prawne związane z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu.

Aldona Gotowicka-Otłog, Omega Kancelarie Prawne

tb/

Inne porady Kancelarii Prawnych Omega, www.omega-kancelaria.pl: Kiedy auto nie ma badań technicznych

d14k76v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14k76v
Więcej tematów