Trwa ładowanie...

Likwidacja punktów karnych: nowe zasady

Likwidacja punktów karnych: nowe zasadyŹródło: PAP/Darek Delmanowicz
d4j507y
d4j507y

| [

]( http://kancelarie.krakow.pl ) |
| --- | 19 stycznia 2013 r. wejdzie w życie znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami, a wraz z nią nowe zasady likwidacji punktów karnych. Będzie trudniej, więc lepiej sprawdzić, jak prezentuje się stan naszego konta i w razie konieczności zapisać się na kurs reedukacyjny.

Jednym z obowiązków policji jest prowadzenie ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Konkretnym wykroczeniom są przyporządkowane punkty w skali od 0 do 10. Dla kierujących istotnym jest, że punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego wpisane do ewidencji, są usuwane po upływie roku od dnia naruszenia, chyba że przed upływem tego okresu kierowca dopuścił się naruszeń, za które łącznie przypisana liczba punktów przekroczyłaby 24 punkty lub 20 punktów w przypadku kierowców, którzy przekroczyli tę liczbę punktów w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy.

d4j507y

Odebranie prawa jazdy, czyli cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdem w związku z przekroczeniem limitu punków karnych przyjmuje formę decyzji, która jest wydawana przez starostę na wniosek komendanta wojewódzkiego policji. Taka decyzja jest jednak wydawana jedynie w stosunku do „początkujących” kierowców, czyli takich, którzy w okresie roku od dnia wydania im po raz pierwszy prawa jazdy, przekroczyli liczbę 20 punktów karnych.

Inne zasady obowiązują w stosunku do kierowców o stażu dłuższym niż rok. W ich przypadku przekroczenie limitu 24 punktów karnych powoduje wydanie skierowania decyzją starosty na tzw. kontrolne sprawdzenie kwalifikacji. Pod tym pojęciem kryje się konieczność powtórzenia całego egzaminu na prawo jazdy, tj. części praktycznej jak i niestety części teoretycznej, a także konieczność poddania się badaniom psychologicznym.

(fot. Policja.pl)
Źródło: (fot. Policja.pl)

Redukcja punktów karnych

Dobrowolną możliwość redukcji punktów karnych mają tylko kierowcy posiadający prawo jazdy przez okres ponad roku. Redukcja punktów następuje dzięki uczestnictwu w szkoleniach prowadzonych przez ośrodki WORD. Szkolenie jest obecnie dobrowolne, a jego koszt pokrywa samodzielnie uczestnik (ok. 300 zł). Możliwość skorzystania z tego sposobu likwidacji punktów karnych kończy się jednak w związku z wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami. Należy pamiętać, że z tej możliwości nie mogą skorzystać kierowcy w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy. Dla kierowców ważnym jest, że obecnie szkolenie trwa jedynie 6 godzin lekcyjnych i obejmuje zajęcia z policjantem i psychologiem. Po ukończeniu kursu uczestnik otrzymuje zaświadczenie o odbytym szkoleniu i pozbywa się sześciu punktów karnych. W następnym szkoleniu można wziąć udział dopiero po upływie sześciu miesięcy.
Od stycznia 2013 r. czeka nas rewolucja, więc warto zastanowić się nad zainwestowaniem w takie dobrowolne szkolenie.

d4j507y

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Sprawca stłuczki bez OC. Kto płaci?

(fot. Policja.pl)
Źródło: (fot. Policja.pl)

Zmazywanie punktów po nowemu

Zgodnie ze zmianami wchodzącymi w życie w styczniu 2013r. kierowca, który uzbiera na swoim koncie więcej niż 24 punkty karne lub będąc w tzw. okresie próbnym, trwającym 2 lata od otrzymania prawa jazdy, popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, będzie zobowiązany do przejścia tzw. szkolenia reedukacyjnego i zostanie poddany badaniom psychologicznym. Szkolenia - tak jak do tej pory - będą przeprowadzać wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Cena takiego kursu wzrośnie prawdopodobnie do ok. 500 złotych i będzie on znacznie dłuższy niż obecnie.

d4j507y

W przeciwieństwie do obecnych zasad, udział w kursie reedukacyjnym spowoduje „wykasowanie” wszystkich punktów karnych. Nie oznacza to jednak ułatwienia dla łamiących przepisy. Kierowca po kursie przez pięć lat nie będzie mógł ponownie w nim uczestniczyć. Jeśli w tym czasie ponownie "zarobi" więcej niż 24 punkty karne w ciągu roku, definitywnie straci prawo jazdy. Co więcej, jeżeli zda egzaminy i ponownie uzyska uprawnienia do prowadzenia samochodu, będzie traktowany jak nowy kierowca i w związku z tym będzie obowiązywał go dwuletni okres próbny.

Przepisy, które wejdą w życie w styczniu 2013 r., wprowadzają także specjalne kursy reedukacyjne związane z problematyką przeciwalkoholową i przeciwdziałania narkomanii. W takim szkoleniu będzie musiał wziąć udział kierowca, który prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości lub narkotyków.

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Sprawca stłuczki bez OC. Kto płaci?

tb/

d4j507y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j507y
Więcej tematów