Trwa ładowanie...

W czasie upału kierowcy stają się agresywni

d3hw3n6
d3hw3n6

Polskie drogi nie należą do najlepszych. Nawet wybierając autostradę nie mamy pewności, że nie utkniemy w korku. To budzi frustrację, która pod wpływem pośpiechu i upału szybko przeradza się w agresję.

Klimatyzacja w samochodzie, raczej rzadka w starszych egzemplarzach, zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jest tak nie tylko z tego powodu, że w schłodzonym wnętrzu lepiej się czujemy, ale też dlatego, że jesteśmy mniej agresywni. Jak pokazują badania, im wyższa temperatura, tym mniej cierpliwości mają kierowcy i w tym większym stopniu skłonni są do ryzyka, a na dodatek stają się nieuprzejmi. Pierwszym symptomem takiej przemiany jest nadużywanie klaksonu. Na dalszym etapie do głosu dochodzi agresja słowna, a potem przemoc fizyczna. Przekłada się to również na styl jazdy - coraz bardziej niebezpieczne manewry, brak odstępu od poprzedzającego pojazdu, chęć wyprzedzenia wszystkich samochodów przed nami. Nietrudno tu o błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne.

* ZOBACZ, KTÓRE SAMOCHODY NAGRZEWAJĄ SIĘ NAJBARDZIEJ * Jak uniknąć takich kłopotów? Jeśli dysponujemy samochodem bez klimatyzacji, warto podróżować wieczorem, nocą lub rano. Nawet posiadacze tego dodatkowego urządzenia muszą jednak znać pewne zasady. Przede wszystkim nie ustawiajmy temperatury niższej niż o sześć stopni Celsjusza od tej, która panuje na zewnątrz. W przeciwnym razie po opuszczeniu pojazdu narażamy się na szok termiczny, a w konsekwencji przeziębienie. Parkując, wybierajmy miejsca zacienione. Auto pozostawione w pełnym słońcu latem może nagrzać się do temperatury przekraczającej 60 stopni Celsjusza. Jeśli nie da się tego uniknąć, a nasz samochód wyposażony jest w klimatyzację, umiejętnie z niej korzystajmy.

By jak najszybciej schłodzić wnętrze, należy na minutę lub kilka otworzyć wszystkie drzwi, jeszcze nim zasiądziemy za kierownicą. W ten sposób wymienimy nagrzane powietrze z wnętrza na nieco chłodniejsze. Gdy już zdecydujemy się na jazdę, początkowo ustawmy zamknięty obieg powietrza. Można również przejechać pierwsze kilkaset metrów z opuszczonymi szybami.

Zdenerwowanie przyczynia się również do popełniania błędów, które normalnie by się nie zdarzyły. W lecie pamiętajmy o tym, by nie zostawiać dzieci i zwierząt zamkniętych w samochodzie zaparkowanym na słońcu. Już po kilku minutach w jego wnętrzu panuje nieprzyjemna temperatura, a po dwóch kwadransach zaczyna ona zagrażać życiu.

tb/sj/tb, moto.wp.pl

d3hw3n6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hw3n6
Więcej tematów