Toyota zbudowała samochód ze sztuczną inteligencją

2017.01.09 15:53 WP 13 opinii

Polub WP Moto

a a a

Na targach elektronicznych w Las Vegas Toyota zaprezentowała nowy samochód koncepcyjny, w którym sztuczna inteligencja służy nawiązaniu relacji między człowiekiem i samochodem.

Toyota Concept-i wykorzystuje sztuczną inteligencję do przewidywania potrzeb użytkowników. Auto zostało zaprezentowane na targach Consumer Electronics Show 2017 w Las Vegas. Zaprojektowało go amerykańskie studio Toyoty Calty Design Research w Newport Beach w Kalifornii. Technologia komunikacji z użytkownikiem powstała w Toyota Innovation Hub w San Francisco.

Kluczową innowacją w Concept-i jest zaawansowany system sztucznej inteligencji. Samochód nie tylko zapamiętuje plan dnia i tygodnia, trasy i miejsca docelowe oraz styl jazdy. Złożony system uczy się rozpoznawać emocje, aby poprawiać samopoczucie kierowcy. Służy do tego m.in. wybór odpowiedniej muzyki, ułożenie trasy z uwzględnieniem jego ulubionych miejsc, a także dostosowanie poziomu wsparcia systemów bezpieczeństwa do nastroju i kondycji kierowcy.

Koncepcyjne auto Toyoty

Użytkownik Concept-i może wybrać manualny tryb jazdy lub autopilota. Jednocześnie samochód monitoruje na bieżąco stopień skupienia i poziom zmęczenia kierowcy oraz warunki na drodze, aby w razie konieczności zwiększyć poziom zautomatyzowania prowadzenia lub przejść w tryb autonomicznej jazdy.

Zespół ekspertów zaczął projekt od interfejsu użytkownika, który posłużył za platformę dla awatara sztucznej inteligencji o imieniu Yui. Kontakt z nim rozpoczyna się od wyświetlenia jego animowanej postaci, która potrafi rozmawiać w naturalny sposób, nie tylko przyswajając sobie język, ale także kulturę danego kraju. Yui jest umiejscowiony na desce rozdzielczej, jednak do komunikacji z kierowcą i pasażerami służy cała kabina, która przekazuje sygnały i ostrzeżenia za pomocą światła, dźwięku i bodźców dotykowych. W Concept-i nie ma jednego ekranu na konsoli centralnej. Czas i miejsce przekazywania sygnału czy informacji są optymalnie dobrane do możliwości percepcyjnych człowieka.

Kolorowe światła w przestrzeni na nogi informują, czy samochód jest w trybie manualnym czy autonomicznym. Projektory na półce pod tylną szybą wyświetlają na słupkach C sygnały o samochodzie znajdującym się w martwym polu. Dzięki zaawansowanemu wyświetlaczowi Head-up Display kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi.

Do komunikacji służy także nadwozie auta. Kierowcę i pasażerów wita Yui pojawiający się na karoserii drzwi. Z tyłu oraz na przedzie samochodu wyświetlane są informacje i ostrzeżenia dla innych kierowców, np. o tym, czy samochód jedzie w trybie autopilota, czy jest kierowany przez człowieka.

Toyota planuje w ciągu najbliższych kilku lat rozpocząć w Japonii testy drogowe prototypu Concept-i.

oceń
tak 1 33.33%
nie 2 66.67%

Przeczytaj na forum: Likwidacja szkody po dzwonie


Opinie (13)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
3
~viri 2017-01-10 (12:49) 7 dni 18 godzin i 18 minut temu

Pomysł bardzo futurystyczny i może za kilka/ kilkanaście lat wejdą do masowej produkcji. Póki co zamierzam zmienić diesla na hybrydę. Prius wpadł mi w oko, muszę się umówić na jazdę próbną, żeby sprawdzić jak się nim jeździ. Miasta powinny się dokładać do elektrycznych aut to zaraz by się smog zmniejszył.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
2
~Wrona 2017-01-10 (08:33) 7 dni 22 godziny i 34 minuty temu

Toyota od dawna pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami i wyrasta na najbardziej rozwiniętą technologicznie markę motoryzacyjną. Japończycy mają tą zaletę, która odróżnia ich chociażby od Niemców, że potrafią patrzeć w przyszłość w bardzo długiej perspektywie i to im przynosi korzyści. A samochód trochę zabawnie wygląda, ale któż z nas wie jakimi samochodami przyjdzie nam jeździć już za kilka lat ?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

2
0
~fsafs 2017-01-11 (16:03) 6 dni 15 godzin i 4 minuty temu

wp kiedys tych toyotowych spamerow zbanuje ? czy dalej pod kazdym artykulem o samochodach beda pisac ze jezdza priusem aurisem czy innym syfilisem bez wzgledu na tresc artykulu ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~duch 2017-01-09 (16:15) 8 dni 14 godzin i 52 minuty temu

powinni zastosować rozwiazaia jak w korei

odpowiedz

  • Kup nowe

Katalog samochodów - najpopularniejsze modele