Trwa ładowanie...
05-11-2014 10:33

Skazany za śmiertelny wypadek „szkoli” kierowców

d3wkbgi
d3wkbgi

*Wystarczy kilka dni spędzonych w Polsce za kierownicą, by stwierdzić, że nie brakuje u nas kierowców nie tylko mających za nic przepisy, ale też nie zważających na bezpieczeństwo swoje i innych. Jak zmienić ich mentalność? Odpowiedzią państwa jest system punktów karnych, ale on nie wydaje się do końca wystarczający. Według nowego pomysłu, pomóc ma wysłuchanie osoby skazanej za śmiertelny wypadek. *

W warszawskim WORD-zie ruszył nowatorski projekt, dotyczący kursów redukujących liczbę punktów karnych. W myśl nowego założenia jeden z bloków szkolenia prowadzonego tradycyjnie przez policjanta został zastąpiony nietypowym elementem. - Po raz pierwszy wprowadziliśmy „spowiedź” osoby skazanej za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym - mówi Krzysztof Wójcik z warszawskiego WORD-u. - To bezpośrednie spotkanie twarzą w twarz z odsiadującym wyrok wytypowanym przez Służbę Więzienną. Osoba ta opowiada o okolicznościach wypadku i jego skutkach, o swoim życiu przed zdarzeniem i obecnie, a także wpływie, jaki na jego rodzinę i rodzinę ofiary wywarło lekceważenie przepisów za kierownicą. Jesteśmy przekonani, że taka forma zajęć, żywy przykład konsekwencji nieodpowiedzialnej jazdy, wpłynie na kierowców mających trudności z opanowaniem się za kierownicą znacznie lepiej, niż przytaczanie statystycznych danych czy przestrogi policjanta.
Jeśli system zda egzamin, może być spopularyzowany w całym kraju.

Kierowcy, którzy mają prawo jazdy przynajmniej od roku, a na koncie niebezpiecznie dużą liczbę punktów karnych, mogą poprawić swoją sytuację, uczestnicząc w szkoleniu. Taki dobrowolny kurs reedukacyjny kosztuje około 300 zł i trwa 4-5 godzin. W tym czasie odbywają się zajęcia z policjantem i psychologiem, a po ich zakończeniu uczestnik otrzymuje zaświadczenie o odbytym szkoleniu i pozbywa się sześciu punktów karnych. W następnym szkoleniu można wziąć udział dopiero po upływie sześciu miesięcy.

tb/sj/tb

d3wkbgi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wkbgi
Więcej tematów