Trwa ładowanie...
26-04-2016 21:39

Seniorzy na drogach. Teraz mogą zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych

d1fb7rs
d1fb7rs

Seniorów na drogach jest coraz więcej. I będzie ich przybywało, bo długość życia wciąż rośnie, a aktywność osób w podeszłym wieku nie ma nic wspólnego z tą sprzed lat. Starsi chcą jeździć, a prawo im na to pozwala. Jeśli czegoś zapomnieli, to mogą odświeżyć wiedzę podczas szkoleń, takich jak te organizowane na Śląsku.

Śląskie szkolenia są organizowane dla osób, które skończyły 50 lat. Czyli dla ludzi w sile wieku, bo prawdziwi seniorzy to ci, którzy mają ponad 65 lat.

Wyniki badań dla tych najstarszych nie są łaskawe. W porównaniu do grupy wiekowej 25-64 ryzyko spowodowania wypadku przez osoby powyżej 65. roku życia wzrasta o 16 proc. Jest to najczęściej spowodowane względami zdrowotnymi.

Młodzi dwukrotnie rzadziej wymuszają pierwszeństwo niż starsi. Najbezpieczniej jeździmy w latach "aktywności zawodowej". Młodych charakteryzuje brak doświadczenia, brawura oraz zbyt wysoka ocena własnych umiejętności. W przypadku osób powyżej 65. roku życia największą bolączką jest słabnący refleks, mniejsza zdolność widzenia i słyszenia. Są oni jednak zwykle bardziej rozważni i ostrożni.

Nie ma określonego limitu, w którym należy przestać prowadzić auto - dla jednej osoby będzie to 65 lat, dla innej zdecydowanie więcej. Trudno wyczuć granicę, jeśli nie zauważyliśmy nagłej, odczuwalnej zmiany np. w widzeniu.

d1fb7rs

W wielu krajach seniorzy-kierowcy muszą poddawać się obowiązkowym badaniom kontrolnym. W Polsce nie ma takich uregulowań, jednak nie zwalnia to starszych z odpowiedzialności. Nie można czekać na wypadek, tylko trzeba być świadomym sygnałów, które powinny budzić niepokój - wzrost liczby niebezpiecznych sytuacji na drodze, trudności w dostrzeganiu pieszych czy większe zdenerwowanie za kółkiem.

Ból czy sztywność szyi mogą utrudnić oglądanie się na boki, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku zmiany pasa ruchu. Z kolei ból i uczucie ciężkości w nogach mogą sspowodować wolniejsze przekładanie nóg z pedałów, a co za tym idzie - wolniejszą reakcję.

Na możliwości prowadzenia wpływ mają również przyjmowane leki - dlatego też warto zapytać lekarza o efekty uboczne. Niektóre z nich same nie wpływają na możliwość kierowania pojazdem, ale już w połączeniu z innymi mogą znacznie osłabić koncentrację.

Seniorzy, którzy zaczynają gorzej czuć się podczas kierowania, powinni unikać podróży w godzinach szczytu i wybierać mniej zatłoczone trasy. Gdy czas reakcji zaczyna się wydłużać, należy dbać o zachowanie większego odstępu za poprzedzającym pojazdem.

Szkolenia - takie jak te organizowane na Śląsku - są dla seniorów idealnym rozwiązaniem, jeśli tylko mają oni wątpliwości co do swoich umiejętności, które nabyli kilka dekad temu.

Źródło: TVN24, Szkoła Jazdy Renault, opr. MAK

d1fb7rs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fb7rs
Więcej tematów