Najgroźniejszy wypadek z możliwych. Potrącenie dziecka na pasach

2016.03.17 10:54 WP 211 opinia

Polub WP Moto

Najgroźniejszy wypadek z możliwych. Potrącenie dziecka na pasach
a a a

Na warszawskim Gocławiu doszło do wypadku, w którym ucierpiało 7-letnie dziecko. W stanie krytycznym trafiło do szpitala, lekarze walczą o życie malucha. Co to był za wypadek? Na miejscu policjanci powiedzieli dziennikarzowi Wirtualnej Polski, że "to był polski klasyk". Jak i dlaczego dochodzi do tego typu tragicznych zdarzeń?

Ulica Umińskiego ma cztery pasy ruchu, po dwa w jedną stronę. Co kilkaset metrów znajdują się przejścia dla pieszych, przedzielone wysepką. Wokół szkoły i przedszkola, przez zebry właściwie cały czas przechodzą dzieci - same bądź z rodzicami lub opiekunami. Mimo że przejścia są dobrze oznaczone i jest ich dużo, a dozwolona prędkość to oczywiście miejskie 50 km/h kierowcy nagminnie łamią przepisy. Jeżdżą znacznie szybciej.

Wypadek z 16 marca, w którym ucierpiało dziecko, został spowodowany przez kierowcę czarnego BMW. Inny kierowca zatrzymał się przed pasami, tak jak to nakazują przepisy. Natomiast sprawca postanowił go wyprzedzić. W tym czasie na zebrę wszedł 7-letni chłopiec z mamą. Skończyło się tragicznie.

(fot. Zdjęcie zamieszczone na profilu radnego Pawła Trojaka)

"Polski klasyk", mówią policjanci i podają dziesiątki przykładów podobnych zdarzeń. Kierowca na prawym pasie postanawia ustąpić pierwszeństwa i nierzadko zachęca do wejścia na zebrę. Tymczasem, pędzący lewym pasem inny zmotoryzowany, który spieszy się, jest rozkojarzony, nie zauważa, co się dzieje lub - to najczęstsze - jest po prostu drogowym piratem, uderza człowieka z pełnym impetem. Przeżyć taki wypadek to cud. Wyjść z niego bez szwanku, właściwie niemożliwe.

Dlaczego dochodzi do tego typu zdarzeń? O opinię poprosiliśmy mł. insp. Marka Konkolewskiego z Komendy Głównej Policji. - Prawo jest jasne i nie pozostawia żadnych wątpliwości. Przejście dla pieszych to miejsce, do którego dojeżdżając należy zachować szczególną ostrożność. Zatrzymać się i przepuścić pieszych - mówi policjant.

- Niestety, wielu kierowców nie rozumie lub lekceważy zwrot "szczególna ostrożność". Uważa je za wyświechtany slogan, używany najczęściej przez mundurowych, takich jak ja. A to zestaw konkretnych zachowań. Kierowca dojeżdżający do przejścia dla pieszych powinien rozejrzeć się, trzymać kierownicę obiema rękami, skupić się tylko i wyłącznie na jeździe i obserwacji sytuacji wokół, przestać palić papierosa, gawędzić ze współpasażerem, słuchać muzyki, czy rozmawiać przez zestaw głośnomówiący. Powinno istnieć dla niego tylko i wyłącznie "tu i teraz" - mówi Marek Konkolewski. - Kierowanie samochodem to nie jest rzecz błaha, ale ciężka praca fizyczna i przede wszystkim psychiczna. Mam wrażenie, że wielu kierowców tego nie rozumie - dodaje.

Podobnych wypadków, które należą do najgroźniejszych z możliwych (auto z pełnym impetem uderza w człowieka, a kierowca najczęściej nawet nie rozpoczyna hamowania) można uniknąć. Odpowiedzialność leży zarówno po stronie kierowcy jadącego lewym pasem - jej właśnie nie wziął na siebie kierowca BMW, sprawca gocławskiego wypadku - jak i innych uczestników ruchu.

Policjanci ostrzegają wszystkich "miłych" kierowców, którzy jadąc prawym pasem postanawiają ustąpić pierwszeństwa. Najpierw powinni się upewnić, czy lewym pasem nie pędzi pirat lub po prostu szybciej jadący samochód. Chodzi o to, żeby nie wyświadczyć pieszemu niedźwiedziej przysługi (o czym mowa, doskonale widać na filmie). Czasami lepiej nie ustąpić pierwszeństwa, niż zrobić to i wywołać w pieszym przekonanie, że może bezpiecznie przechodzić.

- Apel o ostrożność kieruję również do samych pieszych. Oczywiście, że zebra powinna być dla nich enklawą bezpieczeństwa. Ale bywa, że nie jest, właśnie ze względu na fatalne nawyki niektórych kierowców. Wchodząc na przejście sami muszą się więc upewnić, czy kolejnymi pasami nie jadą auta. Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności ciąży również na nich. Pieszy musi przestać rozmawiać z towarzyszem, zdjąć słuchawki z uszu, przestać wpatrywać się w smartfon. Wielu pieszych o tym nie pamięta - konstatuje Marek Konkolewski.

7-letni chłopiec, ofiara potrącenia, jest pod opieką lekarzy w szpitalu przy ul. Niekłańskiej. 17 marca w godzinach porannych na przejściu dla pieszych niedaleko Szkoły Podstawowej nr 312 odbył się protest rodziców i mieszkańców Gocławia, którzy postanowili tłumnie przechodzić przez feralną zebrę przez 15 minut, aby zwrócić uwagę na problem bezpieczeństwa tego miejsca. Akcja ma zostać powtórzona w godzinach popołudniowych.

Jednocześnie głos zabrali radni, wstrząśnięci tym co się stało. Nie wiadomo co dalej z przejściami na ul. Umińskiego (jest ich kilka) i na sąsiednich ulicach Abrahama, Jugosławiańskiej i Meissnera. Problemem wydają się jednak nie one, ale raczej zachowania kierowców.

Marcin Klimkowski

oceń
tak 8 53.33%
nie 7 46.67%

Opinie (211)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
2
~GREGOR 2016-03-18 (06:59) 8 miesięcy 22 dni 4 godziny i 48 minut temu

W SKANDYNAWI PRZED WSZYSTKIMI PRZEJSCIAMI GDZIE SĄ SZKOŁY SĄ GARBY I WSZYSTKO NA TEN TEMAT

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Gienek 2016-03-18 (07:54) 8 miesięcy 22 dni 3 godziny i 53 minuty temu

Kierowca w czarnym BMW, jakoś mnie to nie dziwi.

odpowiedz

2
0
~Baba za kółkiem 2016-03-18 (07:51) 8 miesięcy 22 dni 3 godziny i 56 minut temu

A ja trochę z innej beczki... Jak skomentować postępowanie kierowcy, który przepuszcza pieszego nie ze swojej strony? Zwykła ulica , po jednym pasie w każdą stronę... Za mną jedzie tir, za nim pusto (jestem na bieżąco, widzę co dzieje się wokół). Mam ostro hamować, żeby tir wjechał mi w auto? (jeżdżę małym autem, tir pewnie by mnie zgniótł bez większego wysiłku...) Nagle z zaskoczenia (no nie przewidziałam, że baba będzie taka "uczynna" dla pieszego z mojej strony. Widzę, że nie ma co ostro hamować, pieszy na szczęście rezolutny i uważny- poczekał. Ale gdyby uznał, że droga wolna, bo ktoś go przepuszcza? Wolę nie myśleć. Dodam, że wcześniej nie byłam w stanie zobaczyć tej sytuacji na drodze, zakręt...

odpowiedz

11
8
~PG 2016-03-17 (21:36) 8 miesięcy 22 dni 14 godzin i 11 minut temu

Czy włażąc na pasy tuż przed samochodem zastanawialiście się kiedyś, czy kierowca jest trzeźwy, ma na tyle sprawne hamulce że wyhamuje, czy was widzi, bo akurat patrzy w lusterko albo w bok, bo coś zwróciło jego uwagę.... NIE!!!!! wy się po prostu wpierd*alacie na drogę bo macie pierwszeństwo i niech się dzieje wola nieba!! Na kursach prawa jazdy uczą o zasadzie ograniczonego zaufania, kierowca kierowcy nie wjedzie w drzwi bo ma pierwszeństwo, czasem mimo pierwszeństwa trzeba ustąpić, czasem zwolnić, a wy, drodzy piesi zawsze i wszędzie się wpychacie.... stańcie i zaczekajcie, na pewno was przepuszczą.... przecież też możecie wyjść z domu 2 min, wcześniej i dojść bezpiecznie do pracy lub szkoły!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~asd 2016-03-18 (07:38) 8 miesięcy 22 dni 4 godziny i 9 minut temu

Może też wystarczy spojrzeć czy coś jedzie... sam byłem świadkiem takiego potrącenia :/ nie Wszytscy kierowcy sie zatrzymuja niestety

odpowiedz

29
1
~niedawna kursantka 2016-03-17 (19:55) 8 miesięcy 22 dni 15 godzin i 52 minuty temu

Mój instruktor nauki jazdy zawsze powtarzał:'Przewiduj,zawsze przewiduj". Sytuacja,która mnie spotkała kilka dni tuż po egz:Jadę w mieście drogą dwupasmową,z lewej strony straszny korek samochodów, w tym dwa ostatnie to duże busy dostawcze, widoczność ograniczona,zbliżałam się do przejścia dla pieszych,automatycznie noga z gazu i mimo iż nikogo jak mi się wydawało nie było, przyhamowałam do 30km/h.I dzięki Bogu,bo z lewej strony, zza busa wyjechał pan na rowerze, zdążyłam zahamować! Obserwuj,analizuj,przewiduj,masz myśleć nawet za pieszego! -dziękuję panie instruktorze za dobre nawyki,oby nigdy nie zniknęły!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~gieneksz 2016-03-18 (07:35) 8 miesięcy 22 dni 4 godziny i 12 minut temu

Policja , gdzie oni są . Napewno nie stoja przy szkołach i przedszkolach tylko na zjazdach z autostrad gdzie predkość z 120 gwałtownie ogranicza się do 60 km/h . Tam najłatwiej nachapać mandatów . Jeszcze się wypowiada taki że taki wypadek to klasyk . Niech patrolują okolice szkół i przedszkoli przynajmniej w godzinach szczytu czyli przed godziną 8 i około 14-15 .

odpowiedz

2
0
~tomek 2016-03-18 (07:29) 8 miesięcy 22 dni 4 godziny i 18 minut temu

rozwiązanie jest tak proste że aż za trudne dla polskich geniuszy. wystarczy tak znowelizować przepisy żeby na wszystkich pasach zlokalizowanych na drogach z dwoma pasami ruchu były światła i po problemie. ale lepiej narzekać

odpowiedz

12
1
~ewa 2016-03-17 (19:57) 8 miesięcy 22 dni 15 godzin i 50 minut temu

kilkanaście lat temu mój syn w drodze ze szkoły został potrącony przez auto, którym kierowała kobieta.gdyby nie szybka interwencja pewnej kobiety sprawczyni by uciekła.ale co z tego ,okazało się, że miała "dobrych znajomych" w policji i uniknęła kary. nie zainteresowała się co z dzieckiem. po wszystkim jak syn wyszedł ze szpitala to my byliśmy wzywani na policję i pouczani. staraliśmy się dowiadywać dlaczego tak postąpiono -szybko otrzymaliśmy pismo z policji z inf.że sprawa jest już umorzona . i w takim państwie żyjemy .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
4
~awssld 2016-03-18 (06:54) 8 miesięcy 22 dni 4 godziny i 53 minuty temu

dlatego dochodzi do wypadków że uczymy się w szkołach podstawowych ruchu drogowego i ich zagrożeń tylko religii

odpowiedz

8
1
~pablo 88 2016-03-18 (06:36) 8 miesięcy 22 dni 5 godzin i 11 minut temu

Głupie zganianie na ustępujących. Jeździ pełno super kierowców mistrzów prostej których ambicją jest tylko jechać szybciej niż kierowca na sąsiednim pasie. Zero myślenia umiejętności przewidywania sytuacji. A wystarczy tylko nie mając pewności zwolnić przed przejściem. Tak wam nie pasują przywileje pieszych? To proponuje prowadzić całkowity zakaz parkowania na chodnikach. Zaraz cwaniaczki zasuwając zamiast autem na nogach zmienią punkt widzenia. Proszę jeszcze pamiętać że każdy z nas ma bliskich i większość musi przechodzić przez przejścia....

odpowiedz

23
78
~Ion 2016-03-17 (14:42) 8 miesięcy 22 dni 21 godzin i 5 minut temu

Strasznymi kierowcami nie są wcale "piraci", ale właśnie "uprzejmiacy". Parę razy cudem uniknąłem rozjechania pieszego na przejściu, bo kierowca dużego samochodu, całkowicie zasłaniającego widok z prawej strony postanowił "być uprzejmy". Przy prędkości ok 50 km/h zatrzymał się przed przejściem. Ja zahamowałem w ostatniej chwili, bo zostałem tym jego manewrem zaskoczony. Jechaliśmy przedtem równolegle obok siebie przez jakieś 400 metrów. Nie ma na taki przypadek żadnego asa. Może się przytrafić nawet najlepszemu kierowcy, ze ten obok zahamuje i wytworzy się sytuacja skrajnie niebezpieczna.

odpowiedz

pokaż 20 ukrytych odpowiedzi

4
12
~Modzel 2016-03-18 (02:11) 8 miesięcy 22 dni 9 godzin i 36 minut temu

Z pieszych robi się święte krowy. Powinno zmienić się w przepisach te ich obowiązkowe wpuszczanie na pasy to raz. Pieszy powinien wiedzieć i mieć zakodowane, że zawsze musi rozglądać się po ulicy, jeśli chce przejść. Uważam, że większość wypadków na pasach to wina w większej mierze pieszych a nie prędkości jadących. Owszem, kierowca również powinien mieć na uwadze ewentualną głupotę przechodniów, ale fakt jest jeden. On przeżyje, jako kierowca pojazdu. Osoba na pasach najczęściej nie, więc to ona powinna mieć na uwadze najbardziej dokładne sprawdzenie bezpieczeństwa przejścia. Światła/sygnalizacje tylko utrudnią ruch samochodów. Większe korki i przestoje. A każdy piechur i tak jak chce, to wlezie na czerwonym.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
1
~matka 2016-03-17 (23:11) 8 miesięcy 22 dni 12 godzin i 36 minut temu

Ja bym chyba zatlukla za potracenie mojego dziecka. Przeciez ten maly nie ma szans. Jakby mi ktos zabil dziecko to zycie byloby juz dla mnie bez sensu.A kara bez znaczenia

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
2
~lepti 2016-03-18 (03:44) 8 miesięcy 22 dni 8 godzin i 3 minuty temu

Co za pieprz..e?!skad kierowca ma wiedziec czy ten na lewym sie zatrzyma czy tez nie bo jest piratem?Kierowca zatrzymuje sie bo widzi czlowieka na przejsciu i chce by bezpiecznie przeszedl na druga strone, jak on sie nie zatrzyma to nikt sie nie zatrzyma i pieszy bedzie musial wymusic przejscie.Zostanie wtedy potracony przez pierwszy lepszy samochod na prawym pasie.Bezpieczenstwo na przejsciach mozna poprawic dobrymi przepisami czyli za potraceniu na przejsciu bezwzgledna kara wiezienia minimum 5 lat w przypadku wypadku smiertelnego minimum 15 lat, ofierze wypadku na przejsciu sprawca powinien wyplacac odszkodowanie a w przypadku inwalidztwa rente z wlasnej kieszeni przy czym koszty leczenia i pelnej rechabilitacji ofiary ponosi sprawca!W przypadku tego typu wypadku sprawca traci uprawnienia do kierowania pojazdem dozywotnio!Przestancie sie piep...yc z piratami a zacznijcie ich dotkliwie karac finansowo!Mandaty powinny byc ustalane przez sad i dostosowane do wysokosci pensji.W przypadku jazdy po pijanemu kierowca traci pojazd i nie wazne czy to byl maluch za 200 zl czy bmw za 200 tys, pijany traci pojazd na rzecz fundacji ofiar takich patologicznych jednostek!

odpowiedz

5
1
~Odys 2016-03-18 (03:15) 8 miesięcy 22 dni 8 godzin i 32 minuty temu

W Polsce kierujący jeżdżą inaczej-w Niemczech i Holandii myślą inaczej i jeżdżą bezpieczniej,dlaczego tam można jak przekroczą granicę Polski już myślenie jest niepotrzebne.Przykład idzie z od naszych gł---ch parlamentarzystów,którzy głosowali przeciw ustawie o pieszych,po co w ogóle są przejścia dla pieszych-zlikwidować kłopot z głowy.Pozdrawiam wszystkich uprzejmych kierowców-szerokiej drogi.

odpowiedz

7
16
~uprzejmy kierowca 2016-03-18 (00:03) 8 miesięcy 22 dni 11 godzin i 44 minuty temu

Sądzę ,że dużo wypadków spowodowanych jest nadgorliwością kierowców zatrzymujących się niespodziewanie (niepotrzebnie)przed przejściem.Tak było w przypadku pokazanym na powyższym filmie(na cholerę kierowca zatrzymał się przed przejściem). Pieszy ma pierwszeństwo dopiero gdy wejdzie na przejście,nie bądźmy bardziej święci od papieża.Dużo winy leży w ciągłym gadaniu o pierwszeństwie pieszych w telewizji i przez policję.Po takich gadkach piesi coś tam usłyszą (w większości nie znają przepisów o ruchu drogowym) i sądzą, że zawsze mają pierwszeństwo.Wchodzą na jezdnię nawet nie patrząc czy nadjeżdża pojazd.To też widać na powyższym filmie.Swoją drogą w szkołach zamiast religij powinny powinny być przepisy ruchu drogowego, udzielanie pierwszej pomocy,podstawy prawa,wychowanie itp. AHOI ps.też czasami jestem pieszym i przepuszczam pojazdy(jest mi łatwiej)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
8
~nick 2016-03-17 (23:52) 8 miesięcy 22 dni 11 godzin i 55 minut temu

dlaczego doszło ? mam syna 9 lat ale nie puszczam go samego do szkoły.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
4
~MMC 2016-03-18 (00:04) 8 miesięcy 22 dni 11 godzin i 43 minuty temu

Jedynym rozwiązaniem jest rozdzielenie pieszych i samochodów po przez budowę przejść podziemnych oraz kładek. Są to wysokie koszty i w chwili obecnej chyba całkowicie zaniechane. W "wielkim" mieście Szczecinie jest obecnie pół przejścia podziemnego i około 4 kładek.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
4
~to ja 2016-03-17 (21:13) 8 miesięcy 22 dni 14 godzin i 34 minuty temu

KAŻDE PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH POWINNO BYĆ WYPOSAŻONE W SYGNALIZACJĘ ŚWIETLNĄ DOKĄD TEGO NIE ZROZUMIEJĄ NASI DYSYDENCI DOTĄD BĘDĄ GINĄĆ LUDZIE. To pewnie sporo kosztuje i założenie i utrzymanie ale to jedyny sposób aby rozwiązać ten problem. Dodam że najlepiej aby takie przejścia wyposażyć jeszcze w kamery.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

  • Kup nowe

Katalog samochodów - najpopularniejsze modele