Trwa ładowanie...
05-08-2015 14:00

W 2016 r. kierowcy punkty karne sprawdzą online

W 2016 r. kierowcy punkty karne sprawdzą onlineŹródło: wp.pl/Mateusz Pietruszka
d10rwf4
d10rwf4

Dobra wiadomość dla wszystkich kierowców, którzy boją się utraty prawa jazdy ze względu na przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych. Od 2016 r. będzie możliwość sprawdzenia stanu swojego konta online. Nowelizację Prawa o ruchu drogowym podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Przekroczenie liczby 24 punktów karnych skutkuje odebraniem uprawnień do kierowania samochodem. Osoby, które szczególnie dużo jeżdżą, są realnie narażone na tę ewentualność i zawczasu decydują się na udział w kosztującym około 500 zł kursie obniżającym o 6 stan konta. Skąd jednak wiedzieć, że niebezpiecznie zbliżamy się do wyznaczonego prawem limitu? Dziś liczbę punktów karnych możemy sprawdzić jedynie na komendzie policji. Niebawem jednak się to zmieni.

Przygotowane przez MSW nowe przepisy mają pozwolić na udoskonalenie danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) oraz na uruchomienie nowych e-usług. Projekt CEPIK 2.0 jest realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI). Polega on na modernizacji systemu informatycznego CEP i CEK. Co do zasady, podpisana właśnie ustawa ma wejść w życie 4 stycznia 2016 r.

Zgodnie z ustawą podpisaną przez prezydenta, wprowadzona zostanie możliwość sprawdzenia przez kierowcę przez internet, ile ma punktów karnych lub jakie naruszenia kodeksu drogowego mu przypisano. Będą temu służyć e-usługi: "Sprawdź moje uprawnienia" i "Sprawdź informację o punktach karnych". W przyszłości ma pojawić się także możliwość np. opłacenia online mandatu. Z kolei usługa "Mój pojazd" pozwoli właścicielom (i leasingującym pojazd) na elektroniczny dostęp do danych i informacji o własnym pojeździe.

d10rwf4

Kolejną usługą będzie "Udostępnij dane pracodawcy". Przedsiębiorcy będą mogli tą drogą weryfikować uprawnienia kierowców - tak by uniknąć sytuacji, w której udostępnią służbowe samochody pracownikom nieposiadającym ważnych uprawnień.

Uruchomiona ma być też e-usługa "Sprawdzenie szkoły jazdy" pozwalająca na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez przyszłych kursantów na podstawie dostępnych danych statystycznych. Według MSW zwiększy to konkurencję między szkołami i przyczyni się do wzrostu jakości świadczonych usług. Ustawa umożliwi też utworzenie usług powiadamiania kierowców oraz właścicieli pojazdów o ważnych terminach związanych z pojazdami lub prawami jazdy.

Przewidziano także rozszerzenie zakresu danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów. W rezultacie gromadzone będą w niej informacje dotyczące np.: badań technicznych pojazdów (zakłada się gromadzenie informacji o zarówno tych zakończonych wynikiem pozytywnym jak i negatywnym, ukończonych i nieukończonych, pojazdów zarejestrowanych i niezarejestrowanych) i zdarzeń ubezpieczeniowych (przewidziano gromadzenie informacji o szkodach, klasyfikujących pojazd do dodatkowego badania technicznego, zgłaszanych w ramach ubezpieczenia obowiązkowego (OC) i nieobowiązkowego (AC).

Ustawa zakłada też, że minister spraw wewnętrznych będzie mógł udostępnić dane o kierowcach i pojazdach zakładom ubezpieczeń tylko wówczas, gdy ubezpieczalnie "wykażą w tym zakresie interes prawny". Parlamentarzyści długo spierali się o to, czy zbyt szerokie uprawnienia ubezpieczycieli do zapoznawania się z danymi o kierowcach nie wpłyną na bezzasadne wzrosty składki ubezpieczeniowej dla wszystkich kierujących.

d10rwf4

Niektóre e-usługi dla kierujących już istnieją - od połowy 2014 r. można korzystać z opcji "Historia pojazdu" i "Bezpieczny autobus". Pierwsza umożliwia potencjalnemu kupcowi używanego samochodu, zarejestrowanego w Polsce, ocenę stanu technicznego przed podjęciem decyzji o jego nabyciu. Dzięki temu, ryzyko, że kupiony pojazd będzie inny niż deklaruje sprzedający, znacznie maleje. Druga ma zwiększać bezpieczeństwo pasażerów transportu autobusowego, zwłaszcza młodzieży i dzieci wyjeżdżających na zorganizowany wypoczynek.

d10rwf4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10rwf4
Więcej tematów