Trwa ładowanie...

Ruch Palikota: straż miejska nie będzie karała kierowców

Ruch Palikota: straż miejska nie będzie karała kierowcówŹródło: PAP Grzegorz Jakubowski
d3ptjtz
d3ptjtz

Odebranie straży miejskiej możliwości karania kierowców za nieprawidłowe parkowanie oraz przeprowadzania kontroli fotoradarowej - to główne założenia projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który przygotowuje Ruch Palikota.

Projekt noweli ma zostać zaprezentowany w Sejmie jeszcze w tym tygodniu. - Chodzi o to, by straż miejska zaczęła robić to, do czego została powołana - czyli przywracaniem porządku, prewencją, a nie karaniem kierowców - powiedział PAP poseł RP Maciej Banaszak. Jednym z założeń do projektu jest odebranie straży miejskiej możliwości karania kierowców za nieprawidłowe parkowanie.

W założeniach do projektu - z którymi zapoznała się PAP - jego autorzy uzasadniają, że "obecnie nagminne i niezwykle popularne stało się wśród strażników miejskich uporczywe (wręcz na granicy nadużycia prawa) wręczanie mandatów kierowcom pojazdów (najczęściej studentom lub rodzinom z dziećmi) parkującym w okolicach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Centrum Nauki Kopernik czy warszawskiego ZOO na Wybrzeżu Helskim".

Zwracają uwagę, że dzieje się to również bardzo często w formie najbardziej restrykcyjnej - czyli założenia blokady lub odholowania samochodu. Podkreślają ponadto, że równie popularne wśród strażników miejskich stało się karanie kierowców parkujących na drogach osiedlowych i w strefach zamieszkania, co rzadko zdarza się w sytuacjach uzasadnionych, a najczęściej dlatego, że "dla strażników miejskich wszystkie auta na drodze osiedlowej są źle zaparkowane i stanowią swoisty worek pieniędzy mandatowych".

Jak powiedział Banaszak, projekt zakłada odebranie straży miejskiej możliwości przeprowadzania fotoradarowej kontroli kierowców. Według autorów projektu, obecnie Straż Miejska "zamiast podejmować działania mające na celu przede wszystkim utrzymywanie porządku na terenach gminy oraz pilnowanie bezpieczeństwa obywateli stała się maszynką do robienia pieniędzy dla samorządów za pomocą stawianych co chwila fotoradarów".

d3ptjtz

Banaszak podkreślił, że - jeśli projekt RP wejdzie w życie - to straż miejska nie będzie mogła rozstawiać fotoradarów i pobierać z tego tytułu opłat. Poseł Ruchu poinformował też, że od początku tego roku RP rozpoczyna akcję zbierania podpisów o likwidację straży miejskiej w największych miastach Polski. Przypomniał, że już w ubiegłym roku Ruch włączył się w akcje zbierania podpisów w Łodzi i Bydgoszczy.

- Zbieramy podpisy we wszystkich miastach pod wnioskiem obywatelskim o likwidację Straży Miejskiej w największych miastach w Polsce. (...) Zrzucimy to na ręce włodarzy miast i gmin, by przedyskutowali na sesjach swych rad miasta, czy faktycznie jest potrzebna w danym mieście Straż Miejska - dodał.

Jak mówił, RP chce "zmusić" prezydentów miast i burmistrzów do rozpoczęcia debaty na temat sensu istnienia straży w poszczególnych miastach. Zwrócił uwagę, że już teraz są w Polsce miejsca, gdzie straż miejską zlikwidowano i okazuje się, że nie była potrzebna.

Sylwia Dąbkowska (PAP)

tb/

d3ptjtz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ptjtz
Więcej tematów