Trwa ładowanie...
14-08-2014 15:23

Policja zapowiada kontrole w długi weekend

Policja zapowiada kontrole w długi weekendŹródło: Policja
d3h45rk
d3h45rk

Rozpoczyna się długi weekend, a wraz z nim nasilone kontrole policji na drogach. Mundurowi będą sprawdzać prędkość i trzeźwość, a kierującym, którzy dopuszczą się rażących wykroczeń, mają zatrzymywać prawa jazdy.

- Nie będzie żadnej tolerancji dla piratów drogowych. Jeśli ktoś będzie w sposób rażący łamać zasady bezpieczeństwa na drodze, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami; w takich sytuacjach będziemy wykorzystywać wszystkie instrumenty prawne i zatrzymywać prawa jazdy - przestrzega młodszy inspektor Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruch Drogowego KGP.

Zgodnie z zapisami Kodeksu wykroczeń policjant może zatrzymać prawo jazdy i wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie kierowcy zakazem prowadzenie pojazdu na co najmniej kilka miesięcy. Chodzi o przypadki stwarzania realnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego - np. przekroczenie dwukrotnie lub więcej dozwolonej prędkości w pobliżu szkół i przejść dla pieszych, wyprzedzanie na pasach, przejazd na czerwonym świetle czy wyprzedzania na trzeciego. Od początku roku policjanci zatrzymali już ponad 5 tys. praw jazdy. To dwukrotnie więcej niż łącznie w latach 2012 i 2013.

Policjanci zapowiadają, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, którzy zdecydują się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po wypiciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

d3h45rk

Nie warto liczyć na to, że nie napotka się patrolu policji. W 2014 roku policja zamierza przeprowadzić rekordową liczbę kontroli trzeźwości - 16 mln. Dla porównania, w 2013 roku było ich ok. 9 milionów, a w 2009 roku - 2 miliony. Masowe sprawdzanie kierowców jest możliwe dzięki nowym alkotestom, w które dmucha się z odległości kilku centymetrów. Dzięki temu niepotrzebne są ustniki, a więc również ich wymiana. To pozwala policji na oszczędność pieniędzy i czasu. Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o prewencyjnych kontrolach trzeźwości, podczas których sprawdzani są wszyscy użytkownicy danej drogi. Dziś takie działania to codzienność. W marcu 2014 roku po raz pierwszy mundurowi przeprowadzili zmasowaną akcję na autostradzie. Czterdziestu funkcjonariuszy kontrolowało trzeźwość wszystkich użytkowników A4 mijających bramki na płatnym odcinku nieopodal krakowskiego lotniska w Balicach.

Policjanci apelują o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków na drogach. Tylko w lipcu 2014 roku w ponad 3 tys. wypadków zginęły 233 osoby a 3869 zostało rannych. Policjanci spodziewają się większego ruchu na drogach wyjazdowych z miast i dojazdowych m.in. do miejscowości nadmorskich już w czwartek po południu. Część osób będzie wracać z wypoczynku w najbliższą niedzielę.

(fot. moto.wp.pl)
Źródło: (fot. moto.wp.pl)

- Apelujemy do kierowców przede wszystkim o to, by dostosowywali prędkość do warunków na jezdni - zaznaczył w rozmowie z PAP Marek Konkolewski. - Jest nadal ciepło, ale lato powoli się kończy. Dni są krótsze, na jezdnie opadają już liście z drzew. Może być ślisko - przestrzegł. Jak powiedział, niekontrolowane poślizgi aut są w sierpniu dość częstą przyczyną wypadków. - Wielu kierowcom wydaje się, że w poślizg można wpaść jedynie późną jesienią lub zimą. Tymczasem np. topienie się asfaltu pod wpływem wysokiej temperatury, zalegające na jezdni liście, naniesione przez maszyny rolne błoto czy glina mogą powodować, że w wielu miejscach będzie ślisko - powiedział Konkolewski.

d3h45rk

Jazdę utrudniać mogą też mgły, które w sierpniowe poranki pojawiają się często w okolicach zbiorników wodnych oraz na terenach bagiennych. - Pamiętajmy o tym, jeśli wybieramy się w podróż wcześnie rano. We mgle zdejmijmy nogę z gazu i włączmy światła przeciwmgłowe - podkreślił przedstawiciel policji.

Jak dodał, podczas jazdy nocą albo we mgle - gdy widzimy na odległość 50, 60 metrów - nie powinniśmy jeździć z prędkością większą niż 50, 60 km/h.

Policjanci apelują też, by wyjeżdżając w podróż, bezpiecznie zapakować bagaże. - Ciężkie przedmioty nie powinny znajdować się na tylnej półce, za głowami pasażerów, a na dnie bagażnika. Jeśli nie zmieszczą się do kufra, można je położyć za przednimi fotelami. Nie umieszczajmy ich z przodu, bo przy gwałtownym hamowaniu, mogą wpaść pod nogi kierowcy - dodał Konkolewski. - Pamiętajmy też o tym, by nie prowadzić auta np. w japonkach czy na wysokich obcasach - zaznaczył.

W 2013 r. podczas długiego sierpniowego weekendu doszło do 392 wypadków, zginęły w nich 42 osoby a 487 zostało rannych. Policjanci zatrzymali też ponad 2 tys. pijanych kierowców.

Źródło: PAP

tb/sj/tb, moto.wp.pl

d3h45rk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h45rk
Więcej tematów