a
a
a
Ford Comuta zaprojektowany został w latach 60 jako nie zanieczyszczający środowiska samochód przeznaczony do użytku miejskiego. Energia zmagazynowana była w czterech ciężkich ołowiowych bateriach, w pełni naładowane pozwalały na przejechanie 60km co znacznie ograniczało możliwości auta.
![]() |
| (fot. zdjęcie producenta) |
Były to pierwsze kroki Forda w zakresie produkcji samochodów elektrycznych, nie rozpoczęto wiec masowej produkcji auta, choć powstała garść modeli przeznaczonych na sprzedaż.
Pol wieku później Ford nadal podchodzi do samochodów elektrycznych dość ostrożnie, nie wychodząc zanadto przed konkurencje, ale także zupełnie nie ignorując tego tematu. Można odnieść wrażenie, ze chodzi głównie o polepszenie wizerunku marki oraz przetestowanie niektórych rozwiązań.
![]() |
| (fot. zdjęcie producenta) |
Focus Electric ma być konkurentem dla modelu Leaf Nissana który ma kosztować 32 tys. dolarów. Istotnym czynnikiem w aucie z napędem elektrycznym jest trwałość baterii, japoński producent ma dać gwarancje na baterie na okres 8lat lub 160 000km.
A stacja kosmiczna Mir od 1986 do 2002r. była napędzana wodą!!!
a także energią słoneczną.H2O rozbijali na wodór H i tlen O2.Tlen służył do oddychania,a wodór do napędu.
Esamochod
Pierwszym i podstawowym hamulcem emotoryzacji są koncerny paliwowe,drugim fakt,że nie starczyłoby energii elektrycznej do ładowania gdybyśmy nagle zamienili spalinowe na elektryczne.
Co do zasięgu to kwestia potrzeb. Ładowanie mogło by się odbywać na zasadzie zmiany batrii na nowe na stacji servisowej(baterie zunifkowane). a po trzecie to cena dla nas raczej zaporowa chyba ,że dotacje ekologiczne.MMożna dziś wiele tylko trzeba rozumieć i chcieć działać. Ekierowca
60.
"Powstał w 1967r. i odznaczał się niecodziennym, żeby nie powiedzieć głupim wyglądem." - w tym momencie autor widocznie napisał zdanie z własnego CV.
po co pchać się uparcie na siłę w stronę pełnej elektryki napędu skoro
technologia magazynowania energii elektrycznej wciąż jest mało rozwinięta,dziś jest czas na hybrydy ,czyli dalsze ograniczanie zużycia paliwa, pełna elektryka może być i jest już od dawna zastosowana tylko w trolejbusach które nie muszą wozić ze sobą akumulatorów
