Trwa ładowanie...
22-05-2014 13:38

Otwarcie Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Otwarcie Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu DrogowegoŹródło: Policja.pl
ds91yi8
ds91yi8

Czy gromadzenie danych o wypadkach i wszelkich innych zdarzeniach pomoże zwiększyć bezpieczeństwo na drogach w Polsce? Specjaliści twierdzą, że tak. W 2010 roku rozpoczęto budowanie Polskiego Obserwatorium Ruchu Drogowego. Powstała kompleksowa baza danych o zdarzeniach na drogach w całym kraju. Celem jest rozpoznawanie największych problemów, zagrażających bezpieczeństwu uczestników ruchu. To punkt wyjścia do planowania działań, które mają ograniczyć liczbę wypadków oraz ich skutki.

Choć dane wydają się być optymistyczne i w Polsce mamy systematyczny spadek liczby ofiar wypadków drogowych, to nadal w ich następstwie życie traci średnio 9 osób dziennie, a 120 zostaje rannych. Wciąż potrzebne jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dlatego w latach 2010-2013 w Instytucie Transportu Samochodowego powstało Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (POBR), które realizuje zalecenia Krajowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GAMBIT 2005-2007-2013, Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013–2020 oraz założenia europejskich projektów: SafetyNet i DaCoTA, czyli kompleksowego podejścia do zagadnienia bezpieczeństwa na drogach.

Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to jednostka wspierająca władze centralne i lokalne w procesie zarządzania bezpieczeństwem. Zajmuje się gromadzeniem, analizowaniem i upowszechnianiem danych z zakresu BRD.
- Dane te mogą służyć m.in. do oceny skuteczności podejmowanych działań, kreowania polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego i podnoszenia świadomości społeczeństwa w obszarze zagrożeń w ruchu drogowym - tłumaczy dr hab. inż. Marcin Ślęzak – dyrektor ITS.

Głównym celem POBR jest przyczynienie się do zmniejszania liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce. Kluczem do osiągnięcia tego celu ma być dostarczanie danych o zagrożeniach i rozpowszechnianie wiedzy na temat sposobu poprawy obecnego stanu rzeczy. Rzetelnie przygotowana baza danych ma być punktem wyjścia dla planowania działań prewencyjnych i źródłem informacji w procesie oceny już wdrożonych rozwiązań.

System informatyczny POBR składa się z dwóch części: hurtowni danych i portalu informacyjnego www.obserwatoriumbrd.pl. Portal POBR zapewnia narzędzia do analiz danych o wypadkach drogowych. Interaktywna mapa oraz dostęp do bazy POBR umożliwiają ocenę zagrożeń dla wybranych obszarów. Na podstawie analiz powstają tzw. "mapy wypadków".

ds91yi8

Dane i informacje zgromadzone w POBR są przeznaczone dla przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, zarządców dróg wszystkich szczebli, specjalistów z różnych dziedzin: projektantów, psychologów, nauczycieli, prawników, policjantów, studentów i mediów.

POBR współpracuje z instytucjami zajmującymi się problematyką BRD w kraju i za granicą, m.in. z Krajową Radą BRD, Policją, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, Wojewódzkimi Radami BRD, Wojewódzkimi Obserwatoriami BRD, Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego, Ośrodkami Szkolenia Kierowców, Komisją Europejską, europejską bazą danych (CARE), Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) - w ramach międzynarodowej bazy danych IRTAD oraz z Europejską Radą Bezpieczeństwa Transportu (ETSC).

System informatyczny POBR utworzono dzięki współfinansowaniu Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

tb/

ds91yi8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds91yi8
Więcej tematów