Trwa ładowanie...
13-01-2016 12:52

Młodzi kierowcy przeceniają umiejętności. Natychmiast po uzyskaniu prawa jazdy

Młodzi kierowcy przeceniają umiejętności. Natychmiast po uzyskaniu prawa jazdyŹródło: PAP/Marcin Bielecki
dzj39do
dzj39do

Uważanie pewnych zachowań podczas prowadzenia samochodu za ryzykowne i niebezpieczne zmniejsza się wśród młodych ludzi po zdobyciu przez nich prawa jazdy. Tak wynika z badań TNS Polska wykonanych na zlecenie Michelin Polska. Na przykład w przypadku zapinania pasów zmiana ta wynosi aż 15 proc. Młodzi bardzo szybko nabierają nieuzasadnionej pewności siebie.

Jeden z wniosków z badań jest taki, że następuje zmiana postrzegania niebezpiecznych zachowań na drodze w zależności od doświadczenia kierowcy. Porównanie takie było możliwe, ponieważ badanie zrealizowano w dwóch grupach respondentów – uczestników kursu prawa jazdy oraz młodych kierowców posiadających prawo jazdy nie dłużej niż 3 lata.

O ile uczestnicy kursu prawa jazdy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z samochodem, uważają pewne czynności za stanowiące zagrożenie, to młodzi kierowcy z niewielkim stażem wykazują się większą akceptacją dla ryzykowanych zachowań. Chodzi tu o zachowania, które powinny być oczywiste dla każdego, jak chociażby zapinanie pasów.

Wyniki badania pokazują, że 85 proc. osób starających się o prawo jazdy uważa podróżowanie samochodem bez zapiętych pasów za niebezpieczne, natomiast w przypadku młodych kierowców odsetek ten spada do 70 proc. Podobna różnica jest w przypadku rozmowy przez telefon bez zestawu głośnomówiącego – aż 80 proc. kursantów ocenia tę czynność jako niebezpieczną w czasie jazdy autem, natomiast tak samo uważa już tylko 65 proc. młodych kierowców.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Innym wnioskiem płynącym z badania jest wysoka ocena własnych umiejętności młodych kierowców. Aż 84 proc. osób posiadających prawo jazdy nie dłużej niż 3 lata uważa, że prowadzi auto zdecydowanie dobrze lub raczej dobrze. W przypadku mężczyzn ten odsetek jest nawet większy – 89 proc. z nich uważa się za bardzo dobrych lub dobrych kierowców, natomiast taką opinię na swój temat ma 77 proc. kobiet.

Badania to element kampanii edukacyjnej „Złote Zasady Michelin”, która propaguje reguły bezpiecznego zachowania na drodze. Działania skierowane są w szczególności do przyszłych oraz młodych kierowców. Badanie TNS Polska przeprowadzono wśród uczestników kursów na prawo jazdy oraz młodych kierowców w wieku 18-24 lata.

Źródło: Michelin Polska, MAK

dzj39do
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzj39do
Więcej tematów