Trwa ładowanie...
porady
03-08-2015 14:43

Lepiej nie zatrzymuj się u przydrożnych sprzedawców

Lepiej nie zatrzymuj się u przydrożnych sprzedawcówŹródło: PAP/Marcin Bielecki
d42rjeo
d42rjeo

*Sezon letni to nie tylko czas odpoczynku i wyjazdów wakacyjnych, ale także zbiorów owoców, które często można kupić na poboczach tras. Wielu kierowców zatrzymujących się w tym celu zapomina, jakie jest właściwe przeznaczenie pobocza i do czego może doprowadzić brak ostrożności. W 2014 roku doszło do 1057 wypadków na poboczu, w których rannych było 1278 osób i 179 zabitych (dane policji). *

Wielu kierowcom wydaje się, że stanąć na poboczu można w celu odebrania telefonu, odpoczynku, zjedzenia posiłku czy kupienia sezonowych produktów od przydrożnych sprzedawców. Tymczasem zatrzymywanie się na poboczu kierowcy powinni traktować jako ostateczność. Nieodpowiednie zachowanie i brak ostrożności mogą doprowadzić do poważnego wypadku.

- Aby skorzystać z telefonu czy sprawdzić trasę na mapie, powinniśmy zatrzymać się na parkingu lub stacji benzynowej. Postój na poboczu ograniczmy do wyjątkowych sytuacji, czyli przede wszystkim awarii pojazdu, która uniemożliwia dalszą jazdę oraz zatrzymania przez policję – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu zrezygnujmy też z kupna owoców sezonowych od przydrożnych sprzedawców. Gwałtowne zatrzymanie może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji – dodaje Zbigniew Weseli.

Jeśli kierowca jest zmuszony do zatrzymania się na poboczu, koniecznie powinien zjechać jak najbliżej prawej krawędzi.

d42rjeo

- Na poboczu mogą znajdować się elementy, które mogą uszkodzić pojazd lub przebić oponę, dlatego przed zjazdem kierowcy powinni najpierw rozejrzeć się czy nie ma takiego zagrożenia – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Kierujący pojazdem powinien także zasygnalizować za pomocą kierunkowskazu zamiar opuszczenia pasa ruchu oraz unikać gwałtownych manewrów, tak aby kierowcy jadący za nim mogli spokojnie go wyminąć.

Jeśli w wyniku awarii pojazdu zatrzymamy się na poboczu, odpowiednio zasygnalizujmy to pozostałym uczestnikom ruchu. Artykuł 50 kodeksu drogowego określa jak kierowca powinien zachować się w takiej sytuacji.

Na autostradzie lub drodze ekspresowej:

- Sygnalizacja jest obowiązkowa w każdym przypadku – poprzez włączenie świateł awaryjnych oraz ustawienie ostrzegawczego trójkąta awaryjnego 100 m za pojazdem.

d42rjeo

Na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym:

- Obowiązkowo tylko w przypadku, gdy pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości – poprzez umieszczenie ostrzegawczego trójkąta awaryjnego 30-50 m za pojazdem i włączenie świateł awaryjnych.

Na pozostałych drogach na obszarze zabudowanym:

- Obowiązkowo tylko w przypadku, gdy pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości – poprzez włączenie świateł awaryjnych.

d42rjeo

Źródło: Szkoła Jazdy Renault

d42rjeo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42rjeo
Więcej tematów