Auto sterowane mózgiem? Chińczycy już nad tym pracują

2015.12.10 15:31 WP 1 opinia

Polub WP Moto

Auto sterowane mózgiem? Chińczycy już nad tym pracują
a a a
fot. CC.BY 2.0 / Saad Faruque

Samochody autonomiczne pukają pomału do naszych bram, ale naukowcy idą już krok dalej. Chińscy inżynierowie z Uniwersytetu Nankai w Tiencin, prowadzą badania nad samochodem sterowanym siłą umysłu.

Aby prowadzić eksperymentalny samochód, kierowca nakłada na głowę specjalne urządzenie z sensorami, które odbierają fale powiązane z aktywnością stref mózgu - podobnie do sygnałów gromadzonych podczas badań EEG. Stworzone w tym celu oprogramowanie, przetwarza „myśli” na komendy powiązane ze sterowaniem samochodu. Testerzy są obecnie w stanie - bez użycia rąk i nóg - prowadzić samochód po prostej linii w przód, w tył, ruszyć i zatrzymać się, oraz zablokować zamki drzwi.

Kierowca prowadzący samochód za pomocą umysłu, musi skoncentrować się na wydawanych poleceniach jedynie podczas zmiany statusu wydawanych komend. Teraz chińscy naukowcy pracują nad metodą swobodnego prowadzenia pojazdu w różnych kierunkach, co przede wszystkim ułatwiłoby funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym, o znacznie ograniczonych możliwościach ruchowych.

Testowe auta zbudowano we współpracy z chińskim producentem Great Wall, ale na razie nie ma żadnych, konkretnych planów wdrożenia nowatorskiego systemu do produkcji.

Znajdź samochód swoich marzeń w najniższej cenie!

oceń
tak 1 50%
nie 1 50%

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~mario 2015-12-11 (12:22) 11 miesięcy 28 dni 23 godziny i 23 minuty temu

Lepiej niech lek na raka wymysla, niz te bzdury wszystkie....

odpowiedz

  • Kup nowe

Katalog samochodów - najpopularniejsze modele