Uproszczą egzamin na prawo jazdy

2013.08.08 11:26 wp.pl 723 opinie
Uproszczą egzamin na prawo jazdy
a a a
fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Wiele wskazuje na to, że już niedługo nastąpi ważna zmiana w egzaminach na prawo jazdy. Punktowy próg zdawalności jego części teoretycznej zostanie obniżony. Czy oznacza to, że na ulice będą trafiać mniej pewni kierowcy, a może jest to pośrednie przyznanie się ministra transportu do błędów?

Nowe zasady zdawania teoretycznego egzaminu na prawo jazdy obowiązują od 19 stycznia 2013 r. Co się zmieniło? Test składa się z 32 pytań, których punktacja waha się w skali od 1 do 3 pkt. W zależności od stopnia istotności zagadnienia dla bezpieczeństwa w ruchu na drodze. Co jednak ważniejsze, zmieniła się baza pytań. Zamiast około pięciuset mamy dwa tysiące w bazie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz 1120 w bazie konsorcjum Instytutu Transportu Samochodowego i firmy Sygnity. By zaliczyć egzamin, trzeba uzyskać 68 punktów na 72 możliwe do zdobycia. Ten próg okazał się zbyt wysoki.

Tuż po wprowadzeniu nowych przepisów sytuacja w ośrodkach egzaminowania stała się dramatyczna. Do tej pory test teoretyczny był w zasadzie formalnością, nagle stał się wyzwaniem poważniejszym niż tzw. „jazda”. W kwietniu 2013 r. podliczono wyniki zdawalności w polskich WORD-ach. Okazało się, że najlepiej było wówczas w Łomży, gdzie egzamin teoretyczny zaliczało 38 proc. kandydatów na kierowców. Najgorzej było w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie z wypełnionego komputerami pokoju ośrodka egzaminacyjnego z tarczą wychodziło zaledwie 15 proc. zdających. Dla porównania najgorszy wynik zdawalności egzaminu praktycznego wynosił 20,3 proc., a najlepszy 47,8 proc.

Na poważne w swych skutkach efekty takiego stanu rzeczy nie trzeba było długo czekać. Młodzi ludzie masowo odkładają decyzję o nauce jazdy na później. Obecnie do ośrodków egzaminacyjnych zgłasza się około dwa razy mniej chętnych, niż przed wprowadzeniem zmian w przepisach. Dlaczego tak się dzieje? Bazy pytań egzaminacyjnych nie zostały opublikowane, a szkoły jazdy dopiero teraz wykupują częściowy dostęp do ich zasobów, co pozwala na lepsze przygotowanie kandydatów na kierowców. Część młodych ludzi liczy także na to, że zmianie ulegną niekorzystne dla nich przepisy. Wszystko wskazuje na to, że się nie zawiodą.

Liczba punktów potrzebna do zaliczenia egzaminu teoretycznego ma zostać obniżona - informuje Dziennik Gazeta Prawna. Zamiast wymaganych aktualnie 68 pkt., dolną granicą zdawalności mają być 64 punkty. Co oznacza, że będzie można stracić dwa razy więcej punktów niż ma to miejsce teraz. Gdy tak się stanie, liczba osób, które przechodzą tę próbę za pierwszym razem, z całą pewnością wzrośnie. Czy to, że trzeba obniżyć wymagania egzaminacyjne, jest dowodem na to, że mamy tak słabych kandydatów na kierowców? Niekoniecznie. Bazy pytań zostały wykonane przez dwie firmy, a każdy ośrodek egzaminowania może korzystać tylko z jednej. Oznacza to, że stopień trudności testu teoretycznego może być różny w zależności od miejsca, w którym się zdaje. To jednak nie koniec zastrzeżeń.

Potrenuj przed egzaminem. Najwięcej testów na prawo jazdy w sieci!

Polub moto.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 329 83.93%
nie 63 16.07%

Przeczytaj na forum: Jaki rodzaj LPG, pomocy.


Opinie (723)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Adam 2014-07-26 (16:11) 1 miesiąc 3 dni 2 godziny i 1 minutę temu

Uczyłem się z książki. czytałem ją całą ponad 3 razy, mimo znajomośći przepisów ruchu drrogowego, nie zdałem egazaminu z teorii. Pytania na egzaminie są tak zrobionę, aby wprowadzić zdającego w błąd. Musiałem zdawać egzamin z teorii aż 9 razy, aby go zaliczyć. Nie znaczy, że miałem mało punktów. Cały czas brakowało mi 3, 2 lub nawet 1 punkt, aby go zaliczyć. Miałem wykupiony dostęp do testów na różnych portalach, cały dzień siedzałem i rozwiązywałem testy w domu. Zalecam nie robienia teraz prawka, gdyż na prawdę mimo nauki i znajomości wszystki zasad nie będziecie w stanie zdać go za pierwszym razem, chyba ze trafią się wam proste, logiczne pytania. Czekać aż wywalą z bazy pytania, które są bez sensu i obniżą ten próg. Aktualnie tyle czasu zdawałem ten egzamin z teorii, że zapomniałem jak sie jezdzi autem w praktyce. MYŚLĘ ZE OBNIŻENIE PORGÓW NAWET O 3 PUNKTY BYŁOBY ZALETĄ....

odpowiedz

1
0
~eeewa 2014-05-03 (18:14) 3 miesiące 25 dni 23 godziny i 57 minut temu

Ja tez wiem po sobie ze jak ma sie dobrego instruktora to wszystko idzie gładko. Ja sama wiem po swoim instruktorze w OES w Krakowie. Tutaj dzieki tej nauce udało mi sie zdac za pierwszym razem.

odpowiedz

2
0
~YVBGH 2014-04-29 (12:12) 4 miesiące 5 godzin i 59 minut temu

LUDZIE NIE RÓBCIE TU PRAWA JAZDY EGZAMIN TEORETYCZNY JEST NIE ZDAWALNY!!! A CO DOPIERO PRAKTYCZNY.

odpowiedz

2
0
~eliza 2014-04-03 (21:01) 4 miesiące 25 dni 21 godzin i 10 minut temu

To prawda ze najlepiej jest własnie wybrac dobrą szkołe nauki jazdy którą na pewno warto jest własnie polecic. Tak jak OES w Krakowie. Tutaj naprawde dobrze przygotowują jesli chodzi o egzaminy

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
15
~vocally 2013-12-22 (19:55) 8 miesięcy 6 dni 22 godziny i 16 minut temu

Wszyscy panikują, wszyscy tylko krzyczą jak jest trudno - zamiast przejmować ten trend, bo "wszyscy tak mówią" lepiej przygotować się dobrze, iść i zdać. Jadąc autobusem do word powiedziałam sobie - zdam za 1 razem, zaskoczę wszystkich i tak też się stało ! A jeśli robisz kilka podejść i zdać nie możesz, to jak dla mnie jesteś idiotą, bo te testy są w dużej mierze na inteligencje i logiczne myślenie, a ludzi którzy tych umiejętności nie posiedli nie powinno wypuszczać się na drogę - tyle w temacie : ))))

odpowiedz

3
1
~kurnikowa 2014-04-04 (19:49) 4 miesiące 24 dni 22 godziny i 22 minuty temu

Witam, właśnie tydzień temu zdałam egzamin teoretyczny za pierwszym razem, dziś zdałam praktyczny, również za pierwszym podejściem. Nie mam odniesienia , do wcześniejszych egzaminów tych do 2013 roku, ale przeczytałam kodeks drogowy w całości i wiele wyniosłam z wykładów teoretycznych , które w moim przypadku trwały 40 godzin. Wiele pytań , jest bardzo tendencyjnych, ale warto włączyć w czasie egzaminów umysł i logikę. Nadmienię tylko, że sytuacja życiowa, zmusiła mnie w wieku 44 lat, do zrobienia prawa jazdy, całe życie byłam uzależniona od innych.....Nie ukrywam że, duma mnie rozpierała, gdy jako jedna kobieta w grupie na 23 osoby, zdałam za pierwszym podejściem :-) Wszystkim młodym, życzę powodzenia.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~Blondynka ;) 2014-03-12 (10:05) 5 miesięcy 17 dni 8 godzin i 6 minut temu

Ja za pierwszym razem jak szlam na teorie to mialam 63 punkty ! Gdzie myslalam ze jestem dobrze przyotowana bo na wewnetrznych wszysciutko za 1 razem i uczyla sie tylko z plytki co dostalam bylam oburzona ze w Wordzie sa calkowicie inne pytania. To po co mi ta płytka była.. ? Jeszcze z pytaniami ktore były inaczej sformułowane i były inne odpowiedzi tylko mnie zmyliły. Wróciłam z Wordu i mówie.. Nie! teraz to ja musze zdać zakuwałam prawko baza pytań ta w internecie i zdałam za 2 razem opłacało się:) teraz czeka mnie egzamin praktyczny:) Uczcie się z bazy pytań :)

odpowiedz

5
1
~Artero18b 2014-02-14 (23:35) 6 miesięcy 14 dni 18 godzin i 36 minut temu

Zdawałem 9 razy teorię i nic ostatnio 67 pkt dramat ile jeszcze płacić państwu ?

odpowiedz

1
0
~antek 2014-02-13 (14:18) 6 miesięcy 16 dni 3 godziny i 53 minuty temu

No ja zapisałem sie dopiero na kurs na kategorie A do OES w Krakowie. Po prostu od dawna sie z tym nosiłem i teraz wreszcie własnie sie uda i mam nadzieje ze pojdzie bezbolesnie.

odpowiedz

2
4
~Janek 2014-02-10 (14:01) 6 miesięcy 19 dni 4 godziny i 10 minut temu

Te testy są banalnie proste!Nauczcie się przepisów a potem na egzamin,troszeczkę logicznego myślenia laptopy nie powiedzą wam na drodze co zrobić.(zdałem za pierwszym razem i teorie i praktykę)

odpowiedz

2
0
~Artero18b 2014-02-07 (08:31) 6 miesięcy 22 dni 9 godzin i 40 minut temu

Ja jadę dziś zdawać teorię 7 już mam dość ;// Przeważnie mam 65-63-58 pkt. Muszę być dobrej myśli

odpowiedz

4
3
~trreew 2013-12-05 (18:51) 8 miesięcy 23 dni 23 godziny i 20 minut temu

ułatwić tyn egzamin na tychmiast bo my ludzie sobie na takie coś nie zezwolimy że będziemy chodzić i nie zdawać utrudnienie nic nie da bo tylko by chcieli nas oblewać i kase czepać jak na drodze się masz potłuc to tak się potłuczesz bo choc będziesz geniusz za kierownicą kto inny wciebie najedzie i cię za łatwi na dobre to są mądre testy to są testy wymuszające pieniądze do sejmu ludzie tak oblewali egzaminy praktyczne a teraz zamiast praktykę to oblewają teorię niech ktoś te testy zda za dziesiątym razem i praktykę za dwudziestym razem to sobie przepaczy ile nasz polski obywatel dał pieniędzy w to głupie prawo jazdy wy myślicie że testy te nowe zdacie z trudami wy sobie nie rubcie złudzeń że to zdacie zda jedna osoba albo nikt wyczepią wam wszystkie kieszenie z kasy wy oblewają was i się sami po odczepiacie a WORDY zarobią miliony i puszczą was bez prawa jazdy i w skarpetach ośrodki przyklepią kase i nie oddadzą ich nie obchodzi czy wy zdacie czy nie tylko ważne że zarobili te prywatne szkoły jazdy i biznes się czymie oni wam tak egzaminu nie załatwią nie wszystkie szkoły jazdy mają nowe testy oni wiedzieli jak ludzi upiepszyć żeby nie wszyscy zdawali egzamin na prawo jazdy przeciesz te stare testy też by ludzie oblewali jak by je utajili i nie dali ludziom wykłuwać takie egzaminy z nie jawną bazą pytań to są egzaminy które będą nas okradać z pieniędzy teraz to nie są egzaminy tylko oszustwo i wyłudzanie pieniędzy do sejmu ludzie będą robić prawa jazdy w zagranicą każdy nastolatek który będzie marzył o prawo jezdzie to wyjedzie z tąd do czechów i wczechach zda prawo jazdy

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
4
~antek 2014-01-08 (19:51) 7 miesięcy 20 dni 22 godziny i 20 minut temu

dzis zdala 1 na 20

odpowiedz

2
0
~mateusz 2013-12-08 (18:07) 8 miesięcy 21 dni i 4 minuty temu

MOŻE ZROBIĆ 15 PYTAŃ NA STARE TESTY A PRAKTYCZNY JAK W EGIPCIE 5 METRÓW DO PRZODU I DO TYŁU BYŁO BY SUPER ZDAWALNOŚĆ BYŁA WYSOKA!!!!!!!!!!!

odpowiedz

11
1
~inka 2013-09-06 (15:52) 11 miesięcy 23 dni 2 godziny i 19 minut temu

WCZORAJ EGZAMIN TEORETYCZNY W KATOWICACH ZDAŁY 2 OSOBY Z GRUPY , LUDZIE BĘDĄ W POLSCE JEŻDZIĆ KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ - OSK PADNĄ WORDY ZLIKWIDUJĄ BEZROBOCIE W BRANŻY

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
36
~a 2013-08-16 (05:52) 1 rok 13 dni 12 godzin i 19 minut temu

uproszcza? powinni utrudnic !!! znow banda niedouczonych nastolatków w golfach III za 2k z Niemiec, bedzie straszyc na drogach !!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
4
~misiaaa 2013-09-06 (10:24) 11 miesięcy 23 dni 7 godzin i 47 minut temu

ja to bym wymyśliła jakiś system "sortowania" ludzi na grupy "nadaje sie na kierowce" i "nie nadaje sie na kierowce". nie każdy potrafi myśleć za kółkiem, szybko reagować w sytuacjach tego wymagających , nie każdy po prostu na kierowce sie nadaje ! takim ludziom prawka bym nie dawała. tyle sie widzi na drogach...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
2
~gosc 2013-10-29 (11:43) 10 miesięcy 6 godzin i 28 minut temu

głupota.. ,, ciekawe Ten co wymyślił to zdał by za 1 .... do tego sie pytania tną ;/ .. tylko nerwy cały czas ....Wszyscy chytrusy na pieniądze w tym sejmie ...a Babki stare I dziadki powińi ponowić testy oni najwięcej kolizji robią ....

odpowiedz

1
2
~kierowca 2013-10-22 (19:06) 10 miesięcy 6 dni 23 godziny i 5 minut temu

zamiast pisac na forum wezcie sie za nauke :) ja 2 teorie zdalem za 1 razem i 2 praktyczne tez za 1 jak sie chce to spokojnie mozna sie przygotowac z tym ze ja rozwiazywalem kilka dni przed egzaminem po ponad 1000 pytan i uczylem sie pytan ktore sa na egzaminie prawkobazapytan.pl :)

odpowiedz

21
4
~rolf 2013-08-16 (05:17) 1 rok 13 dni 12 godzin i 54 minuty temu

prawda jest taka,że wprowadzili prawo jazdy bez przemyślenia go czy jest on możlliwy do zdania. skoro na samym poczatku nawet egzaminatorzy nie potrafi ich zdać, tzn że coś z nimi jest nie tak. Poza tym czemu prawo jazdy na motocyklt jest taki ciężki do zdania, gdzie przykładowo na 10 osób zdaje 1 -.-''

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

  • The Settlers The Settlers Jedna z najpopularniejszych gier teraz w twojej przeglądarce

Bądź z nami na bieżąco

  • Kup używane

  • Kup nowe

Kup części

MotoIntegrator

Katalog samochodów - najpopularniejsze modele