Twój pracownik korzysta z auta służbowego? Musisz to wiedzieć

2013.02.18 08:47 WP.PL 10 opinii
Twój pracownik korzysta z auta służbowego? Musisz to wiedzieć
a a a
fot. zdjęcie producenta

Samochód służbowy jest narzędziem pracy nie tylko przedstawicieli handlowych ale i np. kierowców zawodowych. Wielu z nich korzysta z nich w celach prywatnych. W jaki sposób kontrolować użytkowanie, by nie przynosiło strat?

Udostępniając pracownikowi służbowe auto do celów prywatnych warto już na początku określić dokładne zasady jego użytkowania gdyż dzięki temu unikniemy w przyszłości wielu nieporozumień. Najkorzystniej ustalić regulamin używania pojazdu zawierający informacje dotyczące rozliczania kosztów czy systemu kar. Pracodawca musi zadecydować czy pracownik będzie mógł korzystać z takiego samochodu za darmo czy też poniesie koszty.

Decyzja ta ma kluczowe znaczenie dla finansów firmy, gdyż udostępnienie pracownikowi samochodu do celów prywatnych powoduje, iż po stronie pracownika powstaje przychód z nieodpłatnego świadczenia. Pracodawca jako płatnik podatku PIT powinien doliczyć wartość tego świadczenia do przychodu pracownika do przychodów ze stosunku pracy. W przypadku konieczności wnoszenia opłat za użytkowanie auta w celach prywatnych, najprostszą metodą na uregulowanie wspominanej kwestii jest zawarcie z pracownikiem dodatkowej umowy cywilnoprawnej, w której z góry zostaną określone się wysokości opłat. Decydując się na to rozwiązanie pracodawca zyskuje się dowolność zarówno w kwestii zasad wykorzystywania, jak i kosztów tego przedsięwzięcia dla każdej ze stron.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na kontrolowanie wykorzystywania auta firmowego jest montaż monitoringu pojazdów. Urządzenia oprócz możliwości sprawdzenia liczby przejechanych kilometrów posiadają wiele dodatkowych funkcji przydatnych każdemu fleet managerowi. Dzięki temu mogą oni optymalizować koszty użytkowania pojazdów oraz zmniejszać zużycie paliwa poprzez kontrolę wykorzystania pojazdów służbowych w celach prywatnych, a to przekłada się na realne oszczędności dla firmy.

Aby zminimalizować koszty związane z wykorzystaniem przez pracowników służbowych pojazdów w celach prywatnych można udostępnić auto za świadczenie w naturze, które wchodzi w skład wynagrodzenia pracownika. W tym przypadku powinno być ono uznane jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu, a jego wartość wliczona do podstawy składki ZUS. Natomiast jeśli zostanie ustalona odpłatności za wykorzystywanie samochodu służbowego w celach prywatnych nie ma podstaw do określenia przychodu pracownika. W zaistniałej sytuacji można uniknąć opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz obciążenia składkami na ubezpieczenie społeczne. Należy jednak pamiętać, iż powstałe kwoty opłat będą stanowić dochód przedsiębiorstwa podlegający opodatkowaniu.

Źródło: Flotis.pl

ll/moto.wp.pl

Podręcznik kierowcy 2013

Polub moto.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 2 40%
nie 3 60%

Przeczytaj na forum: Jaki rodzaj LPG, pomocy.


Opinie (10)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
mariusz.nowak380 2013-07-20 (12:06) 1 rok 1 miesiąc 1 dzień 15 godzin i 49 minut temu

W moim przypadku było tak, że pracownicy zaczęli kraść i wykorzystywać auta do "nagłych przypadków". Rozumiem, jak jednemu córka zasłabła w szkole i musiał szybko do niej pojechać, ale nie wierzę, że nagle przypadki zdarzają się tak często. Zdecydowałem się na skorzystanie z serwisu www.finder.pl Niestety, ale monitorowanie gps w dzisiejszych czasach jest chyba konieczne

odpowiedz

1
2
~wera 2013-02-18 (23:31) 1 rok 6 miesięcy 3 dni 4 godziny i 24 minuty temu

pracownicy powinni używać auto służbowe tylko w czasie pracy i zostawiać na parkigu a po pracy własnym jeżdzić ,wtedy zobaczą jak wykorzystują pracodawcę używając słuzbowe

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
1
~tom tom 2013-02-19 (01:46) 1 rok 6 miesięcy 3 dni 2 godziny i 9 minut temu

Właśnie skończyłem gotować pomidorową. Taką prawdziwą, nie z koncentratu, na pomidorach. Czy ktoś może mi powiedzieć, jaki mam z tego tytułu przychód?

odpowiedz

2
2
~Tadek 2013-02-18 (23:59) 1 rok 6 miesięcy 3 dni 3 godziny i 56 minut temu

Czy ktos może mi odpowiedzieć czy to,że jestem obserwowany kamerą przez 8 godz.to jest legalne?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
1
drive 2013-02-18 (20:35) 1 rok 6 miesięcy 3 dni 7 godzin i 20 minut temu

Żona (księgowa) dzisiaj mnie uświadamiała że jeśli w "tłusty czwartek" pracodawca zakupił dla pracowników pączki i oni je zjedli to był to dla nich przychód i należy to opodatkować (coś tam doliczyć aby można potrącic wiekszy podatek) Brawo kur..a normalnie cyrk - ciekawe czy w cywilizowanych krajach też tak jest? Wielki mi przychód jak do domu wrócę służbowym autem czy do marketu podjadę - normalnie krocie. Ciekawe czy jak na swoim podwórku parkuję to powinienem wystąpić o zwrot za parking - nich sobie skompensują geniusze z US

odpowiedz

2
1
~Bergil 2013-02-18 (20:01) 1 rok 6 miesięcy 3 dni 7 godzin i 54 minuty temu

Mam pytanie, czy naviexpert którego używam w pracy może mieć także funkcje monitorowania ? U nas w firmie wszyscy korzystamy z tej nawigacji. Sam program jest ok, ale naszła mnie taka refleksja po przeczytaniu artykułu.

odpowiedz

Bądź z nami na bieżąco

  • Kup używane

  • Kup nowe

Kup części

MotoIntegrator

Katalog samochodów - najpopularniejsze modele