Trwa ładowanie...
24-05-2013 14:24

Tak ubezpieczyciele oszukują Polaków

Tak ubezpieczyciele oszukują PolakówŹródło: Thinkstock
d36ylo0
d36ylo0

Ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania z polis OC, a zaoszczędzone kwoty idą w miliardy złotych - alarmuje Rzecznik Ubezpieczonych. Liczba skarg właścicieli samochodów rośnie.

Rzecznik Ubezpieczonych opublikował raport dotyczący skarg na ubezpieczycieli w pierwszym kwartale 2013 roku. Jak wynika z dokumentu, sytuacja właścicieli samochodów staje się coraz gorsza. Od stycznia do marca do RU wpłynęły 2 252 skargi właścicieli polisy OC. W porównaniu z pierwszym kwartałem roku 2012 ich liczba wzrosła o 8,8 proc. Zmotoryzowani najczęściej skarżyli się na to, w jaki sposób ubezpieczyciele likwidują szkody. Grzechem głównym towarzystw jest zaniżanie wartości szkód. W przypadku niektórych firm zdarzało się, że wypłata odszkodowania była pomniejszona nawet o 70 proc. Argumentem jest np. wiek samochodu. Wtedy odszkodowanie pomniejsza się o amortyzację czyli zużycie części. Jest to niezgodne z prawem, gdyż Sąd Najwyższy w kwietniu 2012 r. orzekł, że odszkodowanie musi być pełne, a do naprawy muszą być używane nowe części. Jednak większość zakładów ubezpieczeniowych tego nie respektuje.

Innym sposobem towarzystw ubezpieczeniowych na oszukiwanie klientów jest nieuprawnione orzekanie szkody całkowitej. Gdy tak się stanie, ubezpieczyciel zaniża wartość samochodu przed wypadkiem i zawyża wartość wraku. Właściciel polisy oczywiście nie może potem liczyć na pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego w sprzedaży wraku za kwotę, na jaką oszacowano jego wartość.

(fot. Thinkstock)
Źródło: (fot. Thinkstock)

Poszkodowanym, którzy wykupili ubezpieczenie OC odmawia się m.in. uzyskania pełnej rekompensaty za wynajem pojazdu zastępczego po kolizji, prawa do decydowania o wyborze części stosowanych do naprawy pojazdu, wypłaty odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu, czy zwrotu pełnych kosztów związanych z holowaniem i parkowaniem pojazdu.
Ubezpieczyciele bezprawnie stosują zasadę amortyzacji części, co wpływa na dalsze obniżenie należnej kwoty. Żądają też przedstawienia faktur, stwierdzających rodzaj i źródło nabycia części zamiennych stosowanych przy naprawie pojazdu i obniżają stawki za roboczogodziny. Szereg problemów rodzi też kwestia uwzględnienia w ramach odszkodowań podatku VAT.

d36ylo0

Myślisz, że wykupienie ubezpieczenia AC daje gwarancję spokoju? Jesteś w błędzie! Tu również zdarza się wiele skarg - w pierwszym kwartale 2013 roku Rzecznik Ubezpieczonych odebrał ich czterysta. Najczęściej chodziło w nich o zaniżanie wartości odszkodowania. Sprawy z tego zakresu odnosiły się także do problemów związanych z likwidacją skutków zdarzenia metodą szkody całkowitej, mało starannego i profesjonalnego określenia autentyczności dokumentów i kluczyków danego pojazdu oraz jego wartości przy zawieraniu umowy ubezpieczenia i przy likwidacji szkody.

Rzecznik Ubezpieczonych rozpatrywał też skargi dotyczące samych składek. Zmotoryzowani informowali m.in. na występowanie zjawiska tzw. podwójnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W razie zakupu używanego samochodu zakład ubezpieczeń wzywał do zapłaty składek powstałych na skutek ponownej kalkulacji, jak również przedawnionych składek ubezpieczeniowych lub ich rat wraz z odsetkami za zwłokę. Problemem było również uzyskanie zwrotu niewykorzystanej części składki za OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w następstwie zbycia pojazdu.

Źródło: Rzecznik Ubezpieczonych, PAP

tb, moto.wp.pl

d36ylo0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36ylo0
Więcej tematów