Trwa ładowanie...
d3rc4am
11-09-2014 16:30

Sprowadzanie samochodu: skąd i za ile?

d3rc4am
d3rc4am

Nasi rodacy kochają samochody, choć w większości nie mogą sobie pozwolić na zakup nowego, prosto z salonu. Pozostaje im oferta rynku wtórnego. Ci, którzy chcą kupić stosunkowo młody egzemplarz, mający posłużyć przez kilka następnych lat, nierzadko decydują się na nabycie auta bezpośrednio od właściciela w którymś z europejskich państw. Pozostaje jednak pytanie: ile to kosztuje?

Według danych Ministerstwa Finansów, od stycznia do końca lipca 2014 roku sprowadzono do Polski blisko 451 tys. używanych aut. W porównywalnym okresie roku 2013 było to nieco ponad 415 tys. co oznacza, że popularność takiego sposobu na własne cztery kółka rośnie. Tymczasem sprowadzenie samochodu z zagranicy to skomplikowana i kosztowna operacja. Trzeba poradzić sobie nie tylko ze skompletowaniem dokumentów i zaświadczeń wymaganych do rejestracji, ale też zorganizowaniem wyprawy do innego kraju i powrotem do Polski. Tę logistyczną łamigłówkę można sobie nieco ułatwić, korzystając z usług firm zajmujących się przywożeniem aut. Skąd i za ile samochody sprowadzają Polacy?

Niemcy pozostają dla Polaków motoryzacyjną ziemią obiecaną. Jak wynika z danych firmy Clicktrans, w 2014 roku aż 37 proc. osób sprowadzających z zagranicy auto wybrało właśnie ten kraj. Co ciekawe, na drugim miejscu z wynikiem 17,5 proc. uplasowała się Wielka Brytania. Póki co, kupowanych tam pojazdów nie można zarejestrować w Polsce ze względu na ich dostosowanie do ruchu lewostronnego. Starsze egzemplarze są jednak bardzo tanie, co wykorzystują Polacy, sprowadzający je „na części”. Na trzecim miejscu, z udziałem 14,4 proc., znalazła się Francja.

Dlaczego akurat te państwa? To duże kraje i największe rynki motoryzacyjne na Starym Kontynencie. Daje to gwarancję bogactwa oferty rynku wtórnego. Nawet jeśli na miejscu okaże się, że ogłoszenia znalezione przez nas przed wyjazdem z Polski są już nieaktualne, najprawdopodobniej nie powrócimy z pustymi rękami. Za tę pewność nasi rodacy są w stanie zapłacić. Co prawda jeśli chodzi o lidera rankingu, Niemcy, koszt sprowadzenia auta do kraju jest najniższy 1270 zł), ale w przypadku Francji jest to już 2240 zł, czyli niemalże najdrożej. Do tych kwot należy jeszcze doliczyć opłaty wymagane przy rejestracji.

(fot. PAP)
Źródło: (fot. PAP)

Polacy kupują za granicą przede wszystkim niemieckie samochody. Wśród sprowadzanych pojazdów najwięcej jest Volkswagenów (11,6 proc.), Audi (9,5 proc.) i BMW (9,4 proc.). Ze względu na znaczną utratę wartości, a przez to atrakcyjniejszą cenę, powodzeniem cieszą się również modele spod znaku Renault (8,9 proc.) i Forda (również 8,9 proc.). Polacy wybierają również Ople (7 proc.), Mercedesy (6,4 proc.) i Fiaty (4,1 proc.). Co ciekawe, istotnie wzrasta liczba aut kolekcjonerskich i luksusowych, które trafiają z zagranicy do polskich nabywców. W porównaniu z 2013 rokiem liczba sprowadzonych w 2014 r. Jaguarów wzrosła o blisko 50 proc.

Przez polską granicę przejeżdżają najczęściej auta zmęczone motoryzacyjnym życiem. W 48 proc. są to egzemplarze dziesięcioletnie lub starsze. Samochody liczące sobie mniej niż 4 lata to około 8 proc. udziału rynku.

Źródło: Clicktrans

tb/mw/tb, moto.wp.pl

d3rc4am
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rc4am
Więcej tematów