Trwa ładowanie...
02-04-2014 14:01

Skoda 1000 MB skończyła 50 lat

Skoda 1000 MB skończyła 50 latŹródło: zdjęcie producenta
d1bvjdq
d1bvjdq

Skoda 1000 MB ma już 50 lat. Ten kompaktowy samochód miał swój debiut 21 marca 1964 roku, jako następca Skody Octavia. Jako pierwsza Skoda z napędem na tylną oś, silnikiem umieszczonym z tyłu i samonośną konstrukcją nadwozia, 1000 MB była kamieniem milowym w 119-letniej historii marki.

W czasach swojej świetności ten czterodrzwiowy model był jednym z najlepszych pojazdów w klasie do jednego litra pojemności i ustanawiał nowe standardy w dziedzinie komfortu, osiągów i technologii. Całkowicie nowa fabryka, zupełnie nowy design pojazdu, najbardziej zaawansowany w tamtym czasie silnik w swojej klasie – wiosną 1964 roku, 1000 MB była rewolucją dla Skody.

- Skoda jest jednym z najdłużej istniejących producentów samochodów na świecie - mówi Prezes Zarządu Skody, prof. Winfried Vahland. - Podstawą sukcesu firmy są wybitne pojazdy. Skoda 1000 MB była kamieniem milowym w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i imponującym świadectwem wielkich umiejętności inżynieryjnych czeskiej motoryzacji.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Odwaga do obrania zupełnie nowego kursu opłaciła się: Skoda 1000 MB była bestsellerem w Czechosłowacji i za granicą, trwale wzmacniając pozycję Skody w europejskim przemyśle motoryzacyjnym i kształtując strategię modelową czeskiego producenta aż do lat osiemdziesiątych.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Od kwietnia 1964 roku do sierpnia 1969 roku wyprodukowano około 443 000 egzemplarzy Skody 1000 MB, z czego ponad połowa z nich była przeznaczona na eksport, trafiając nawet do Nowej Zelandii i Australii. Skoda 1000 MB jest teraz jednym z najpopularniejszych klasycznych aut czeskiej marki. Inicjały „MB” oznaczają miasto Mladá Boleslav, miejsce głównej siedziby marki Skoda, a liczba „1000” to pojemność skokowa jednolitrowego silnika.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

1000 MB była oferowana w wielu wersjach: poza podstawową, od 1966 roku występowały wersje o zwiększonych osiągach, a także elegancka odmiana 1000 MBX – dziś szczególnie popularny model wśród kolekcjonerów. Jednocześnie Skoda 1000 MB wyznaczała standardy w zakresie innowacyjnych technologii napędu i silników. Skoda była pierwszym europejskim producentem samochodów, który wykorzystywał proces odlewania aluminium w produkcji bloku silnika. Czterostopniowa skrzynia biegów również była produkowana z wykorzystaniem tej metody.

d1bvjdq
(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Skoda przywołała tu sposób produkcji rozwinięty w 1922 roku przez czeskiego inżyniera Josefa Poláka, który pozwalał na znaczną redukcję czasu wytwarzania. Czterocylindrowy silnik OHV chłodzony cieczą, umieszczony za tylną osią, dostarczał 37 KM. Pojemność silnika wynosiła 998 cm3. Nowoczesna technologia w połączeniu z niewielką masą pojazdu (tylko 755 kg) zapewniały niskie zużycie paliwa na poziomie 7-8 litrów na 100 km. Prędkość maksymalna wynosiła 120 km/h. W 1968 roku moc silnika zwiększono do 43 KM (32 kW).

Przed rozpoczęciem seryjnej produkcji, producent poddał Skodę 1000 MB wyczerpującym testom wytrzymałościowym. W 1962 roku 50 pojazdów testowych pokonało 1,6 mln kilometrów, w tym jazdy w skrajnie niskich temperaturach w Rosji, jak i w upale i kurzu na górskich drogach Kaukazu.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Ze swoimi kompaktowymi wymiarami (4,17 m długości, 1,62 m szerokości i 1,39 m wysokości), Skoda 1000 MB oferowała komfortowe warunki podróżowania dla całej rodziny. Auto zyskiwało sobie sympatyków także wysoką funkcjonalnością, było wyposażone m.in. w indywidualnie składane siedzenia. Zaletą był też 220-litrowy bagażnik z przodu pojazdu, pod którym wygospodarowano miejsce na koło zapasowe.

Szczególne egzemplarze Skody 1000 MB i dwudrzwiowej Skody 1000 MBX, łącznie z prototypem modelu kombi, można dziś oglądać w nowym Muzeum Skody w Mladá Boleslav. Pojazdy regularnie uczestniczą w najważniejszych pokazach samochodów zabytkowych i rajdach klasycznych samochodów.

d1bvjdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bvjdq
Więcej tematów