Kiedy nie musisz płacić mandatu?

2012.09.06 12:41 wp.pl 35 opinii
Kiedy nie musisz płacić mandatu?
a a a
fot. Policja.pl

W zeszłym roku policjanci ruchu drogowego nałożyli na zmotoryzowanych 2 642 141 mandatów karnych. Każdy kierowca posiada prawo do odmówienia przyjęcia takiego mandatu, ale nie wszyscy z niego korzystają. Kiedy warto nie przyjąć mandatu i z jakimi konsekwencjami się to wiąże?

Funkcjonariusz policji chcący ukarać nas za naruszenie przepisów ruchu drogowego powinien najpierw powiedzieć nam, za co dostaniemy mandat, w jakiej wysokości i z jaką liczbą punktów karnych. Ma także obowiązek poinformowania nas, o przysługującym nam prawie do odmowy przyjęcia mandatu. Wielu kierowców dla przysłowiowego świętego spokoju podpisuje mandat i zapomina o sprawie, ale wcale nie trzeba godzić się ze stratami w portfelu. - Nie musimy przyjmować mandatu jeśli uważamy, że jesteśmy niewinni - mówi Agnieszka Kaźmierczak z serwisu Yanosik.pl. – Zdarza się, że funkcjonariusz policji chce na nas nałożyć karę niesłusznie, gdy np. nie jest pewien, który z kierowców popełnił wykroczenie, albo czy za popełniony przez nas czyn grozi w ogóle mandat. Można odmówić podpisania go także wtedy, gdy co prawda przyznajemy się do naruszenia pewnych przepisów ruchu drogowego, ale nie zgadzamy się z wysokością stwierdzonej przez policjanta kary.

W przypadku wystąpienia takich wątpliwości funkcjonariusz nie powinien wystawiać mandatu, ale sporządzić dokumentację i skierować sprawę do odpowiedniej jednostki policji w celu jej wyjaśnienia. W praktyce jednak nie zawsze jest to przestrzegane.

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Gdy odmówimy podpisania mandatu, policjant poinformuje nas o tym, jak dalej będzie wyglądało postępowanie w tej sprawie. Przede wszystkim funkcjonariusz skieruje do sądu wniosek o ukaranie kierowcy. Sprawą zajmie się sąd rejonowy, w okręgu, którego zostało popełnione wykroczenie. Zbada on wszelkie okoliczności sprawy biorąc pod uwagę nasze wyjaśnienia, materiał dowodowy, zeznania ewentualnych świadków, a także stopień szkodliwości społecznej wykroczenia. Sąd nie wymierzy kary z góry podobnej do tej, którą zaproponował funkcjonariusz, ale orzeka na podstawie własnego przekonania. Dlatego istnieje ryzyko, że w przypadku orzeczenia przez sąd naszej winy możemy zostać ukarani surowiej niż przez policjanta. Ponadto, gdy zostaniemy uznani za winnych będziemy musieli pokryć koszty postępowania. Trzeba się też liczyć z kilkukrotnym stawieniem się na rozprawach.

Odmowa przyjęcia mandatu nie jest więc dobrym rozwiązaniem w przypadku okoliczności jednoznacznie wskazujących na naszą winę. Osoby świadome popełnionego przez nie czynu i chcące jedynie odwlec karę w czasie, mogą zostać niemile zaskoczone dotkliwymi konsekwencjami. Innymi słowy warto nie podpisywać mandatu i walczyć tylko wtedy, gdy jesteśmy całkowicie pewni naszej niewinności. W sytuacji przyznania nam racji przez sąd, koszty postępowania spadną na Skarb Państwa.

Taryfikator mandatów i punktów karnych po zmianach

Polub moto.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 5 25%
nie 15 75%

Przeczytaj na forum: Zmieniać opony na letnie?


Opinie (35)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~wymuszenie 2013-05-01 (13:16) 1 rok 3 miesiące 20 dni 10 godzin i 42 minuty temu

A więc jezeli jedzie za wami "auto" i rejestruje wasze auto ,zwróćcie uwagę z jakiej ogległosci powstaje "to dzieło filmowe" bo polskie przepisy nie okreslają odległości pojazdów w czase ruchu ale doskonale im wiadomo że podczas prędkości tylko 50 km/h w celu bezpiecznego zatrzymania potrzeba ok30m, wiec jeżeli "filmowe auto zbliża sie podczas większej prędkości naturalnym i bezpiecznym odruchem każdego kierowcy będzie zwiększenie odległości między nimi i tak bym sie przed filmowcami bronił , a jeżeli zbliżają się przy prędkości np.100km/h do filmowanego pojazdu na odległośc mniejszą jak 30m na jednym pasie ruchu i nie są oznakowani, ani ich celem nie jest przerwanie niebezpiecznej sytuacji ... no to jest działanie ............... i w ten sposób zdobyty dowód jest...............

odpowiedz

1
1
~wwaw 2013-01-02 (12:03) 1 rok 7 miesięcy 19 dni 11 godzin i 55 minut temu

a co ma byc co 100 m radar tylko dla roboli, ha ha ha,

odpowiedz

7
6
~kuba 2012-12-25 (17:58) 1 rok 7 miesięcy 27 dni 6 godzin i 1 minutę temu

chcieliście rudego -to teraz płaćcie a nie narzekajcie -on i jego peło ma duze potrzeby

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~karlik z zabrza 2012-12-26 (11:52) 1 rok 7 miesięcy 26 dni 12 godzin i 6 minut temu

ja na szychta chodza na piechta i fandzole mandaty i fotoradary

odpowiedz

2
0
~obie 2012-12-25 (21:44) 1 rok 7 miesięcy 27 dni 2 godziny i 14 minut temu

Twórcy prawa w Polsce doskonale wiedzą jak można człowieka zniewolić, potepić, wyciągnąć od niego kasę i nawet zamknąć za niepopełnione jakiekolwiek czyny naruszające prawo. Tym procedurom służą sądy. Nie mamy w Polsce sądów obiektywnych. Sędzia nie ukarze nikogo z własnego terenu. Dlatego byli tacy wściekli na Ministra Sprawiedliwości, który chciał likwidowac sądy w zadupiach.

odpowiedz

20
0
~andy 2012-09-07 (07:21) 1 rok 11 miesięcy 14 dni 16 godzin i 37 minut temu

nawet jeśli mamy pewność, że jesteśmy niewinni - to NIGDY NIE MAMY PEWNOŚCI, że trafimy na obiektywnego i myślącego SĘDZIEGO A MOŻEMY MIEĆ 100% PEWNOŚCI, ŻE SĘDZIA JEST LOKALNYM PATRIOTĄ i zasili budzet miasta....(kiedyś miałem taki przypadek -zostałem najechany z tyłu przez byłego szefa ORMO no i oczywiście MELICJA stwierdziła moją winę a w sądzie dowiedziałem się, że "na skrzyżowaniu dróg MOŻNA WYPRZEDZAĆ!!!!!!!! i w związku z tym mój skręt wlewo(sygnalizowany) był wykroczeniem!!!! Ponieważ było to odwołanie od orzeczenia kolegium to tenIDIOTYCZNY WYROK zakończył sprawe. dziś ta sędzia jest szefem wydz karnego i tylko można współczuć podsądnym...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
2
~Ferson 2012-12-07 (15:12) 1 rok 8 miesięcy 14 dni 8 godzin i 46 minut temu

-grzegorz... nie chodzi o to że jest tyle mandatów, tylko to kacik pisania art nt policji ITd i mandatów mandatów. Ja część tych artykułów czytam z przymrużonym okiem .... i smiechem na ustach. Patrz - 17 wers artykulu: Można odmówić podpisania go także wtedy, gdy co prawda przyznajemy się do naruszenia pewnych przepisów ruchu drogowego, ale -----_NIE ZGADZAMY SIĘ Z WYSOKOŚCIĄ STWIERDZONEJ PRZEZ POLICJANTA KARY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Przecież każdy powinien wiedzieć , że wysokość mandatów reguluje potocznie zwany przez Policjantów taryfikator czyli Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów ( czytaj Premiera) w sprawie wysokości grzywien nakładanych w formie mandatów karnych. Więc jak (pytam autora artykułu) mam nie zgadzać sie z wyliczeniem policjanta to musze obalić rozporządzenie ? A aż takim bogiem w tym kraju nie jestem. :)))))))) pozostaje nam tylko zawsze grzecznie zapytać z uśmiechem na ustach "a nie mógłby byc niższy ten mandat? " Pamietajmy, że każdy kij ma 2 konce ale proca ma 3!!!!!!!!!!!!! Policjant pouczy innego kierującego to mnie potem walnie mandatem a ja wole by tak nie było. Prawda jest taka , że naszą cechą narodową jest konieczność łamania przepisów bo wtedy zerwiemy ten łańcuch z szyi (czyt obowiązujace nazakująco-zakazujące prawo) co nas uwiera. A gdybyśmy przepisy przestrzegali to nam mandatów nikt na siłe nie wlepi. I jak sytuacja na drodze się zmieni / poprawi to przepisy się złagodzi wtedy. niestetty w tym kraju zawsze będzie na drodze walka trójstronna kierowcy/rowerzyści/piesi. Jeden drugiego nienawidzi bo czuje sie od niego ważniejszy ale jak wszytscy razem stoją w kolejce do kasy w tesco to sie wtedy brataja i psiaczą na wolniej pracujaca kasjerkę, a jak mina linie drzwi wejściowych to zaczyna się plucie w szyby i kopanie w lusterka. a bratac się będą na najbliższym skrzyżowaniu przeciwko policjantom....... na trawnikach w mieście na straznika miejskiego ..... na plaży na ratownika co wygania ludzi z wody..... a prawda taka, że jak nie będą lamac przepisów nie bedzie kolizji, korków, objazdów blokad dróg a w konsekwencji mandatów ............................. no tak ale na co wtedy by ponażekać.....;p

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~vip 2012-12-25 (18:45) 1 rok 7 miesięcy 27 dni 5 godzin i 13 minut temu

wiadome jest ,że jak jestem pewien na 100 % to mandatu nie przyjmuje i tyle ..

odpowiedz

7
0
~twbolek07 2012-12-25 (00:11) 1 rok 7 miesięcy 27 dni 23 godziny i 47 minut temu

miejsca ustawiania radarów: 1. na łukach, zwężeniach wszystkich pasów,itp, gdzie przekroczenie prędkości faktycznie zagraża bezpieczeństwu (przewrócenie pojazdu lub wypadnięcie z zakrętu) 2. tereny zabudowane, duże miasta, - hałas i niebezpieczeństwo- dbanie o głosy wyborców 3. wyłącznie w celu pozyskania pieniążków, np.: prosta pod górę po wyjeździe z miasta, tam, gdzie można się schować z radarem w krzakach itp. Wymienione w punkcie 1 spotykam często w kr. Beneluxu: 2- często w Niemczech. 3 w niemalże w 100% w Polsce. TU NIE CHODZI O BEZPIECZEŃSTWO - TU CHODZI O KASĘ. Ilość radarów, a przede wszystkim suszarek zaczęła rosnąć lawinowo od listopada i grudnia 2007. (wnioski kierowcy przejeżdżającego ok 100 000 km rocznie, po Polsce i Europie).

odpowiedz

2
1
~Grzegorz 2012-12-07 (14:09) 1 rok 8 miesięcy 14 dni 9 godzin i 49 minut temu

Mandaty, mandaty, mandaty!!!!! Ciagle tylko OKRADANIE kierowcow! Czy w tym PO.... kraju nie ma innej KARY jak tylko ZABIERANIE PIENIEDZY!!!!!! Jesli do tego dochodza PLANY ile to ta wladza ma zamiar ZABRAC rodzinom/bo zazwyczaj kierowca ma RODZINE/ Doslownie rzygac sie chce na tych MONDRYCH decydentow!A moze by rtak zamiast "kara" pieniezna ukarac w inny sposob? Nastepna sprawa to idiotyczne przepisy dotyczace predkosci! Jak moze byc znak opgraniczenia predkosci do 60km kiedy i tak WSZYSCY JADA powyzej 70? Chyba tylko po to aby tam ustawic radar!.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~ferson 2012-12-07 (15:25) 1 rok 8 miesięcy 14 dni 8 godzin i 33 minuty temu

ogólnie artykuł nic nikomu nie daje. Prawdą jest to, że przyjmujac - podpisując mandat przyznajemy się do popełnienia wykroczenia. Jeśli mandatu nie przyjmuję to znaczy że tego nie zrobiłem, przeciez nie będę liczył na laskawość sędziego który może ukarać grzywną do 5000zł. bo wysokość grzywny ( u policjanta byłaby w formie mandatu) sędzia dobrać może do sytuacji finansowej ale i takze do poprzedniego łamania przepisów i dotychczasowej karalnbości. Do tego dochodza koszty postępowania , koszty ewentualnych biegłych , dojazdy na sprawe świadków policjantów i tego może sie nazbierać że z torbami pójdziemy. Osobiście znam przypadek jak chłopak walczył o mandat z fotoradaru, kwestionował sposób pomiaru, prawidłowość ustawienia fotoradaru ( chodziło o kąt patrzenia obiektywu wzgledem osi wzdłużnej drogi, który powiniem mieć jakieś tam 20 stopni) i co tak walczył, że sędzia zgodziął się na jego wnioski o biegłych , ogledziny miejsca pomiaru i wezwanie przedstawiciela producenta fotoradaru. stanęło na tym, że zamiast 200zł. mandatu jakiego odmówił u policjanta sedzina dala mu 500zł. grzywny plus koszty co dalo mu ZALEDWIE 4700zł. ( bo producent z niemiec przyleciał samolotem) :). więc badźmy świadomi tego co robimy i jak jeździmy. odmawiajmy gdy naprawde wiemy że to nei my i jechalismy przepisowo. Bo głupi tylko nie zgodzi sie na mandat za przejeżdżanie linii ciągłej tłumacząc że ostatecznie nie wyprzedził tego auta:))))))))))

odpowiedz

3
0
~H&K 2012-12-07 (13:46) 1 rok 8 miesięcy 14 dni 10 godzin i 12 minut temu

Państwo w Państwie ! Policjant proponuje mandat w wysokości 300zł a sąd przy odmowie przyjęcia mandatu orzeknie karę w wysokości 600zł ? Każdy ma prawo do wątpliwości i może odmówić przyjęcia mandatu karnego ale czy z tego powodu ma cierpieć - to policjant ma obowiązek wytłumaczyć i uzasadnić nałożenie mandatu karnego ( w praktyce jednak takie uzasadnienie odbija się niekorzystnie dla sprawcy wykroczenia ) - tak się dzieje gdy policjant jest bez doświadczenia albo uważa się za "boga i cara ". A druga strona medalu jest taka ,ze ciągle pokutuje statystyka nakładania mandatów przez policjantów , a przecież są i takie formy represji jak np.pouczenie !

odpowiedz

2
0
~jaga1612 2012-09-10 (12:29) 1 rok 11 miesięcy 11 dni 11 godzin i 29 minut temu

masło maślane. kiepski artykuł

odpowiedz

3
0
~TO PROSTE 2012-09-07 (17:12) 1 rok 11 miesięcy 14 dni 6 godzin i 46 minut temu

"Kiedy nie musisz płacić mandatu?" Jak nazywasz się Zientarski i przejedziesz pieszego na pasach.

odpowiedz

1
0
~Moni 2012-09-07 (17:11) 1 rok 11 miesięcy 14 dni 6 godzin i 47 minut temu

Mój znajomy zawsze w dowodzie rejestracyjnym ma 50 pln, na razie to działa.

odpowiedz

5
1
~politykier 2012-09-07 (17:04) 1 rok 11 miesięcy 14 dni 6 godzin i 54 minuty temu

co to za kraj w którym w założeniach budżetowych uwzględnia się wpływy z mandatów, a jeśli są założenia to trzeba je wykonać, a więc misiaczki w krzaki bo koniec roku się zbliża a kasa tuska jakaś pusta, za komuny też były obowiązkowe dostawy

odpowiedz

3
0
mieszkańcy 2012-09-07 (16:57) 1 rok 11 miesięcy 14 dni 7 godzin i 1 minutę temu

za pare dni podamy nazwiska na kilku portalach policjantów z Kostrzyna nad Odra ,którzy straszeniem zamknięciem, wymuszają podpisanie mandatu za niezaistniałe zdarzenie

odpowiedz

3
2
~Enmerkar 2012-09-07 (15:37) 1 rok 11 miesięcy 14 dni 8 godzin i 21 minut temu

Niestety, żyjemy w tzw. "państwie prawa". Oznacza to, że rację zawsze mają prawnicy, kierujący się częściowo swoim widzimisię, częściowo stworzonym przez siebie, absurdalnym i nielogicznym prawem. Mieszkasz w Szczecinie, a coś zdarzyło się w Zakopanem? Będziesz jeździł kilka-kilkanaście razy do Zakopanego na rozprawy, tracąc tysiące zł na podróże i w sumie kilkutygodniową nieobecność w pracy. Wszystko po to, żeby - w najlepszym razie - "wygrać" 100 zł.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
~procenty 2012-09-07 (16:19) 1 rok 11 miesięcy 14 dni 7 godzin i 39 minut temu

Funkcjonariusz zwraca mi uwagę, że nie mam jedne z dwóch (sic! potrafi liczyć do dwóch) lampek oświetlenia tablicy rozdzielczej... Drugi siedzi w zapalonym (!? - chyba było mu zimno i zapomniał, że fury na postoju nie wolno palić dłużej jak parę minut...) radiowozie i dłubie w nosie... W międzyczasie przejeżdżają bandy nagrzanych (40% procentowo) wyrostków na nie oświetlonych rowerach! Misiaczek mówi: "się nie rozdwoję" kiedy słyszy, że taki nagrzany 40% rowerzysta gorszy niż brak 50% oświetlenia tablicy :)

odpowiedz

3
5
~jarek5566 2012-09-07 (10:09) 1 rok 11 miesięcy 14 dni 13 godzin i 49 minut temu

zadziałać urokiem osobistym -dlaczego dla kobiet? czy faceci nie mają uroku osobistego a w drogówce nie ma pań podatnych na taki urok?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Bądź z nami na bieżąco

  • Kup używane

  • Kup nowe

Kup części

MotoIntegrator

Katalog samochodów - najpopularniejsze modele