Kiedy można podważyć mandat z fotoradaru?

2012.06.05 12:20 wp.pl 489
Kiedy można podważyć mandat z fotoradaru?
a a a
fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Złe ustawienie fotoradaru, nieczytelne zdjęcie, a nawet stan pogody mogą sprawić, że mandatu nie trzeba będzie płacić.

Fotoradary z założenia powinny służyć poprawie bezpieczeństwa w miejscach, gdzie uczestnicy ruchu są szczególnie narażeni na zagrożenie ze strony samochodów. Z fotoradarami bywało jednak różnie; oprócz tych, które montowano przy szkołach czy szpitalach, nie brakowało również takich, które stawały w szczerym polu, albo na skraju lasu. Od lipca 2011 roku zachodzą jednak poważne zmiany, które wciąż trwają. Wraz z przejęciem fotoradarów stacjonarnych przez Inspekcję Transportu Drogowego zmieniły się przepisy dotyczące oznaczania takich urządzeń. Obecnie każdy fotoradar musi być oznaczony niebieskim znakiem informacyjnym D-51. Do 1 lipca 2013 roku każdy stojący przy polskich drogach maszt, w którym będzie fotoradar, będzie musiał być pokryty żółtą folią. Sprawi to, że urządzenia będą z daleka widoczne. Nawet nocą.

Na drogach o dopuszczalnej prędkości do 60 km/h fotoradaru należy się spodziewać w odległości od 100 do 200 metrów od znaku. Tam, gdzie można jechać szybciej niż 60 km/h - z wyjątkiem dróg ekspresowych i autostrad - znak ma być ustawiony od 200 do 500 m przed fotoradarem. Zaś na autostradach i drogach ekspresowych ta odległość wynosi od 500 do 700 metrów. Jeśli fotoradar ustawiony jest zbyt blisko znaku, albo poza wyznaczonym przepisami terenem, jest to przesłanka do tego, by odmówić płacenia mandatu.

Dotyczy to również tych fotoradarów, których używa straż miejska. Dodatkowo funkcjonariusze opłacani przez samorząd muszą spełnić jeszcze jeden wymóg. Każdorazowo przed użyciem fotoradaru muszą uzyskać na to zgodę ze strony miejscowego komendanta policji. Zgoda ta musi dotyczyć konkretnego miejsca i czasu, w którym urządzenie będzie uruchamiane. Nie spełnia tego wymogu dokument, w którym szef policji zezwalałby na użytkowanie fotoradaru na terenie całego miasta. Po otrzymaniu „pamiątkowego zdjęcia” od straży miejskiej możemy żądać okazania zgody na użycie fotoradaru w miejscu i czasie, w którym zostaliśmy przyłapani na przekroczeniu prędkości.

Powodem poddania w wątpliwość mandatu wystawionego na podstawie zdjęcia z fotoradaru może być również jego nieprawidłowe ustawienie względem jezdni. Fotorapid CM – urządzenie produkowane przez polską firmę Zurad – powinno być ustawione pod kątem 22 stopni do kierunku ruchu pojazdu, czytamy w decyzji Głównego Urzędu Miar o dopuszczeniu go do użytku. Co jednak w przypadku, gdy samochód w trakcie dokonywania pomiaru zmienia pas, a jednocześnie zmienia się kąt pomiędzy torem jazdy a fotoradarem? W tej kwestii musiałby wypowiedzieć się sąd. To jednak nie wszystko.

Sprawdź ceny kamer samochodowych na Allegro!

Polub moto.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 245 87.5%
nie 35 12.5%

Opinie (489)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~pseudo 2014-03-27 (12:44) 5 miesięcy 6 dni 8 godzin i 5 minut temu

Niech się Inspekcja zajmie znakami drogowymi, stawianymi bez sensu i na kupę, dlaczego ograniczenie do 50 km/h jest w W-wie na Puławskiej , gdzie jest 6-8 pasów w obie strony, dlaczego brak SEKUNDOMIERZY do zmiany koloru świateł na skrzyżowaniach, takie urządzenia są w Rumunii, Bułgarii, nie wspomnę o bogatszych krajach, to jest dbanie o bezpieczeństwo na drogach, RADARY to pic, wydrwigrosze dbają jedynie o kasę, a nie bezpieczeństwo na drogach

odpowiedz

18
2
~szmergiel 2012-06-07 (08:54) 2 lata 2 miesiące 26 dni 11 godzin i 55 minut temu

najlepszym sposobem na tych zlodzieji ze strazy gminnej mejskiej jezel zrobia wam fote gdzie nie widac kierowcy jest przyznane sie i wskazanie conajmniej 2 kierowcow z zaznaczeniem ze pomimo szczerych checi nie jesst sie w stanie stwierdzic ktory kierowal.wysylaja do tych 2 (najlepiej rodzina zeby wiedzieli o co chodzi) zapytanie i odpowidz taka sama.wg obowiazujacego prawa nie mozna karac jezeli nie ma dowodu kto kierowal a wlasciciel wskazuje sprawce potencjalnego.zrobilem tak juz 3 razy i cisza choc wem o 2 sprawach sadowych w ktorych na pierwszej rozprawie sprawa oddalona poniewaz nie mozna ukarac 2 osob za prowadzenie jednego auta.polecam ten sposob na tych cwaniakow

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

8
1
~lol 2014-03-11 (14:34) 5 miesięcy 22 dni 6 godzin i 15 minut temu

W sierpniu 2013 r dostałem pismo Straży miejskiej z jakiejs Koziej Wólki że przekrtoczyłem prędkość o 12km/h wysłano mi wezwanie żebym odpowiedział kto kierował pojazdem - na zdjęciu nie było widać nawet zarysu pojazdu tylko sam numer rejestracyjny (zdjęcie robione w nocy a samochód czarny). Nie byłem w stanie odpowiedziać kto akurat w damnym momencie kierował gdyż jechałem nad morze z rodziną i zmienialiśmy sie z żoną co pewien odcinek drogi. Straż miejska wysłała sprawę do sądu gdzie orzeczono moja winę bo m.in uchylałem się z podaniem kto kierował. Bezsens jest taki że podobny Sąd w Wrocławiu orzekł że jeżeli nie można z zdjęcia odczytać jaki pojazd i kto nim kierował to nie można obarczać jego właściciela mandatem - Polska to kraj w którym co Sąd to inna wykładnia - brak precedensu jak w prawie Amerykańskim. Chore prawo !!!!!!!!

odpowiedz

11
1
maxdave 2013-02-18 (09:13) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 11 godzin i 36 minut temu

Ktoś napisał o gminie Biały bór, właśnie otrzymałem mandat przejeżdżając tamtędy :) "śmiech na sali" w terenie zabudowanym jechałem 52 km/h a tam rzekomo było 40 km/h i otrzymałem mandat w wysokości 70 pln i 2 pkt karne. brak słów, całą drogę jechałem przepisowo a tu ciach ! na zdjęciu widać że jechałem pod słońce więc mogłem znaku nie zauważyć ale trudno. Mam nadzieję że tą straż wiejską zlikwidują!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

11
0
~Sowa 2014-03-08 (09:04) 5 miesięcy 25 dni 11 godzin i 45 minut temu

Sprawa jest prosta !!! Zabrać strażom miejskim i gminnym te uprawnienia !!! Niech je wykonują wyspecjalizowane służby w policji czy tez ITD, koniec kropka i nie będzie problemów!!!

odpowiedz

76
65
~driver 2012-06-07 (14:50) 2 lata 2 miesiące 26 dni 5 godzin i 59 minut temu

Polscy kierowcy to najwieksze nieuki na swiecie. W terenie zabudowanym jest 50 km/h to jedz 50 rozumiesz 50 !!!!!!!!!!!!!!!. Wszyscy mowicie o zachodzie no to pojedzcie na zachod to zobaczycie czy ktos w miescie wali 70 km/h lub szybciej. Druga sprawa autostrada A4 w kierunku Drezna kilka kilometrow za granica jest tunel 3300 metrow a w tunelu 80 km/h . Wszyscy oczywiscie 80-85 km/h tylko jeden na polskich oczywiscie blach Fordem Mondeo wali tak na oko 110-120 km/h . Najlepsze bylo to , ze kiedy wyjechal z tunelu i wtedy mozna szybciej on dalej pyka 110-120 . Oto polska kultura jazdy.

odpowiedz

pokaż 20 ukrytych odpowiedzi

6
1
~wald 2013-09-09 (11:04) 11 miesięcy 24 dni 9 godzin i 45 minut temu

jeszcze zapomnieli napisać że straż miejska nie ma prawa używania masztów do robienia kasy... tylko i wyłącznie fotoradary przenośne, i to też tylko w terenie zabudowanym... a jeżeli już zrobi nam zdjęcie to w jego kadrze nie może znajdować się żaden znak ani jakikolwiek inny przedmiot metalowy który mógłby odbić wiązkę radaru i oszukać faktyczną prędkość.... np. brama, płot, reklama itp... pozdrawiam!

odpowiedz

4
0
~zeniuchy 2013-08-28 (17:53) 1 rok 5 dni 2 godziny i 56 minut temu

w Nowogrodzie Bobrzańskim Straż Miejska siedzi w nieoznakowanym aucie i wali z kamery fotki ,mandaty jak leci.Fotki wychodzą na tle Biedronki, czy fale nie odbijają czasami i dlatego wszyscy mają jakoby przekroczyli szybkosc?

odpowiedz

184
12
~corben dallas 2012-06-06 (08:01) 2 lata 2 miesiące 27 dni 12 godzin i 48 minut temu

TO JAKAŚ KPINA !!!!!!!!!! Zdjęcie zrobione przez ITD mogę zobaczyć dopiero jak odmówię przyjęcia mandatu i podadzą mnie do sądu ??? a jak prowadzę firmę i mam 30 samochodów zarejestrowanych na siebie, to co jak każdy z kierowców dostanie mandat to będę musiał mieć 30 spraw w sądzie żeby wiedzieć który z kierowców jechał i który ma płacić i brać punkty ? A zanim są to rozpatrzy to zabiorą mi prawo jazdy za punkty ???

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

11
23
gostecka 2012-06-10 (08:33) 2 lata 2 miesiące 23 dni 12 godzin i 16 minut temu

zacznijcie jeździć zgodnie z przepisami - czasu zaoszczędzicie na te farmazony który tu wypisujecie no i kasa w kieszeni Wam zostanie ;p

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

8
2
~CzakNor 2012-09-05 (19:23) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 26 minut temu

Są zdecydowanie tańsze i skuteczniejsze metody do dyscyplinowania kierowców i nie muszą to być od razu mandaty zafundowane z ukrycia lub z nie legalnych urządzeń . Oczywiście trzeba szanować i przestrzegać prawo oraz przepisy ruchu drogowego a w szczególności na terenie zabudowanym gdzie piesi są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo ze strony kierujących pojazdami .Ale działa to w obie strony , prawo jest równe dla każdego i dla kierującego i dla stróża prawa . Jakiś czas temu pojawił się artykuł w DB...Pomorski rekord – fotoradar co 3 km ... o kaskadzie fotoradarów w powiecie człuchowskim a dokładniej , w miejscowościach Uniechów, Borkowo i Cierznie droga nr 22 .Artykuł bardzo interesujący i nawet jest zamieszczony w TVN24 .Zakradła się jednak w tym fajnym artykule mała nieścisłość która zdecydowanie odwraca uwagę mało uważnego obserwatora. Pojawiająca się tam postać komendanta SM z Debrzna również nie widzi w tym nic szczególnego , oprócz fotoradarów stacjonarnych często stoją nawet dwa zespoły SM z urządzeniami przenośnymi tworząc kaskadowe ( 5 urządzeń rejestrujących na odcinku 13 km) polowanie na przekraczających prędkość. Dziennikarz radzi aby na tym terenie zwolnić, bo oprócz tzw śmietników SM, są trzy stacjonarne rejestratory i kierowca zdziwi się gdy dostanie wezwanie od policji do zapłaty mandatu .Otóż i to jest ta właśnie drobna ale jakże bulwersująca sprawa. Te owe trzy stacjonarne fotoradary które powinny być zgodnie z prawem o ruchu drogowym nowelizowany tekst, obowiązujący od 31 maja 2012 w gestii ITD są czyje ?Jak myślicie ? To są rejestratory SM z Debrzna i to ta SM przysyła powinszowania do kierowców w celu uiszczenia mandatów za wykroczenie przekroczenia prędkości .Naruszenie prawa , przekroczenie swoich uprawnień ( jest to przestępstwo i grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3 ) przez SM i SG na terenie kraju a w szczególności interesującego nas rejonu nie jest chyba ich podstawowym działaniem . Podsumowując , na terenie gminy Debrzno i nie tylko ,zmontowano super prosperującą krainę bananową , tylko czy o to chodzi w walce o poprawienie bezpieczeństwa na drogach w terenach zabudowanych? A jak jest w innych rejonach kraju, może ktoś na serio się zajmie tym procederem władzy lokalnej ? Pozdrawiam wszystkich użytkowników dróg .Szerokiej , bezpiecznej drogi i respektowania przepisów i zasad ruchu drogowego.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
47
~nuth 2012-06-10 (12:11) 2 lata 2 miesiące 23 dni 8 godzin i 38 minut temu

po co informowac przestepcow, ze tutaj radar zrobi im fote? To jest bez sensu. To tak jakby mowic nie kradnij tutaj, idz do sklepu obok tam nie maja kamer. Radary powinny byc pochowane, bo dzisiaj kazdy zwalnia przed radarem a po minieciu radaru znow jedzie 110 tam gdzie ograniczenie do 60.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

13
2
~KOLO 2012-06-10 (11:22) 2 lata 2 miesiące 23 dni 9 godzin i 27 minut temu

Zgadzam się w Człuchowie to co się dzieje to woła o pomstę do nieba. Nie pozdrawiam SG ani MO

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

120
13
~silver 2012-06-06 (06:42) 2 lata 2 miesiące 27 dni 14 godzin i 7 minut temu

Byłem ostatnio w Norwegii. Piękny, niezaprzeczalnie bogaty kraj. Mają wspaniałe drogi i dobre samochody. Mają też jednak ograniczenia prędkości i to wcale niemałe. Nikt tam jednak nie płacze i jak jest znak z ograniczeniem 50km/h, to tyle po prostu wszyscy jadą. Przejechałem kawał drogi samochodem w tym kraju i gwarantuję wam, że da się jeździć zgodnie z przepisami, choć przyznaję, że na początku trudno było mi się przyzwyczaić.

odpowiedz

pokaż 21 ukrytych odpowiedzi

3
1
~anka210 2012-07-28 (13:36) 2 lata 1 miesiąc 5 dni 7 godzin i 13 minut temu

ja też dostałam mandat własnie z Człuchowa i daję sobie rękę uciąć, że jechałam prawidłowo, bo jeśli był oznakowany to zwalniałam za każdym razem niekiedy do 30km/h, a dostałam 200zł za przekroczenie 74/50. Dodam ,że temperatura była 30st ponad i zastanawiam się nad podważeniem tego mandatu, tylko do Człuchowa ma koło 600km:( to dosądu trochę daleko :(

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

50
3
~nik 2012-06-10 (11:14) 2 lata 2 miesiące 23 dni 9 godzin i 35 minut temu

Straż gminna najlepiej widac to w województwach pomorskim ,kujawskopomorskim w takich gminach jak. Kęsowo,Człuchów,Biały Bór,Debrzno,Kobylnica,to woła o pomste do BOGA ,kiedyś te straże rozwiążą gdzie tych ludzi przyjmą do pracy. Za ORMO za ZOMO nie było tak jak jest teraz w strażach gminnych.Ci Wójtowie żerują na ludzkiej krzywdzie,i to są katolicy. Gdzie są komendanci policji,cz oni tego nie widzą czy niechcą widzieć.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

1
2
~samm 2013-01-18 (13:25) 1 rok 7 miesięcy 15 dni 7 godzin i 24 minuty temu

Kiedyś spotkałem się z radami Cejrowskiego na temat jak uniknąć mandatu. Napisano idiotyzmy, które ktoś później powielał. Pomylono warunki jakim powinien odpowiadać fotoradar z warunkami używania. Jedź w miarę ostrożnie a na radar sie nie nadziejesz.

odpowiedz

96
1
~zd 2012-06-10 (13:24) 2 lata 2 miesiące 23 dni 7 godzin i 25 minut temu

Akurat. Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie - tak działają nasze sądy i policja. Policja w Gdyni zrobiła mi w 2010 fotkę na przenośnym fotoradarze za rzekome przekroczenie prędkośc (75/50 na odgrodzonej dwupasmówce, he he). Sęk w tym, że zdjęcie zrobione było pod kątem 64 st. a radar mierzy prawidłowo pod kątem 22 st. Czyli pyknęło pomiar temu na pasie prawym, a fotkę zrobiono mi na lewym. Po wezwaniu na policję okazało się, że fotoradar ma legalizację z datą wystawienia w 2011 roku, czyli rok do przodu! Zapytałem o parametry pracy urzadzenia. I co? Zastępca szefa drogówki powiedział mi, że mogę sobie poszukać w internecie, bo on nie musi mi ich podawać. Co więcej, legalizacja wystawiona była na urządzenie stacjonarne w miejscu instalacji, a nie przenośne, a Komenda w Gdyni nie miała legalizacji, bo była ona wystawiona na Komendę w Gdańsku. Użytkowanie sprzetu niezgodne było z wymogami instrukcji obsługi - np. postawione na niezabezpieczonym przed przesunięciem trójnogu na środku chodnika (sic!) - pies siedział jakieś 30 m dalej w wozie i "nadzorował" wzrokiem. Na sprawie w sądzie zapytełem też czy zmierzono przewidziane w instrukcji warunki pracy urządzenia i prównano je ze znamionowymi, zapewniającymi poprawną dla danego urządzenia pracę - policjant odpowiedział, że żadncyh pomiarów nie robił. Równiez miejsce pomiaru było miejscem dość szeroko opisanym w instrukcji w dziale miejsca w których nie należy dokonywać pomiaru ze względu na możliwe błędy odczytu - trakcja elektryczna, łuk drogi, bariery, przejeżdżające pojazdy, inne odbicia i zniekształcenia sygnału, z wyraźną informacją, że tego rodzaju pomiary nie mogą stanowić materiału dowodowego. I co ? A no wielkie G... bo sędzia w SR w Gdyni uznała, że skoro obsługujący sprzęt policjant autorytatywnie - moje pytanie o wykształcenie kierunkowe policjanta (na okoliczność mędrkowania w dziedzinie fizyki i trygonometrii diametralnie rozbieżne z tym, czego uczono mnie na Politechnice) zostało przez sąd uchylone - stwierdził, że wszytko było w porządku, to znaczy że jestem winny, a moje argumenty poszły do śmieci (na marginesie - kiedyś też w w tym samym sądzie walnieto mi grzywnę za parkowanie opierając się na zeznaniu strażniczki SM, że ulica ślepa jest ulicą jednokierunkową, a sędzia stwierdził, że na ulicy dwukierunkowej nie mogą wyminąć się dwa pojazdy jadące naprzeciw - dać chłopu zegarek to kłonicą nakręci). Na apelacji w okręgowym sędzia mało się nie porzygał jak zobaczył, że przyszedłem na sprawę i musi wziąć (z nieukrywanym obrzydzeniem) do rąk papiery i je przejrzeć - jakby mógł, to by mi pewnie walnął na dzień dobry grzywnę za obrazę sędziego już samym przyjściem na sprawę. Efekt sprawy - łącznie 540 grzywny i kosztów. No cóż, żadna władza nie obejdzie się bez swoich siepaczy, a skoro sądy dostają kasę za wyroki zlecane im przez straże i policję, to muszą podtrzymywać dobre samopoczucie zleceniodawców i lizac rękę budżetu, która ich karmi tym, co złupi przy ich wyraźnym udziale na ludziach. Tylko co to ma współnego z prawem? Polska to bandycki kraj.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

11
0
~Jarek 2012-12-31 (12:33) 1 rok 8 miesięcy 2 dni 8 godzin i 16 minut temu

Wystarczy jechać koło radaru aby dostać mandat wierzcie mi nie musicie przekraczać prędkości!

odpowiedz

6
1
~CzakNor 2012-09-05 (18:58) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 51 minut temu

Są zdecydowanie tańsze i skuteczniejsze metody do dyscyplinowania kierowców i nie muszą to być od razu mandaty zafundowane z ukrycia lub z nie legalnych urządzeń . Oczywiście trzeba szanować i przestrzegać przepisów ruchu drogowego a w szczególności na terenie zabudowanym .Ale działa to w obie strony . Jakiś czas temu pojawił się artykuł w DB...Pomorski rekord – fotoradar co 3 km ... o kaskadzie fotoradarów w powiecie człuchowskim a dokładniej , w miejscowościach Uniechów, Borkowo i Cierznie droga nr 22 .Artykuł bardzo interesujący i nawet jest zamieszczony w TVN24 .Zakradła się jednak w tym fajnym artykule mała nieścisłość która zdecydowanie odwraca uwagę mało uważnego obserwatora. Pojawiająca się tam postać komendanta SM z Debrzna również nie widzi w tym nic szczególnego , oprócz fotoradarów stacjonarnych często stoją nawet dwa zespoły SM z urządzeniami przenośnymi tworząc kaskadowe ( 5 urządzeń rejestrujących na odcinku 13 km) polowanie na przekraczających prędkość. Dziennikarz radzi aby na tym terenie zwolnić, bo oprócz tzw śmietników SM, są trzy stacjonarne rejestratory i kierowca zdziwi się gdy dostanie wezwanie od policji do zapłaty mandatu .Otóż i to jest ta własnie drobna ale jakże bulwersująca sprawa. Te owe trzy stacjonarne fotoradary które powinny być zgodnie z prawem o ruchu drogowym nowelizowany tekst, obowiązujący od 31 maja 2012 w gestii ITD są czyje ?Jak myślicie ? To są rejestratory SM z Debrzna i to ta SM przysyła powinszowania do kierowców w celu uiszczenia mandatów za wykroczenie przekroczenia prędkości .Naruszenie prawa , przekroczenie swoich uprawnień ( jest to przestępstwo i grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3 ) przez SM i SG na terenie kraju a w szczególności interesującego nas rejonu nie jest chyba ich podstawowym działaniem . Podsumowując , na terenie gminy Debrzno i nie tylko ,zmontowano super prosperującą krainę bananową , tylko czy o to chodzi w walce o poprawienie bezpieczeństwa na drogach w terenach zabudowanych? A jak jest w innych rejonach kraju, może ktoś na serio się zajmie tym procederem władzy lokalnej ? Pozdrawiam wszystkich użytkowników dróg .Szerokiej , bezpiecznej drogi i respektowania przepisów i zasad ruchu drogowego.

odpowiedz

  • The Settlers The Settlers Jedna z najpopularniejszych gier teraz w twojej przeglądarce

Bądź z nami na bieżąco

  • Kup używane

  • Kup nowe

Kup części

MotoIntegrator

Katalog samochodów - najpopularniejsze modele