Egzaminatorzy bronią ograniczeń w dostępie do zawodu

2012.03.12 09:29 PAP 128
Egzaminatorzy bronią ograniczeń w dostępie do zawodu
a a a
fot. MORD

Instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy nie chcą ułatwienia dostępu do ich zawodów. Jak podkreślają, ich profesje wymagają doświadczenia, a resort sprawiedliwości chce obniżenia koniecznego stażu i wykształcenia.

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, by instruktorzy nauki jazdy musieli mieć prawo jazdy przez co najmniej dwa lata (obecnie wymagane są trzy). Projekt deregulacyjny przewiduje też zniesienie wymogu posiadania średniego wykształcenia. Z kolei minimalne wykształcenie egzaminatorów ma zostać obniżone z wyższego do średniego, a staż posiadania prawa jazdy kategorii B - z minimum sześciu do minimum trzech lat.

Obniżenie wymagań wobec instruktorów krytykuje prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców Krzysztof Szymański. - Jest to zawód, który wymaga doświadczenia i dojrzałości emocjonalnej, społecznej - podkreślił Szymański, były egzaminator, a obecnie instruktor i kierownik jednego z ośrodków szkolenia kierowców w Tomaszowie Mazowieckim, woj. łódzkie.

Zwrócił uwagę, że jeszcze kilka lat temu proponowano podwyższenie wykształcenia instruktorów do wyższego. - Obniżenie wymogu wykształcenia to nieporozumienie. Potrzebne jest minimum średnie - powiedział Szymański.

(fot. PAP)
Według Szymańskiego błędem jest też obniżanie wymaganego stażu egzaminatorów. - Żeby ocena była właściwa, potrzeba doświadczenia i dojrzałości. Jeżeli tego nie będzie, oceny będą przypadkowe. Nie obniżałbym wymaganego stażu egzaminatora, a nawet bym go podniósł - powiedział. Ocenił też, że egzaminatorami powinni zostawać tylko ludzie z wykształceniem związanym z motoryzacją.

Podobnie propozycje deregulacyjne ocenia Ryszard Gadziński, prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców i dyrektor szkoły nauki jazdy w Dobrym Mieście. Jego zdaniem instruktorzy bez odpowiedniego wykształcenia mogą sobie nie radzić z kształceniem kursantów. To samo według Gadzińskiego dotyczy stażu za kierownicą.
- Otrzymanie prawa jazdy to przepustka do dalszego uczenia się. Kierowca nabiera doświadczenia, umiejętności w granicach sześciu, siedmiu lat, a tutaj po dwóch latach ma być instruktorem - zwrócił uwagę Gadziński.

Chcesz zrobić prawo jazdy? Wybierz najlepszy ośrodek szkolenia kierowców w swojej okolicy!

Polub moto.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 13 26.53%
nie 36 73.47%

Przeczytaj na forum: Nowy samochód, co wybrać?


Opinie (128)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
0
~koli 2012-08-17 (22:25) 2 lata 11 dni 8 godzin i 57 minut temu

Żeby ocenić kogoś czy dobrze jeżdzi wcale nie trzeba mieć wyższego wykształcenia bo to nie jest jakaś ścisła dziedzina trzeba mieć tylko praktykę wiele tysięcy kilometrów przejechane zawodowo natomiast większość egzaminatorów nawet do pięt nie dorasta swoją wiedzą praktyczną zwykłemu kierowcy tira więc nie wiem w czym jest ten problem z tym wykształceniem wyższym nie za bardzo rozumiem czego oni bronią , chyba tylko własnych stołków.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

34
1
~max 2012-03-12 (10:42) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 20 godzin i 40 minut temu

trzy lata temu musiałem zdawać ponownie egzamin. straciłem prawko za punkty . Egzaminował mnie niedzielny kierowca , z zawodu strażak który przez całe swoje życie nie przejechał za fajerą tyle co ją w ciągu roku. Mam kat. A,B,C,E,D,T i ok.1,5 mln kilometrów nakręconych przez 25 lat pracy. Bez wypadku.Facet nie dorastał mi do piętą ale mnie dwa razy udupił żeby zaleczyć swoje kompleksy. Na szczęście kolejny egzaminator okazał się normalnym życiowym gościem.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

8
6
~ktosiek 2012-03-12 (12:45) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 18 godzin i 37 minut temu

A ja bym jeszcze bardziej zawęził - egzaminatorami powini być jedynie ludzie zawodowo związnai z ruchem drogowym - czyli inżynierowie ruchu drogowego i policjanci drogowi.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
0
~kita 2012-04-04 (21:45) 2 lata 4 miesiące 24 dni 9 godzin i 37 minut temu

Zderegulować i obniżyć pensje egzaminatorom o połowę .

odpowiedz

9
0
~feliks 2012-03-26 (22:20) 2 lata 5 miesięcy 2 dni 9 godzin i 2 minuty temu

Zderegulować odsunąć od koryta biurokratów niech to robią prawdziwi zawodowcy a najlepiej po szkole średniej samochodowej z praktyką.

odpowiedz

11
0
~elka 2012-03-23 (20:21) 2 lata 5 miesięcy 5 dni 11 godzin i 1 minutę temu

Egzaminator to nie jest zawód tylko profesja istnie rodem z komuny zciągnięta.Już dawno powinno to być zreformowane i zderegulowane.

odpowiedz

10
13
~madar 2012-03-12 (14:44) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 16 godzin i 38 minut temu

instruktor bez średniego? - proszę wskazać w jakiej dziedzinie są instruktorzy np. po zawodówce??? egzaminator bez wyższego? - to już kpina. Ja bym dołożył dodatkowe obwarowania w dziedzinie motoryzacyjnej a nie obniżał. Na logikę ludzie => jak może ktoś sprawdzać kto ledwie był sprawdzany (matura). Nadmieniam, że nie jestem egzaminatorem ale pretenduje do tego zawodu, tzn. mam 40 lat i w chwili obecnej kończę studia inżynierskie tylko po to aby zrobić kurs na egzaminatora. Twierdzenia, że wykształcenie jest nie potrzebne to gadanie dupków, którzy chcą łatwo zostać egzaminatorem niskim nakładem z większości z niską wiedzą. Do łopaty łamagi.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

14
0
~lutek 2012-03-13 (21:51) 2 lata 5 miesięcy 15 dni 9 godzin i 31 minut temu

Pilotów egzaminują piloci z wieloletnią praktyką a na prawo jazdy kat. C,C+E i D egzaminują egzaminatorzy z wykształceniem wyższym bez udokumentowanej praktyki. Większość z nich nigdy nie jeżdziła zawodowo ciężarówką lub autokarem. Co więcej taka praktyka nie jest wymagana na kursach dla egzaminatorów liczy się tylko posiadanie prawa jazdy ....................1 rok na C. 1 na D wykłady z różnych dziedzin i egzamin państwowy a C+E przypisywane jest z tzw. urzędu. Uważam że kierowca zawodowy z praktyką i ze średnim wcale nie gorzej oceni kandydata na kierowce co egzaminator pustogłowy po studiach bez praktyki,wykształcenie nie odgrywa tu dużej roli liczy się wiedza praktyczna i doświadczenie.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

25
2
~Tomasz 2012-03-12 (10:25) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 20 godzin i 57 minut temu

Ten Szymański to jakiś popier....y. Może egzaminatorem powinni być sami doktorzy lub profesorowie z wykształceniem motoryzacyjnym Gościa popier......o. Nie wykształcenie świadczy o umiejętnościach czy dojrzałości emocjonalnej proszę szanownego Pana. Lepiej nauczcie się szkolić a nie patrzeć tylko na pieniądze i następnego kursanta który zostawi kasę. Tą sytuacje uzdrowi tylko wolny dostęp do zawodu a nie tak jak jest teraz że egzaminatorem może zostać ktoś według uznania bo testy są napisane nieprecyzyjnie. Połowa z Was egzaminatorów nie zdałaby tych testów teraz. SZOK co w tym kraju się dzieje. Dziadostwo na każdym kroku. Zniesmaczony jestem

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

2
1
~realista 2012-03-15 (12:41) 2 lata 5 miesięcy 13 dni 18 godzin i 41 minut temu

To teraz uwolnijmy jeszcze: instruktor tańca -> po zawodówce (bo teraz musi mieć średnie), instruktor jazdy konnej -> po zawodówce (bo teraz musi mieć średnie) nauczyciel praktycznej nauki zawodu -> po zawodówce (bo teraz musi mieć wyższe). No i teraz będziemy inteligentnym i wykształconym narodem gdzie poprawi się jakość szkoleń. Przecież rynek sam zweryfikuje, prawda baranki?

odpowiedz

6
6
~Waswka 2012-03-12 (11:59) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 19 godzin i 23 minuty temu

Pomysły Gowina są do d....y Jak widzę na prawym fotelu "L-ki" dzieciaka w wieku 23 lat, z prawem jazdy od 3 lat, ale bez udokumentowanej praktyki, to przepraszam: jak on ma nauczyć skoro sam nie umie. Sądzę, że dobry instruktor powinien mieć powyżej 30 lat i przejechane za kółkiem kilkaset tysięcy kilometrów. Bo tylko kilometry są jakimś wyznacznikiem doświadczenia. Chyba z tymi argumentami zgodzi się każdy obecny jak też przyszły kursant. Wykształcenie może nie jest takie ważne, ale instruktor JEST nauczycielem a trudno nim być jak się ma średnie opanowanie podstawówki. Bo ktoś kto nie potrafił zdać matury raczej nie jest w stanie opanować i przekazać obszernego materiału jakim jest nauczenie kogoś dobrego prowadzenia samochodu. Podobnie jest z instruktorami w podeszłym wieku. Spotkałem się z takim panem, który na skrzyżowaniu dwóch prostopadłych ulic z sygnalizacją świetlną miał kolizję (uczennica) z tramwajem, dla którego był wyświetlany sygnał pionowej kreski. "L' skręcała w lewo i walnęła w lewy bok tramwaju. Pan instruktor po godzinie zastanawiania podpisał oświadczenie o swojej winie. Wcześniej twierdził, że to motorniczy doprowadził do kolizji i wezwał drogówkę. A jego końcowa konkluzja była powalająca: TO JEST BARDZO TRUDNE SKRZYŻOWANIE.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
6
~realista 2012-03-14 (00:53) 2 lata 5 miesięcy 15 dni 6 godzin i 29 minut temu

ślepi jesteście? Teraz będą mogli wsadzić swoich synków bez szkoły na stanowiska. Do tej pory ograniczało ich wykształcenie. Myślicie, że jak teraz jest niski poziom szkolenia i egzaminowania (w/g Was) to ludki po podstawówce lepiej Was nauczą??? Dokąd ten kraj zmierza.

odpowiedz

11
0
~obi 2012-03-13 (10:50) 2 lata 5 miesięcy 15 dni 20 godzin i 32 minuty temu

Bardzo dobrze zdereugulować .

odpowiedz

7
1
~crash 2012-03-12 (17:19) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 14 godzin i 3 minuty temu

Gadanie że egzaminator musi mieć wyższe?? a po co mu wyższe do prowadzenia samochodu?? może niedługo człowiek z średnim wykształceniem nie będzie miał prawa zdawać prawka?? liczy się doświadczenie ale ważniejsze od tego,że ktoś jeździ 20 lat jest odp szkolenie , większość ludzi xx latach jeżdzenia przy pierwszym poślizgu by sobie nie poradziła..

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
2
~e345 2012-03-12 (14:13) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 17 godzin i 9 minut temu

Żeby oceniać cz ktoś dobrze jeżdzi wcale nie trzeba mieć wykształcenia wyższego trzeba mieć tylko wieloletnią praktykę w dziedzinie porowadzenia i budowy pojazdu.I niech nikt nie plecie bzdur że egzaminator'' L''' z wykształceniem wyższym(ekonomista,technolog żywienia lub po WSGW) jest lepszy od technika samochodowego z wieloletnią praktyką za kółkiem czy od zawodowego kierowcy .A po za tym ludzie po studiach są mało wydajni.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

6
1
~aldona 2012-03-12 (17:36) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 13 godzin i 46 minut temu

Kierowca zawodowiec po zawodówce nauczył mnie jeżdzić samochodem lepiej jak instruktor nauki jazdy.Tajniki jazdy które mi przekazał wpłynęły na moją wyobrażnię o prowadzeniu bezpiecznie samochodu.Myślę, że instuktorami nauki jazdy bez względu na wykształcenie powinny zostać osoby które mają praktykę zawodową 10 lat udokumentowaną.

odpowiedz

3
0
~as 2012-03-12 (16:50) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 14 godzin i 32 minuty temu

Nie no. Kazda kasta ktora ma chody u wladzy sie buntuje jak wladza przestaje ja chronic i jej dochody.

odpowiedz

14
0
~Misio 2012-03-12 (13:29) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 17 godzin i 53 minuty temu

Ooooo - kolejna grupa boi się że będzie musiała zejść z zawyżonych cen bo przybędzie konkurencji. Bardzo dobrze - chociaż akurat najbardziej czekam na zniesienie utrudnień w sprawie prawników, notariuszy i taksówkarzy. Czas zejść na ziemię z cenami!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
2
~Marc 2012-03-12 (16:34) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 14 godzin i 48 minut temu

Mało który egzaminator dorasta mentalnie do swojej roli . Nic się nie zmieni bo miernoty ciągną do tego jak przysłowiowe muchy . Kasa , władza nad innymi i ZERO odpowiedzialności . Nie mam poszanowania dla tego fachu .

odpowiedz

1
1
~pamietajacy 2012-03-12 (16:24) 2 lata 5 miesięcy 16 dni 14 godzin i 58 minut temu

Poziom instruktorów ! Co to takiego ? Jeśli instruktor zda egzaminy na odpowiednio wysokim poziomie , to wtedy można powiedzieć ,że prezentuje jakiś poziom wiedzy zawodowej. Dobrze by poparty sporym doświadczeniem praktycznym. W innym przypadku będziemy widzieli jak dotychczas : kopiowane w tysiącach "egzemplarzy" fobie i przywidzenia pana instruktora w podopiecznych kursantach. Efekty: technika jazdy wołająca o pomstę do nieba w niektórych miejscowościach , tak jak i stosowania uprzejmości w stosunku do innych użytkowników w innych !

odpowiedz

  • The Settlers The Settlers Jedna z najpopularniejszych gier teraz w twojej przeglądarce

Bądź z nami na bieżąco

  • Kup używane

  • Kup nowe

Kup części

MotoIntegrator

Katalog samochodów - najpopularniejsze modele