Trwa ładowanie...

Kiedy można podważyć mandat z fotoradaru?

Kiedy można podważyć mandat z fotoradaru?Źródło: PAP/Wojciech Pacewicz
d30idzr
d30idzr

Złe ustawienie fotoradaru, nieczytelne zdjęcie, a nawet stan pogody mogą sprawić, że mandatu nie trzeba będzie płacić.

Fotoradary z założenia powinny służyć poprawie bezpieczeństwa w miejscach, gdzie uczestnicy ruchu są szczególnie narażeni na zagrożenie ze strony samochodów. Z fotoradarami bywało jednak różnie; oprócz tych, które montowano przy szkołach czy szpitalach, nie brakowało również takich, które stawały w szczerym polu, albo na skraju lasu. Od lipca 2011 roku zachodzą jednak poważne zmiany, które wciąż trwają. Wraz z przejęciem fotoradarów stacjonarnych przez Inspekcję Transportu Drogowego zmieniły się przepisy dotyczące oznaczania takich urządzeń. Obecnie każdy fotoradar musi być oznaczony niebieskim znakiem informacyjnym D-51. Do 1 lipca 2013 roku każdy stojący przy polskich drogach maszt, w którym będzie fotoradar, będzie musiał być pokryty żółtą folią. Sprawi to, że urządzenia będą z daleka widoczne. Nawet nocą.

Na drogach o dopuszczalnej prędkości do 60 km/h fotoradaru należy się spodziewać w odległości od 100 do 200 metrów od znaku. Tam, gdzie można jechać szybciej niż 60 km/h - z wyjątkiem dróg ekspresowych i autostrad - znak ma być ustawiony od 200 do 500 m przed fotoradarem. Zaś na autostradach i drogach ekspresowych ta odległość wynosi od 500 do 700 metrów. Jeśli fotoradar ustawiony jest zbyt blisko znaku, albo poza wyznaczonym przepisami terenem, jest to przesłanka do tego, by odmówić płacenia mandatu.

Dotyczy to również tych fotoradarów, których używa straż miejska. Dodatkowo funkcjonariusze opłacani przez samorząd muszą spełnić jeszcze jeden wymóg. Każdorazowo przed użyciem fotoradaru muszą uzyskać na to zgodę ze strony miejscowego komendanta policji. Zgoda ta musi dotyczyć konkretnego miejsca i czasu, w którym urządzenie będzie uruchamiane. Nie spełnia tego wymogu dokument, w którym szef policji zezwalałby na
użytkowanie fotoradaru na terenie całego miasta. Po otrzymaniu „pamiątkowego zdjęcia” od straży miejskiej możemy żądać okazania zgody na użycie fotoradaru w miejscu i czasie, w którym zostaliśmy przyłapani na przekroczeniu prędkości.

d30idzr

Powodem poddania w wątpliwość mandatu wystawionego na podstawie zdjęcia z fotoradaru może być również jego nieprawidłowe ustawienie względem jezdni. Fotorapid CM – urządzenie produkowane przez polską firmę Zurad – powinno być ustawione pod kątem 22 stopni do kierunku ruchu pojazdu, czytamy w decyzji Głównego Urzędu Miar o dopuszczeniu go do użytku. Co jednak w przypadku, gdy samochód w trakcie dokonywania pomiaru zmienia pas, a jednocześnie zmienia się kąt pomiędzy torem jazdy a fotoradarem? W tej kwestii musiałby wypowiedzieć się sąd. To jednak nie wszystko.

Wskazania fotoradarów można również podważyć ze względu na pogodę. Jest tak jeśli zdjęcie wykonano podczas występowania mgły lub śnieżycy, tak silnej, że uniemożliwia to bezsprzeczne odczytanie numerów rejestracyjnych. Każde z urządzeń ma również określony zakres temperatur, w którym pracuje prawidłowo. Najczęściej spotykanymi w Polsce fotoradarami są urządzenia Fotorapid i Fotorapid C. Używane na statywie działają prawidłowo, gdy temperatura powietrza mieści się w przedziale od - 10 do 60 stopni Celsjusza. Te same fotoradary umieszczone w klimatyzowanym maszcie łapie kierowców, gdy temperatura waha się od -30 do 60 °C.

d30idzr

Zarejestrowane przez fotoradar przekroczenie prędkości najczęściej jest wystarczającym i ostatecznym dowodem zlekceważenia przepisów. Odwołać można się od znikomego procenta z nich, a w przypadku mandatów wystawionych przez ITD jest to bardzo trudne. „Krokodylki” dbają o aktualność świadectw legalizacji swoich urządzeń - dokumenty te można obejrzeć na stronie gitd.gov.pl. Dodatkowo, na zawiadomieniach, które do właścicieli aut wysyła ITD, na próżno można szukać zdjęcia dokumentującego wykroczenie. By je zobaczyć, trzeba odmówić płacenia mandatu i wejść na drogę sądową.

tb/

d30idzr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30idzr
Więcej tematów