Trwa ładowanie...
porady
15-05-2013 14:09

Za co można stracić prawo jazdy?

Za co można stracić prawo jazdy?Źródło: PAP/Bartłomiej Zborowski
dvv9ph4
dvv9ph4

| [

]( http://www.omega-kancelaria.pl/ ) |
| --- | Wszyscy wiemy, jak trudno jest w Polsce uzyskać prawo jazdy. Okazuje się jednak, że nawet jeśli już zdobędziemy uprawnienia do kierowania pojazdami, to jest wiele sytuacji, w których możemy je utracić. Najczęściej dochodzi do tego z powodu przewinień w ruchu drogowym, jednakże drugą grupę przesłanek stanowią przyczyny zdrowotne.

Przestępstwa i wykroczenia drogowe

Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym, który wymierzany jest w oparciu o przepisy Kodeksu Wykroczeń oraz z Kodeksu Karnego. Policja stosuje ten środek tylko w przypadku przestępstw i wykroczeń związanych z naruszeniem zasad bezpieczeństwa na drodze. Zakaz taki orzekany jest na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W przypadku jakich wykroczeń może to nastąpić? Powodowaniem do zastosowania takiego środka jest najczęściej prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Stan po użyciu alkoholu zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 do 0,5 promila. Trzeba podkreślić, że jeśli będziemy w takim stanie prowadzić pojazd mechaniczny, to obligatoryjnie zostanie wobec nas orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów, niezależnie do tego, czy stworzyliśmy jakieś faktyczne zagrożenie. Jeśli jednak z takim stanie użyjemy pojazdu nie mechanicznego, np. roweru, stanie się tak, gdy będziemy prowadzić go na drodze publicznej, w strefie
zamieszkania lub w strefie ruchu.

dvv9ph4

Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów sąd wymienia w nim rodzaje pojazdów, których nie możemy prowadzić, jednakże zakaz zazwyczaj dotyczy nie tylko tego pojazdu, za pomocą którego popełniliśmy wykroczenie. Np. jeśli ktoś w stanie po użyciu alkoholu prowadził ciągnik rolniczy, to sąd może orzec zakaz poruszania się zarówno tym ciągnikiem, jak i np. samochodem osobowym.

Jeśli popełnimy przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, to taki zakaz może być orzeczony na czas dłuższy niż w przypadku popełnienia jedynie wykroczenia. Wówczas można stracić prawo jazdy na okres od jednego roku do 10 lat, a w przypadku niektórych czynów nawet dożywotnio. Trzeba podkreślić, że orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów jest obligatoryjne w wypadku wszystkich przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w ruchu popełnionych w stanie nietrzeźwości – powyżej 0,5 prom. - lub odurzenia. Warto również dodać, ze jeżeli pozbawiono nas prawa jazdy na okres dłuższy niż rok, wówczas po wykonaniu kary, chcąc odebrać prawo jazdy, musimy poddać się egzaminowi sprawdzającemu kwalifikacje, i to zarówno teoretycznemu, jak i praktycznemu.

(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
Źródło: (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Punkty karne

Oczywiście, by utracić prawo jazdy nie musimy popełnić żadnego bardzo poważnego przestępstwa lub wykroczenia. Wystarczy, że przekroczymy dopuszczalny limit punktów karnych. Ile punktów trzeba uzbierać, by znaleźć się w trudnej sytuacji? Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy kierowcami o małym stażu, czy też posiadamy prawo jazdy od dłuższego czasu. Jeśli kierowca w ciągu roku od wydania prawa jazdy przekroczy 20 punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego, to prawo jazdy zostaje cofnięte. Oznacza to, że w przypadku młodego kierowcy nie ma innej możliwości, niż cofnięcie uprawnień i będzie on musiał ponownie się o nie ubiegać. Co ze starszymi kierowcami? Ich sytuacja jest nieco lepsza. Jeśli taki kierowca przekroczy liczbę 24 punktów karnych, to następuje jedynie kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowcy w zakresie wszystkich posiadanych przez niego kategorii praw jazdy. Zatem taki kierowca ponownie musi przejść egzamin i jeśli zaliczy go pozytywnie, to uprawnień nie utraci. Oczywiście najgorszą
sytuację mają kierowcy, którzy mają uprawnienia w kilku kategoriach, ponieważ sprawdzenie dotyczy każdej z nich. Sytuacja młodego kierowcy jest o tyle trudna, że w przeciwieństwie do starszych kierujących nie może on uczestniczyć w szkoleniu, które mogłoby zredukować punkty karne. Oznacza to, że jeśli otrzymamy prawo jazdy, to przez pierwszy rok musimy szczególnie uważać na różnego rodzaju wykroczenia. Z taryfikatora dowiemy się np., że 10 punktów będzie kosztowało nas wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, albo przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h. Naprawdę nie trzeba więc wiele.

dvv9ph4

Inne porady Kancelarii Prawnych Omega, www.omega-kancelaria.pl: Kiedy auto nie ma badań technicznych

(fot. Policja.pl)
Źródło: (fot. Policja.pl)

Nie wszyscy wiedzą, że na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji możemy zostać skierowani nie tylko wtedy, gdy przekroczymy liczbę 24 punktów karnych. Może się do tego przyczynić również interweniujący funkcjonariusz drogówki. Przykładowo policjant, który reaguje na popełnione przez kierującego przestępstwo lub wykroczenie drogowe, na podstawie własnych obserwacji bądź wyjaśnień samego sprawcy, zeznań świadków itp., może nabrać wątpliwości co do kwalifikacji kierującego, np. co do znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wówczas zwróci się do starosty o skierowanie kierowcy na ponowne egzaminy w WORD-zie.

dvv9ph4

Przeciwwskazania zdrowotne

Do utraty prawa jazdy może doprowadzić nas nie tylko nieodpowiednie zachowanie na drodze, ale również nasza sytuacja zdrowotna. Jeszcze niedawno w internecie można było przeczytać o przypadku mężczyzny, który utracił prawo jazdy, ponieważ.. zemdlał. Oparto się tu na rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Jeśli po omdleniu trafimy to lekarza, to zapewne spróbuje on ustalić co było jego przyczyną. Czasami bowiem omdlenie może być objawem chorób takich, jak cukrzyca albo padaczka. Załączniki do rozporządzenia mówią między innymi, że Lekarz, który podczas wykonywania zawodu, stwierdził u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy, przypadek wystąpienia epizodu ciężkiej hipoglikemii, niezależnie od okoliczności, powinien niezwłocznie powiadomić organ wydający prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych tej osoby do kierowania pojazdami.

Hipoglikemia to inaczej niedocukrzenie, czyli stan, gdy ilość glukozy we krwi jest zbyt niska, co może spowodować między innymi omdlenie. Ponadto w przypadku wystąpienia u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy innej utraty świadomości lub zaburzenia świadomości lub napadowych zaburzeń ruchowych o symptomatologii padaczkowej konieczne jest dokonanie jej oceny, z uwzględnieniem ryzyka ponownego wystąpienia podczas kierowania pojazdem. Lekarz neurolog określa wymagania dotyczące dalszej obserwacji lekarskiej oraz może wskazać okres, w którym osoba posiadająca prawo jazdy nie może kierować pojazdami. Oczywiście padaczka bądź niedocukrzenie, to tylko jedne z możliwych przyczyn omdlenia, zatem oczywiście nie jest prawdą, że każde omdlenie spowoduje utratę prawa jazdy, wszystko będzie zależało od konkretnej sytuacji oraz oceny lekarzy.

Utracić prawo jazdy czasem jest bardzo łatwo, natomiast jego odzyskanie, zwłaszcza po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących egzaminów może okazać się bardzo trudne.

tb/

Inne porady Kancelarii Prawnych Omega, www.omega-kancelaria.pl: Kiedy auto nie ma badań technicznych

dvv9ph4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvv9ph4
Więcej tematów