Różne rodzaje prostowników

2012.02.10 14:04 wp.pl 0 opinii
Różne rodzaje prostowników
a a a
fot. PAP/Barbara Ostrowska

Właściciele samochodów z silnikiem Diesla z niepokojem spoglądają na kurczące się słupki rtęci termometrów. Wielu z nich doświadczyło już tej zimy problemów z rozładowanym akumulatorem. Najlepszym sposobem na przywrócenie jego sprawności jest ładowanie za pomocą prostownika. By to zrobić, trzeba go jednak posiadać. Mrozy sprawiły, że półki sklepów motoryzacyjnych, a nawet supermarketów zapełniły się ładowarkami. Jeśli jednak przyjrzymy się ofercie zauważymy, że urządzenia te dzielą się na różne rodzaje. Jak wybrać najlepszy dla siebie produkt?

Zacznijmy od produktów najczęściej spotykanych. Tradycyjnie zbudowane prostowniki należą do produktów o umiarkowanej cenie. Najtańsze można kupić już za 40-50 zł, ale na urządzenie dobre trzeba wydać co najmniej 100-150 zł. Prostowniki tego typu oferują stałe napięcie ładowania. Prąd ładowania zmniejsza się w miarę upływu czasu ładowania akumulatora. Wiele z modeli tradycyjnych prostowników posiada przełącznik napięcia ładowania 6 lub 12 V. Lepsze modele dają również możliwość regulacji maksymalnego prądu ładowania. Nie zaleca się, by prąd ładowania (w amperach) był wyższy niż jedna dziesiąta wartości jego pojemności wyrażonej w amperogodzinach (Ah). Regulacja prądu ładowania jest bardzo przydatną funkcją, ponieważ pozwala nam na ustalenie prądu ładowania poniżej tej wartości. Ładowanie będzie trwało dłużej, ale dzięki temu można zmniejszyć zużycie akumulatora.

Skuteczność
Jak podaje jeden z producentów, tradycyjny prostownik o wejściowym prądzie znamionowym 0,35 A, wejściowej mocy znamionowej 66 W i znamionowym prądzie wyjściowym 3,5 A ładuje akumulator o pojemności 60 Ah w 17 godzin. Większy i droższy prostownik, którego parametry to odpowiednio: 0,77 A, 143 W i 3,5 A z tym zadaniem poradzi sobie w 8 godzin.

(fot. zdjęcie producenta)
Ostatnio bardzo popularnym gościem na sklepowych półkach są prostowniki mikroprocesorowe, nazywane częściej „inteligentnymi”. Urządzenia te sprawdzają stan akumulatora i automatycznie dobierają najodpowiedniejsze parametry jego ładowania, a po jego zakończeniu wyłączają się. Zasada przyświecająca ich działaniu to naładowanie baterii w jak najkrótszym czasie bez jej uszkodzenia. Ich przewagą nad tradycyjnymi prostownikami o stałym napięciu ładowania jest to, że zazwyczaj są w stanie naładować nawet głęboko rozładowany akumulator, co czasami pozostaje poza zasięgiem zwykłych prostowników. Ponadto prostowniki mikroprocesorowe umożliwiają samodzielne przeprowadzenie regeneracji akumulatorów zasiarczonych. Cena prostownika mikroprocesorowego akceptowalnej jakości to przynajmniej 200 zł.

Skuteczność
Prostowniki mikroprocesorowe ładują akumulator na tej samej zasadzie, jak akumulatory tradycyjne. Różnica polega jednak na tym, że wartości natężenia i napięcia prądu ładowania są tu optymalnie dobierane. Taka ładowarka pozwala na nieco szybsze załadowanie akumulatora.

Sprawdź ceny prostowników, wybierz najlepszy i nie przepłacaj!

Polub moto.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 23 88.46%
nie 3 11.54%

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

  • The Settlers The Settlers Jedna z najpopularniejszych gier teraz w twojej przeglądarce

Bądź z nami na bieżąco

Nowy egzamin na prawo jazdy

Taryfikatory

Katalog samochodów - najpopularniejsze modele