Trwa ładowanie...
05-05-2015 12:34

Podróż z psem samochodem. O tym warto wiedzieć

Podróż z psem samochodem. O tym warto wiedziećŹródło: fotolia/Milles Studio
dlljn1n
dlljn1n

Wożenie czworonoga w samochodzie to nie lada wyzwanie. Sezon wakacyjnych i urlopowych wyjazdów sprzyja zabieraniu na pokład przyjaciela rodziny. Ważne, aby zapewnić mu komfortowe warunki i bezpieczeństwo pozostałym pasażerom. W razie wypadku, masa niezabezpieczonego psa zwiększy się kilkudziesięciokrotnie, czyniąc spustoszenie wewnątrz auta i doprowadzając do nieodwracalnej w skutkach tragedii. Producenci akcesoriów dostrzegli ten problem w porę, wzbogacając swoją ofertę o szereg przydatnych gadżetów podnoszących komfort podróży nie tylko psa lub kota. Warto też pamiętać, że za niewłaściwe przewożenie zwierzaka, grożą kary finansowe.

Wybór samochodu
Podstawowym wymaganiem stojącym przed zmotoryzowanym chcącym zabierać ze sobą dużego psa, jest rodzaj nadwozia jego samochodu – z oczywistych przyczyn do klasycznej limuzyny najlepszego przyjaciela człowieka nie weźmiemy. Podobny problem stwarza większość hatchbacków, liftbacków i typowo sportowych konstrukcji. Idealnymi środkami transportu dla czworonoga i jego pana są wszelkiej maści kombi, VAN-y i terenówki, bowiem każdy z nich oferuje wystarczającą przestrzeń bagażową.

Krata ochronna
Proste i skuteczne rozwiązanie dla spokojnie usposobionych psów stanowi krata ochronna wspomagana przez specjalną wykładzinę. Pierwsze spojrzenie na kratkę oddzielającą przedział pasażerski od ładowni, przywodzi na myśl niegdyś bardzo popularne „osobowe ciężarówki”. W istocie różnią się jedynie sposobem mocowania. Krata przeznaczona do aut z homologacją ciężarową wymagała solidnego montażu – zwykle bezpośrednio do elementów konstrukcyjnych. Jej ochronny odpowiednik instalowany jest bez pomocy narzędzi. Wystarczy ustawić ją w odpowiednim miejscu i wysunąć cztery rozporowe wsporniki. Tak prosta konstrukcja wykonana ze stalowych bądź aluminiowych rur, nie pozwoli psu na spacery po całym wnętrzu, zapewniając kierowcy święty spokój w samochodzie (ceny zależą od wymiarów i liczby szczebli: 150-480 złotych). Aby bez obaw brnąć do celu, warto wyposażyć się także w specjalną wykładzinę bagażnika odporną na psie łapy i ostre zęby. Mata z gumowym podbiciem jest stabilna. Okazuje się również niezwykle pomocna przy
sprzątaniu bagażnika po psiej bytności. Co ciekawe, niektóre modele posiadają dodatkowy fragment zabezpieczający zderzak podczas załadunku czworonoga przed jego pazurami (wyceniane są na 100-150 złotych).

Klatka ochronna
Niestety, montując kratkę zyskujemy ochronę jedynie tapicerki przedziału pasażerskiego. Wtenczas, nasz pies znudzony podróżą w odosobnieniu, w kilka chwil może zdewastować wykładzinę bagażnika, porysować tylną i boczne szyby, a co gorsza, dostać się do przewodów elektrycznych tylnych świateł, doprowadzając w ten sposób do zwarcia w instalacji - w skrajnym wypadku. Skutecznym sposobem na poskromienie niesubordynowanego czworonoga w aucie jest stalowa klatka. Jej plastikowa podłoga oprze się nawet najtwardszemu psu pragnącemu za wszelką cenę wydostać się na wolność, podobnie kratownicowe ściany i sufit. Większość tego typu rozwiązań wyposażono w dwie pary drzwi zamykane na dwie zasuwy każda. Zatroskany o swojego psa kierowca bez trudu dobierze wersję klatki odpowiadającą gabarytom bagażnika oraz głównego zainteresowanego. Nawet owczarek kaukaski znajdzie dla siebie odpowiednich wymiarów urządzenie ochronne (ceny rozpoczynają się od 150, by dobić do pułapu 500 złotych).

(fot. fotolia/Igor Mojzes)
Źródło: (fot. fotolia/Igor Mojzes)

Pasy bezpieczeństwa
Kolejną propozycją dla psów dzielnie znoszących samochodową podróż są pasy bezpieczeństwa, a także zakładany na tylne siedzenia specjalny pokrowiec. Jeśli mamy pewność, że nasz czworonóg nagle nie zacznie szaleć tuż za przednimi fotelami, warto rozważyć znacznie tańsze rozwiązanie – psie pasy bezpieczeństwa. Przed wyruszeniem w drogę zakładamy przyjacielowi tekstylną uprząż, do której podpinamy ów pas zaopatrzony w klamrę wpinaną w samochodowe uchwyty. Rozwiązanie banalnie proste, wymaga jednak żelaznej dyscypliny od psa (kosztuje około 100 złotych). W trosce o stan tapicerki wnętrza, producenci psich akcesoriów oferują specjalne pokrowce zakładane na całą tylną kanapę oraz osłaniające plecy przednich foteli. Gruby wodoodporny materiał zapobiegnie ewentualnemu zalaniu bądź pobrudzeniu kanapy – o jakie nietrudno z psem na pokładzie.

dlljn1n

Mandaty za niewłaściwe przewożenie zwierzaka
Kodeks nie określa wprost w jaki sposób należy zabezpieczyć zwierzę w samochodzie. Policjant może dość swobodnie interpretować przepis, aby w razie jakichkolwiek niedopatrzeń wlepić użytkownikowi mandat w wysokości nawet 200 złotych. Zapis w kodeksie drogowym informuje jedynie, że kierowca ma obowiązek używania pojazdów w sposób niezagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w samochodzie lub poza nim. Tyczy się to również czworonogów. Karę finansową otrzymamy także w przypadku, gdy zostawimy zwierzę w zamkniętym aucie na parkingu bez dostępu do świeżego powietrza (do 500 złotych).

Dostarczenie na wakacyjny wypad nawet najlepiej wytresowanego psa wymaga pewnych nakładów poniesionych na bezpieczeństwo. Wystarczy bowiem kilka chwil, by potulny czworonóg zamienił wnętrze naszego samochodu w istne pobojowisko. Poza tym, podczas wypadku zwierzak zyska większe szanse na przeżycie dzięki ograniczonej przestrzeni podróżnej. Pamiętajmy także o regularnych postojach i krótkich spacerach. Długie podróże potrafią psa lub kota zemdlić.

Piotr Mokwiński/mp, moto wp.pl

dlljn1n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlljn1n
Więcej tematów