Mandat z fotoradaru i co dalej?

2012.12.24 10:35 wp.pl 1055 opinii
Mandat z fotoradaru i co dalej?
a a a
fot. PAP/Paweł Kupicki

Prawie każdemu, kto dużo podróżuje po Polsce, zdarza się czasem nie zauważyć znaku ograniczającego prędkość. Bywa, że o tym fakcie dowiadujemy się po upłynięciu wielu miesięcy od wykroczenia, gdy zdążyliśmy o tym dawno zapomnieć. Kto nas namierzył? Oczywiście fotoradary - bat, mający dyscyplinować tych, którzy ignorują ograniczenia prędkości. Czy w ogóle można się przed nimi bronić?

Fotoradary można znaleźć zarówno w miastach, jak i na obszarach pozamiejskich. Istnieje kilka typów urządzeń, które możemy tą nazwą określić. Przez polskie służby używane są fotoradary stacjonarne i mobilne, a także urządzenia rejestrujące pojazdy niestosujące się do wskazań sygnalizacji świetlnej. Niebawem dołączą do nich takie, które mierzą średnią prędkość na pewnym odcinku drogi. Dlatego też mandat z fotoradaru można dostać zarówno za przekroczenie prędkości, jak i za przejazd na czerwonym świetle.

Wystawienie mandatów tradycyjnie kojarzy nam się z działaniami policji, jednak warto wiedzieć, że od 1 lipca 2011 fotoradary obsługiwane wcześniej przez tę służbę zostały przejęte przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Pozostałe fotoradary są natomiast administrowane przez straże gminne lub miejskie, więc obecnie od tych organów można spodziewać się mandatu. Procedury postępowania mandatowego są takie same, niezależnie od tego, czy mandat dostaniemy od GITD, czy też od straży miejskiej.

MAPA NOWYCH FOTORADARÓW

Gdy popełnione wykroczenie zostanie zarejestrowane przez fotoradar będący w gestii GITD, zdjęcie trafia do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, gdzie jest następnie analizowane. Jeśli jego pracownicy dojdą do wniosku, ze popełniono wykroczenie, to za pomocą bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców ustalana jest tożsamość właściciela pojazdu i do niego wysłane zostają odpowiednie. Dokumenty. Ich wzory, a także informacje dotyczące sposobu wypełniania znaleźć można na stronie internetowej GITD. Właściciel pojazdu otrzymuje 3 oświadczenia, przy czym powinien wypełnić tylko jedno z nich. W nadesłanych dokumentach wskazana jest zawsze data i godzina zdarzenia. Oświadczenie nr 1 właściciel wypełnia wtedy, gdy to on kierował pojazdem w chwili zdarzenia. Ma do wyboru dwie opcje - może przyjąć mandat lub oświadczyć, że nie zgadza się na jego przyjęcie. Oświadczenie nr 2 właściciel wypełnia, gdy powierzył pojazd innej osobie. Trzeba wtedy podać dane tej osoby, a konkretnie jej nazwisko i adres. Nie oznacza to oczywiście, że ta osoba zostanie automatycznie ukarana za wykroczenie, lecz jedynie, że to do niej zostaną wysłane oświadczenia. Trzeba pamiętać o tym, że zgodnie z art. 78 ust. 4 prawa o ruchu drogowym właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec. Właściciel może jednak po kilku miesiącach nie pamiętać komu powierzył pojazd i nie być w stanie wskazać żadnej konkretnej osoby. Wówczas wypełnia oświadczenie nr 3, gdzie znowu ma do wyboru dwie opcje. Może przyjąć mandat za niewskazanie - które również jest wykroczeniem - lub też odmówić jego przyjęcia. Jakie będą konsekwencje poszczególnych działań?

(fot. WP.PL)
Jeśli wypełnimy oświadczenie nr 1 i wybierzemy opcję zapłaty mandatu, to jego wysokość zależeć będzie od tego, jak bardzo przekroczyliśmy prędkość. Maksymalnie zapłacić można 500 zł mandatu, a także dostać 10 punktów karnych. Taka kara należy się za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h. Jeśli chodzi o wysokość mandatu za niewskazanie kierującego, to również może ona wynieść maksymalnie 500 zł, nie ma jednak wówczas punktów karnych, ponieważ nie wiadomo, komu należałby je przyznać. Dlatego też opcję niewskazania wybierają często kierowcy, którzy zdają sobie sprawę, że popełnili wykroczenie, jednak chcą uniknąć nałożenia na nich punktów karnych. Jeżeli zdecydowaliśmy się na nieprzyjęcie mandatu za wykroczenie drogowe lub za niewskazanie, to musimy być świadomi, że organ skieruje wniosek o ukaranie do sądu, który prawdopodobnie wyda wyrok w trybie nakazowym, czyli bez wzywania nas na rozprawę. Wyrok ten zostanie nam doręczony i wówczas mamy prawo wnieść od niego sprzeciw, wtedy sprawa ponownie trafia na wokandę i odbywa się postępowanie - już z naszym udziałem.

Bywa jednak, że właściciel samochodu jest przekonany o tym, że nie prowadził samochodu w momencie popełnienia wykroczenia, ale nie jest pewien, kto siedział wówczas za kółkiem. Jak można wówczas uniknąć zapłacenia mandatu? W internecie znaleźć można wiele mniej lub bardziej absurdalnych sposobów uniknięcia odpowiedzialności, a kierowcy na forach internetowych chętnie dzielą się pomysłami. Przede wszytki trzeba podkreślić, że nie należy łamać przepisów i jeśli wiemy, ze faktycznie popełniliśmy wykroczenie, to nie należy unikać płacenia mandatu. Mimo to kierowcy często proponują, by w oświadczeniach jako osobę, której powierzyliśmy pojazd, podawać dane osób z zagranicy, osób nieżyjących bądź w ogóle nieistniejących, co ma ułatwić wywinięcie się od odpowiedzialności. Trzeba jednak mieć świadomość, ze w takiej sytuacji przeprowadzone zostanie postępowanie wyjaśniające, organ wezwie nas na przesłuchanie, a umyślne wprowadzenie w błąd organu również podlega karze.

MAPA NOWYCH FOTORADARÓW

Inne porady Kancelarii Prawnych Omega, www.omega-kancelaria.pl: Zostawiasz kluczyki w stacyjce? Możesz pójść do więzienia

Polub moto.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 27 5.61%
nie 454 94.39%

Przeczytaj na forum: mercedes


Opinie (1055)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~bukkake 2014-07-03 (13:57) 1 miesiąc 25 dni 13 godzin i 22 minuty temu

jebac tych zlamasow i kutafonow ze strazy miejskiej

odpowiedz

0
0
~wikuś 2014-04-01 (20:26) 4 miesiące 27 dni 6 godzin i 53 minuty temu

Ja tam wole unikać mandatów. Mam na smartfonie asystenta kierowcy iCoyote i mi zawsze w odpowiednim czasie suszarki pokazuje.

odpowiedz

0
0
~Aga 2014-03-04 (12:52) 5 miesięcy 24 dni 14 godzin i 27 minut temu

Gorąco polecam artykuły 3obieg.pl. Fotoradar? "Podetrzyj się wezwaniem", "Podajemy Strażników Miejskich do Prokuratury. Boskie!

odpowiedz

0
0
~mirek 2013-07-19 (19:40) 1 rok 1 miesiąc 9 dni 7 godzin i 39 minut temu

jesli radar jest nadal siwy to jest wazny,powinien byc zolty

odpowiedz

0
1
LESIOOOOOOPPP 2013-02-28 (16:19) 1 rok 6 miesięcy 11 godzin i 1 minutę temu

DOSTAŁEM MANDAT 500 ZŁ ,ZA WJAZD NA CZERWONYM (według straży miejskiej)JA JESTEM PEWIEN ŻE TO BYŁO POMARAŃCZOWE.BYŁEM DZIŚ W SIEDZIBIE STRAŻY NA MOKOTOWSKIEJ ,POKAZANO MI ZDJĘCIA NA KTÓRYCH JEST WIDAĆ TYLKO AUTO ,ANI KIEROWCY ,ANI TWAŻY ,ANI NAWET PŁCI NIE WIDAĆ.POMÓŻCIE.CZY MOGĘ COŚ WYKOMBINOWAĆ ABY NIE PŁACIĆ .NIE WZKAZAĆ KTO KIEROWAŁ BO NIEWIEM ,WSKAZAĆ KOGOŚ INNEGO .CO ROBIĆ ,JAKIEŚ RADY MACIE ???

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

39
0
~ewa 2013-01-01 (14:42) 1 rok 7 miesięcy 27 dni 12 godzin i 37 minut temu

jeszcze troszke a w kurzeni kierowcy zaczna niszczyc fotoradary ot tak dla wymuszenia na wladzy innego sposobu na zarabianie......

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

17
1
~jajo 2013-01-14 (20:11) 1 rok 7 miesięcy 14 dni 7 godzin i 8 minut temu

To już PO, tych palantów ostatnie zipanie!!! Zagłosuję na PiS, aby olać dupków z PO !!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

2
1
~adam 2013-06-21 (16:54) 1 rok 2 miesiące 7 dni 10 godzin i 25 minut temu

ZDJĘCIA Z SEKCJI ZWŁOK KACZYŃSKIEGO BEZ CENZURY Z DN 18.06.2013 LINK DO ZDJĘĆ uchwycone.xaa.pl

odpowiedz

7
1
~kierowca 2013-06-21 (12:22) 1 rok 2 miesiące 7 dni 14 godzin i 57 minut temu

Dostałem pismo w sprawie mandatu z fotoradaru.Odesłałem im(taki jest wymóg aby odesłać!)niewypełniony druk B.Nawet bez podpisu.Było to prawie pół roku temu i do tej pory cisza. Dołączyłem takiej treści oświadczenie: Oświadczenie Oświadczam, że jestem właścicielem pojazdu marki ...........nr.rej......., którym popełniono wykroczenie. Ponieważ nie jestem jedynym jego użytkownikiem (i nie prowadzę ewidencji użytkowania) nie jestem w stanie wskazać przez kogo był w momencie popełnienia wykroczenia prowadzony. W takiej sytuacji udzielenie nieprawdziwych informacji dotyczących danych osoby, która prowadziła wówczas pojazd mogłoby narazić mnie na odpowiedzialność z tytułu popełnienia innego wykroczenia. Nie mogę także wykluczyć, że to ja prowadziłem pojazd w dniu zdarzenia. Mając na względzie treść art. 74 § 1 KPK, który w myśl art. 20 § 3 KPW znajduje zastosowanie w sprawach o wykroczenie należy uznać że mam prawo uchylić się od obowiązku przekazania wskazanych informacji na żądanie Głównemu Inspektoratowi Ruchu Drogowego i w żadnym przypadku nie można mówić o powstaniu odpowiedzialności właściciela pojazdu z tytułu nieudzielenia informacji o sobie samym jako osobie, względem której istnieją podstawy do wystąpienia z wnioskiem o ukaranie w postępowaniu o wykroczenie. Doprowadziłoby to do niedopuszczalnego samooskarżania się i naruszenia wszelkich uprawnień procesowych służących obronie. Art.183 Kodeksu postępowania karnego umożliwia uchylenie sie świadka od udzielenia odpowiedzi na pytanie,jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby jego lub osobę mu najbliższą narazić na odpowiedzialność karną.Wezwanie mnie do Państwa siedziby w charakterze świadka jest bezcelowe, ponieważ w związku z powyższym odmówię składania jakichkolwiek zeznań. Należy również wskazać, że wśród wykroczeń objętych uprawnieniami GITD nie figuruje wykroczenie przewidziane w art. 96 § 3 kodeksu wykroczeń, co oznacza że funkcjonariusze GITD nie są uprawnieni do wniesienia wniosku o ukaranie w zakresie popełnienia wykroczenia określonego w w/w artykule kodeksu wykroczeń. Nie mieści się to w zakresie kompetencji GITD. Z wyrazami szacunku ................................. W załączeniu odsyłam przesłane oświadczenie -część B PS. Na dzień dzisiejszy bowiem zgodnie z prawem o ruchu drogowym i co ważniejsze postanowieniem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa z 13 listopada 2012 r., sygn. akt XIV W 1975/12, GITD nie może kierować do sądu wniosków o ukaranie właściciela pojazdu, który nie wskazał, kto kierował pojazdem w momencie zrobienia zdjęcia przez fotoradar.

odpowiedz

2
0
2013-03-13 (07:52) 1 rok 5 miesięcy 15 dni 19 godzin i 27 minut temu

Myślałem ze jest 180 dni od daty wykroczenia mandat sie anuluje ,a tu piszą 1 rok Jak to jest ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~JUR 2013-04-11 (14:22) 1 rok 4 miesiące 17 dni 12 godzin i 57 minut temu

głosujcie dalej na po. to na wyjsciu z domu już będą zamontowane czujniki i po-bierana opłata ZA GŁUPOTĘ RZĄDZĄCYCH

odpowiedz

24
0
~baba 2012-12-25 (17:38) 1 rok 8 miesięcy 3 dni 9 godzin i 41 minut temu

tylko w państwie bezprawia jakim jest niestety nasza biedna Ojczyzna może rzadzacy finansami pan -(nawet nie chce mi sie pisać jego nazwiska)-nawiasem obywatel innego kraju w budżecie rocznym zakładac dochody tytułem -mandatów od kierowców.Przecie to woła o pomstę do nieba.A swoja droga gdzie te chłopy -kierowcy z jajami,co na to pozwalają.Bo ja niestety jestem baba .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
0
~obiektywnie 2013-01-15 (19:15) 1 rok 7 miesięcy 13 dni 8 godzin i 4 minuty temu

To przykład obłudy i hipokryzji ze strony premiera i propagatorów z ramienia PO w sprawie instalowania masowego fotoradarów na tak dużą skalę plus kamery ,tajniacy w samochodach . Mam wątpliwości ,że nie zależy im na kasie a wyłącznie na bezpieczeństwie .Dlatego daję temu rządowi czerwoną kartkę i wotum nieufności .Piewcy i demagodzy mówią ,że to nie chodzi o kasę - to jak wytłumaczyć fakt ,że pan Rostowski założył ,że uzyska w tym roku półtora miliarda z mandatów i min. z inwigilacji kierowców . Pan Sławomir Nowak żąda masowego wysypu fotoradarów i jak mówił wycofujemy się na razie z użycia helikopterów tropiących błędy kierowców . Minister Nowak nie daje przykładu dobrego i bezpiecznego kierowcy bo jak podaje gazeta dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość . Problem jest w tym ,że on nie będzie karany bo chroni go immunitet a zwykły kierowca będzie ukarany i zasili budżet gminy lub państwa .Pan Tusk powiedział i jest to przykład propagandowy czy prania mózgów ,że najlepiej aby nie było ani jednej złotówki z kar z fotoradarów ale dobrze wie ,że jest statystyka mandatowa na której opierają się rządowi eksperci od wyciągania pieniędzy z kieszeni podatników i zakładają ,że jednak wpłynie coś z mandatów do budżetu. Że nie chcę pieniędzy z mandatów ale muszę dla bezpieczeństwa i skąd my to znamy te wypowiedzi i obietnice pod publiczkę i raz tak a innym razem inaczej .Czyżby nadeszła era państwa policyjnego . Niesiołowski powiedział ,że mandaty są za niskie i resort nad tym pracuje . Zawieszona kontrola internetu np. niedawne protesty Acta i co się je lub zażywa Stop Codex też możliwe. Czas najwyższy powołać organizację przeciwdziałającą głupocie polityków i i importowi głupoty z UE .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~miki 2013-01-29 (16:04) 1 rok 6 miesięcy 30 dni 11 godzin i 15 minut temu

a co ze zdjęciem które zrobi fotkę dla dwóch aut jednocześnie...!?dostałem mandat bez zdjęcia z fotoradaru który ustawiony jest 50 m przed końcem miejscowości pomiar w plecy przyczepy (wyjeżdżałem z wioski} a prędkość 105 km na 50 i jak się odwołać gdy nie jestem samobójcą i nigdy nie jeżdżę z taką prędkością z przyczepą a fotka a mandat dostałem 300 km od miejsca zamieszkania

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~gzik 2013-03-04 (19:32) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 7 godzin i 47 minut temu

Autor tego artykulu jest najpewniej jednym z gnebicieli Polakow.Dlaczego?Ani slowa nie udalo mi sie zauwazyc o nagminnym lamaniu prawa polskiego przez straznikow miejskich a takze przez organ zwany eufemicznie"policja.Chodzi o to ze w przytlaczajacej wiekszosci ludzie ci lamia w razacy sposob przepisy odnoszace sie do warunkow pomiarow predkosci przez urzadzenia do tego skonstruowane.Na KAZDE miejsce pomiaru radarem niestacjonarnym rezimowi lapacze MUSZA miec homologacje.Jest tak dlatego ze urzadzenia te sa wielce niedokladne w sytuacji gdy sa ustawiane byle gdzie.Jest caly szereg sytuacji w ktorych NIE WOLNO mierzyc predkosci jak chocby radar umieszczony w skrzyni czy aucie co sie nader czesto zdarza.Autor tego smiesznego artykulu doskonale o tym wie ale ukrywa swoja wiedze celowo by wprowadzic Polakow w blad.To wpisuje sie doskonale w POlszewicka mentalnosc i sposob traktowania tzw.obywateli.Ponadto w takich Niemczech zakazane jest uzywanie przez policje tzw.suszarek ze wzgledu na zbyt duzy rozrzut dokladnosci pomiaru.A w Polsce?W Polsce te tzw."sluzby"a wlasciwie de facto organa rezimowe czy rezimowi mysliwi maja takie rzeczy w przyslowiowym nosie.Oczywiscie oficjalnie ten ktraj nazywany jest"panstwem prawa" a tacy klamcy jak autor tego"artykulu" czy klamcy z wielu innych sluzalczych mediow-dziennikarzami.A jakze.

odpowiedz

2
0
wieslaw.nalewajko3 2013-02-20 (19:44) 1 rok 6 miesięcy 8 dni 7 godzin i 35 minut temu

a co powiecie na moj przypadek zostalem wezwany do zlozenia wyjasnien w zwiazku z nie wskazaniem sprawcy przekroczenia predkosci.Po otrzymaniu zdjecia z fotoradaru gdzie mialem do wyboru 3 opcje ,wybralem ta z wyzsza kara 500 pln bez punktow i bez wskazywania sprawcy wykroczenia ,mandat zaplacilem. Troche sie zdziwilem kiedy po 9 miesiacach od popelnienia wykroczenia przekroczenia predkosci (ktorego nie kwestionuje )otrzymalem ponowne pismo ze strazy miejskiej w Tarczynie z informacja ze wszczynaja postepowanie wobec mnie w zwiazku z nie wskazaniem sprawcy wykroczenia drogowego

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~mb 2013-02-23 (22:42) 1 rok 6 miesięcy 5 dni 4 godziny i 37 minut temu

Aby są wymierzył karę za niewskazanie sprawcy, tzn. za nie wskazanie komu właściciel powierzył pojazd, konieczny jest warunek "WINY UMYŚLNEJ". Jeśli warunek ten nie jest spełniony sprawa kończy się umorzeniem.

odpowiedz

0
0
~AS 2013-01-19 (00:05) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 3 godziny i 14 minut temu

Ja zawsze podaje ze jechali moi znajomi z Irkucka

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
0
~Clara Veritas 2013-02-05 (17:10) 1 rok 6 miesięcy 23 dni 10 godzin i 9 minut temu

liczy się tylko kasa - punkty karne i kasa !!! - ciekawe kiedy rządowy złodziej dostanie wyrok do odsiadki i przepadek mienia ???

odpowiedz

4
0
~ale 2013-01-27 (10:48) 1 rok 7 miesięcy 1 dzień 16 godzin i 31 minut temu

To tylko sowiecki cep i SS mogą wymyślić aby karać za nie kapowanie.

odpowiedz

  • The Settlers The Settlers Jedna z najpopularniejszych gier teraz w twojej przeglądarce

Bądź z nami na bieżąco

Nowy egzamin na prawo jazdy

Taryfikatory

Katalog samochodów - najpopularniejsze modele