Trwa ładowanie...

Kontrola drogowa: prawa i obowiązki policjanta

Kontrola drogowa: prawa i obowiązki policjantaŹródło: PAP/Bartłomiej Zborowski
d3kmvp9
d3kmvp9

| [

]( http://kancelarie.krakow.pl ) |
| --- | *Każdy uczestnik ruchu, który zostaje zatrzymany do kontroli drogowej, powinien mieć świadomość, iż kontrola musi odbywać się zgodnie z przepisami prawa. Oznacza to, że na dokonującym jej funkcjonariuszu także spoczywają określone obowiązki m. in. wylegitymowanie się. Warto poznać te obowiązki. Dzięki temu możemy także ustrzec się przed nadużyciami ze strony policji. *

Zasady przeprowadzania kontroli drogowej regulowane są w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego (Dz. U. z dnia 24 lipca 2008 r.) wydanym na podstawie ustawy prawo o ruchu drogowym. Wachlarz służb które mogą zatrzymać kierowcę lub innego uczestnika ruchu jest szeroki. Może to być policja, straż gminna lub miejska, straż graniczna, a nawet straż parku i straż leśna. Najczęściej spotykamy się jednak z tą pierwszą.

d3kmvp9

Czy może nas zatrzymać nieumundurowany policjant?

Nie ma wątpliwości co do tego, iż kontrolę drogową może przeprowadzić umundurowany funkcjonariusz policji. Co jednak z nieumundurowanym? Wydaje się, iż nie powinniśmy mieć obowiązku zatrzymywania się do kontroli w sytuacji, gdy nie wiemy, czy zatrzymująca nas osoba jest w ogóle funkcjonariuszem. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami policjant, który nie jest umundurowany, może zatrzymać nas do kontroli drogowej. Dotyczy to tylko obszaru zabudowanego, a dodatkowo funkcjonariusz powinien od razu okazać zatrzymanemu kierowcy legitymacje służbową bez wcześniejszego wzywania go do tego.
Inaczej wygląda nasza sytuacja, gdy mamy do czynienia z policjantem umundurowanym. Może on zatrzymać pojazd także poza obszarem zabudowanym, nadto obowiązany jest do okazania legitymacji służbowej dopiero żądanie kontrolowanego uczestnika ruchu.

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
Źródło: (fot. PAP/Tomasz Gzell)

W jaki sposób można zatrzymywać kierowców

d3kmvp9

Sygnał do zatrzymania się może wydać policjant, ale także funkcjonariusz innej służby zarówno idący pieszo jak i poruszający się pojazdem. To, w jaki sposób policjant powinien zakomunikować uczestnikowi ruchu obowiązek zatrzymania się na jego wezwanie, zależy m. in. od panujących warunków atmosferycznych oraz jego stroju. Funkcjonariusz umundurowany w warunkach dostatecznej widoczności powinien dać sygnały do zatrzymania się uczestnikowi ruchu tzw. tarczą lub ręką. W sytuacji gdy panują warunki powodujące niedostateczną widoczność, sygnał powinien być dany latarką ze światłem czerwonym albo tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.
Policjant nieumundurowany nie może dawać sygnału jedynie ręką. W warunkach dobrej widoczności powinien dać sygnał tzw. tarczą, natomiast w warunkach niedostatecznej widoczności, tak jak policjant umundurowany, latarką ze światłem czerwonym albo tarczą do ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym. Policjant może korzystać z urządzenia nagłaśniającego, np. gwizdka, ale jedynie dodatkowo.

Miejsce kontroli

Miejsce, w którym dokonywana jest kontrola, powinno być bezpieczne zarówno dla nas jak i pozostałych uczestników ruchu, stąd może się zdarzyć, iż policja każe nam pojechać za radiowozem w inne miejsce niż miejsce zatrzymania. W przypadku, gdy kazano nam się zatrzymać na jezdni lub poboczu, gdzie jest to zabronione, policjant przed przystąpieniem do kontroli powinien włączyć niebieskie światło błyskowe, o co możemy go poprosić.

d3kmvp9

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Co grozi za jazdę samochodem bez dokumentów?

(fot. Policja.pl)
Źródło: (fot. Policja.pl)

Możemy zaobserwować, iż czasem funkcjonariusz zaprasza zatrzymanego kierującego pojazdem do radiowozu. Taka sytuacja może mieć miejsce jedynie w określonych w przepisach przypadkach, gdy konieczność udania się do radiowozu musi być uzasadniona m.in. celem doprowadzenia kierowcy do jednostki policji, izby wytrzeźwień, placówki służby zdrowia, poddaniu się badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Policjant może poprosić kierującego do radiowozu także gdy chce mu okazać przebieg zarejestrowanego wykroczenia, lub przeprowadzić czynności procesową jedynie jeżeli wykonanie tej czynności w innych warunkach byłoby niemożliwe lub mogłoby zakłócić porządek.

d3kmvp9

Co pokazać policjantowi?

W pierwszej kolejności funkcjonariusz może zażądać od nas okazania dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdu, następnie może zażądać dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie takiej składki.
Co istotne, funkcjonariusz ma także uprawniania do dokonania kontroli stanu technicznego pojazdu, a także sprawdzenia, czy pojazd jest wyposażony m.in. w gaśnicę czy trójkąt ostrzegawczy.

Konsekwencją nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdu lub nie okazanie żadnych dokumentów może być nałożenie mandatu, odebranie dowodu rejestracyjnego pojazdu lub odholowanie pojazdu.

d3kmvp9

Gdy wezwanie do zatrzymania budzi nasze wątpliwości

Policjant ma względem kierowców szerokie uprawnienia. Nie zawsze jednak możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z przedstawicielem wymiaru sprawiedliwości. Jeśli jesteśmy wzywani do zatrzymania się poza terenem zabudowanym, niebezpiecznym albo niezamieszkałym i mamy wątpliwości czy zatrzymująca nas osoba jest funkcjonariuszem, należy od razu skontaktować się z najbliższą jednostką policji. By uniknąć kłopotów, należy powiadomić o tym fakcie, a na wezwanie dyżurnego udać się do komisariatu.
Zgodnie nowiem z art. 92 kodeksu wykroczeń, niezastosowanie się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego nakazującego zatrzymanie w celu kontroli stanowi wykroczenie.

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Kiedy można odmówić poddania się badaniu alkomatem?

Anna Kasolik

Kasolik,Pawlus,Porzuczek Kancelaria Prawna Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl

Inne porady Kancelarii Prawnej Adwokaci i Radcowie Prawni, www.kancelarie.krakow.pl: Co grozi za jazdę samochodem bez dokumentów?

tb/

d3kmvp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kmvp9
Więcej tematów