Czy można się obronić przed mandatem z fotoradaru?

2012.12.07 10:25 wp.pl 817
Czy można się obronić przed mandatem z fotoradaru?
a a a
fot. PAP/Jacek Turczyk

Nowe przepisy obowiązujące od 1 lipca 2011 r. wprowadziły szereg zmian określając szczegółowo kwestie lokalizacji i oznakowania fotoradarów mobilnych i stacjonarnych, a także ich budowę oraz sposób dokonywania pomiaru. Niezmienione pozostały jednak zasady pociągania kierowców do odpowiedzialności, które reguluje Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie każda sprawa jest z góry przegrana.

Co się dzieje po zrobieniu zdjęcia przez fotoradar?

Zgodnie ze stosowaną obecnie praktyką, postępowanie mandatowe rozpoczyna się od pisemnego wezwania z dołączonym do niego formularzem. W taki sposób oskarżyciel stara się nakłonić właściciela pojazdu do współpracy przy gromadzeniu dowodów winy, nie ujawniając przy tym, co przedstawia zdjęcie, które stało się podstawą do wszczęcia postępowania.

Formularz stosowany przez Inspekcję Transportu Drogowego narzuca wybór jednej z następujących opcji:
- przyznanie się do kierowania pojazdem i przyjęcie mandatu za wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar,
- przyznanie się do kierowania pojazdem i odmowę przyjęcia mandatu,
- wskazanie osoby, która kierowała pojazdem,
- odmowę wskazania tożsamości osoby, która kierowała pojazdem i przyjęcie mandat za czyn określony w art. 96 § 3 Kodeksu wykroczeń,
- odmowę wskazania osoby, której pojazd powierzył i odmowę przyjęcia mandatu.

Po otrzymaniu takiego formularza, wielu kierowców stanie przed dylematem moralnym: przyjąć mandat i punkty karne za przekroczenie prędkości, czy przyjąć mandat bez punktów za niewskazanie osoby, której pojazd do kierowania lub używania powierzył, mimo że żadne powierzenie nie miało miejsca.

(fot. moto.wp.pl)
Zgadzając się na przyjęcie mandatu oszczędzisz sobie kosztów i uciążliwości związanych z postępowaniem sądowym, unikniesz także ryzyka skazania na grzywnę wyższą, niż proponowany mandat. Odmowa przyjęcia mandatu skutkuje skierowaniem sprawy do Sądu Rejonowego, w którego okręgu popełniono wykroczenie. Dopiero po przesłaniu do sądu wniosku o ukaranie będziesz miał możliwość zapoznania się z aktami sprawy, w tym także ze zdjęciem zrobionym przez fotoradar.

W jaki sposób mogę się bronić?

Warto wiedzieć, że dowód w postaci zdjęcia z fotoradaru nie zawsze wystarczy do ukarania za wykroczenie, które zostało na nim zarejestrowane. Zwłaszcza jeśli zdjęcie przedstawia tył pojazdu, albo twarz kierowcy nie jest dobrze widoczna. Organ prowadzący postępowanie oprócz danych pojazdu musi ustalić tożsamość kierowcy, który jest sprawcą wykroczenia. Zdobycie takiego dowodu może okazać się jednak niemożliwe. Wystarczy, że osoba podejrzewana skorzysta z uprawnień procesowych, jakie przewiduje Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Jedną z głównych zasad wymiaru sprawiedliwości jest prawo do obrony, które służy każdej osobie podejrzanej. Do jego elementów należy prawo do milczenia, czyli brak obowiązku przyznawania się do winy lub dostarczania dowodów przeciwko sobie.

Polecamy na barnat.pl: Dlaczego warto zgłosić szkodę jeszcze przed zakończeniem leczenia?

Polub moto.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 400 92.59%
nie 32 7.41%

Opinie (817)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Zenek 2014-03-20 (20:46) 5 miesięcy 19 godzin i 17 minut temu

Ja tam od dawna korzystam z aplikacji, która pokazuje mi fotoradary, więc wiem kiedy nacisnąć na hamulec :D Ostatnio zmieniłem na tą nową iCoyote, jest spoko, jeszcze żadna fota do mnie nie przyszła ;P

odpowiedz

0
0
~Kierowca 2014-01-28 (11:52) 6 miesięcy 24 dni 4 godziny i 11 minut temu

Otoz ja mam taka sprawe jadac droga widzialem stojacy samochod ,,dostawczy z otwartymi dzwiami na parkingu lesnym blisko kraweznika jezdni a na drodze obowiazywała w/g przepisów (90km/h) blizej podjezdzajac widzialem ze w srodku był ustawiony radar a na dzwiach napis ITD i tak pomyslałem czy to prawnie czynia Ci inspektorzy mogacy zrobic zdjecie i ukarac zr kierowca jadacy ta drogą przy szybkosci przykładowo 80km/h czym sie posłuza Ci inspektorzy ze w tym odcinku jest ograniczenie szybkosci mniejszej niz jadacy kierowca otoz wlasnie widze ze to jest duze naciaganie ich praw i karaja kierowcow dal zysku ich pracy ale czy to jest zgodne z prawem otoz Ja stwierdzam ze nie ale Oni wiem ze moga wszystko i tak jak ich przełozony jezdzic ponad 100 i karac niewinnych kierowcow bo mowią ze oni zawsze maja prawo i moga wszystko ,chcialbym by wrescie Polska była krajem praworzadnym bo kiedys smiali sie ze Afryka jest dziwnym krajem a teraz Afrykanie smieja sie ze Polska jest bardzo dziwniejszym krajem niz ich .

odpowiedz

21
83
~EE 2013-05-10 (08:21) 1 rok 3 miesiące 11 dni 7 godzin i 42 minuty temu

WYSTARCZY STOSOWAĆ SIĘ DO PRZEPISÓW A WAS NIEPOKORNI KIEROWCY KARAĆ KARAĆ I JESZCZE RAZ KARAĆ.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

3
18
~kierowca 2013-09-01 (07:06) 11 miesięcy 20 dni 8 godzin i 57 minut temu

Najlepszą w 100 % obroną przed mandatem jest jazda z dozwolona prędkością.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
1
~PYTANIE 2013-09-13 (10:13) 11 miesięcy 8 dni 5 godzin i 50 minut temu

MAM PYTANIE!!!!!!!!!!!!!! Co w sytuacji gdy jechałem z żoną 600 km przez cała Polskę, załóżmy że co ok. 30 min zmienialiśmy się za kierownicą. Ani żona ani ja nie jesteśmy wstanie sobie przypomnieć kto kierował w chwili zrobienia zdjecia. Żona jest właścicielem. Kogo ma wskzac siebie czy mnie?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Nie Płać Mandatu 2013-09-25 (08:05) 10 miesięcy 27 dni 7 godzin i 58 minut temu

Większych bzdur nie czytałem! "Lepiej przyznać się i oszczędzić kosztów..." To organ (straż miejska, inspekcja) ma wskazać kto kierował, a nie przysyłać druk do "samogwału" - Polskie prawo jest dziurawe jak ser i trzeba z tego korzystać. 1) Prawo odmowy do obciążania siebie i rodziny. 2) Przeciąganie postępowania powyżej 180 dni. 3) Brak lub niekompletne pouczenie w przesyłanych drukach. To na początek :) W naszym pięknym kraju nie ma możliwości zapłacenia mandatu z fotoradaru...

odpowiedz

51
55
~dark 2012-12-07 (14:04) 1 rok 8 miesięcy 14 dni 1 godzinę i 59 minut temu

Do czego służą radary każdy wie - dla jednych to profilaktyka i "edukacja" przez kieszeń kierowców dla innych to zwykła maszynka do robienia pieniędzy dla gmin. Pomimo, złej opinii dla przemysłu fotoradarowego uważam, że swoją rolę spełniają. Wielu kierowców nie jeździ w ogóle albo jeździ bez uprawnień, inni muszą uważać bo nałapali punktów jest to jakieś czerwone światło dla tych co naprawdę przeginają. Podpowiadanie cwaniakom drogi autorze artykułu nie jest działaniem społecznie pożytecznym. Poza tym polemizowanie w sądzie częstokroć kończy się wyższym wyrokiem. Proponuję spróbować dla urzeczywistnienia moich słów. Jakby nie patrzeć liczba zabitych na drogach z liczby 7000 w latach 90-tych spadła do ok. 4100 w roku 2011. Poza tym jak bardzo drastyczne są skutki wypadków spowodowanych lub z udziałem kierowców przekraczających prędkość niech świadczy statystyka z 2010 r. - Polska 100 wypadków 10 osób zabitych, Francja Niemcy 100 wypadków 1 osoba zabita. Tylko Bułgaria ma 12 osób zabitych na 100 wypadków jeśli analizować statystykę Unii Europejskiej. Zaraz się odezwą ci co twierdzą, że nasze drogi etc, etc wg mnie to brak kultury jazdy i właściwej edukacji powoduje, że cały czas giną ludzie na polskich drogach i to przede wszystkim w wieku ok. 20 lat. Swoje rozważania oparłem o wieloletnie analizy problemu oraz studia na kierunku kryminalistyczna rekonstrukcja wypadków drogowych. Szerokiej drogi wszystkim i pamiętajcie w domu ktoś na was czeka (a jeśli nie w domu to w pubie kumple) - tak czy siak ktoś będzie żałował jeśli głupio pozbawicie siebie życia. Noga z gazu drodzy Państwo - kwadrans prędzej z domu trzeba wychodzić, pośpiechem zyskasz 5-10 minut lub miesiące rehabilitacji albo miejsce pod ziemią.

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

78
2
~Juzek 2012-12-08 (21:44) 1 rok 8 miesięcy 12 dni 18 godzin i 19 minut temu

Czemu właściciel pojazdu ma mieć obowiązek ujawnić dane osoby która prowadziła pojazd??? Powiedzmy, że wyjeżdżam na szkolenie zagraniczne na dwa tygodnie. Samochód zostawiam w domu i korzysta z niego dwóch synów i żona. Przychodzi zdjęcie po 4 miesiącach i kto będzie pamiętał gdzie i kiedy prowadził samochód? Więc zgodnie z prawdą mówię że nie wiem kto prowadził i nie mogę wskazać sprawcy wykroczenia. Ale to nie jest równoznaczne z odmową.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

2
7
~ggg 2013-09-18 (11:55) 11 miesięcy 3 dni 4 godziny i 8 minut temu

A moze zamiast kombinowac Panie Barnat. Zacznie pan promowac przepisowa jazde. Zygac mi sie chce jak widze to polskie kombinatorstwo. Przekroczylem predkosc place i tyle bo wiem ze zlamalem przepis. Chyba dazymy do Europejskich standardow a nie do Komunistycznych nawykow gdzie za flache dla milicjanta mozna bylo uniknac jakiej kolwiek odpowiedzialnsci.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
2
~kama 2013-09-23 (20:58) 10 miesięcy 28 dni 19 godzin i 5 minut temu

A co jak nie wiem kto jechał,bo pożyczałem samochód nie widzę zdjęcia kto siedzi za kółkiem? Mam się przyznać ? A jak wyjdzie że to ktoś inny to odpowiem za składanie fałszywych zeznań? Albo jak powiem,że to nie ja ,a wyjdzie ,że to ja ,to też odpowiem za składanie fałszywych zeznań? A może pokazać zdjęcie i będzie wiadomo kto siedzi? Ręce opadają . Kolejna maszynka do klepania pieniążków? Teraz będzie mandacik ,punkty i kolegium za składanie fałszywych zeznań? ;-)

odpowiedz

5
2
~elblazanin 2013-09-23 (18:05) 10 miesięcy 28 dni 21 godzin i 58 minut temu

fotoradary owszem sa potrzebne ale robienie "przekretow" przy ich pomocy powinno byc karane ,otorz mam przykre zdazenie, otrzymalem wniosek do wypelnienia dotyczacy mojego pojazdu z miejscowosci w ktorej niebylem od wielu lat pojazdu nikomu nigdy nie pozyczalem niema mozliwosci ze jechal kto inny jest opisane wykroczenie wysokosc mandatu ilosc utraconych punktow brak zdjecia uniemozliwia konfrontacje niewiem co mam zrobic wiem ze z tego uzadzenia jest wiecej takich spraw co robic?

odpowiedz

3
6
~nikki 2013-09-19 (13:30) 11 miesięcy 2 dni 2 godziny i 33 minuty temu

Jedyny skuteczny to noga z gazu!!!!

odpowiedz

5
0
~anakin 2013-09-18 (12:58) 11 miesięcy 3 dni 3 godziny i 5 minut temu

uważam że żółta kamizelka na manekinie przysporzy się bardziej dla bezpieczeństwa niż fotoradar.

odpowiedz

7
1
~en 2013-09-16 (16:07) 11 miesięcy 4 dni 23 godziny i 56 minut temu

W Cz-wie na ul.Armii Krajowej na wysokości galerii handlowej,uruchomiono radar przed którym postawiono ograniczenia 60 km, gdzie wcześniej obowiązywała prędkość 80 km.To tylko pułapka na kierowców.

odpowiedz

9
8
~stass 2013-08-11 (20:59) 1 rok 9 dni 19 godzin i 4 minuty temu

Artykuł od tytułu do ostatniej kropki jest głupi. Autor chyba też. bo naraża rzeszę czytelników na duże kłopoty. Przecież na zdjęciu jest numer samochodu i co? pisać dalej?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

12
1
~mecensso 2013-09-10 (16:44) 11 miesięcy 10 dni 23 godziny i 19 minut temu

Cała ta parodia prawa polega na tym że właściciel pojazdu jest traktowany z góry jako przestępca zmusza się go aby wypełnił przysłane skomplikowane druki , przeprowadził śledztwo w rodzinie a następnie dał się zakuć w dyby i zapłacił haracz mafii tzw. Drogowej aby mieli dranie za co paść brzuchy .Prawo to nie dręczenie a ochrona obywatela ..

odpowiedz

23
5
jasssiu 2013-08-22 (15:22) 11 miesięcy 30 dni i 41 minut temu

Gdyby chodziło tylko o bezpieczeństwo nie byłoby fotoradarów. CO najwyżej ostrzeżenia w formie radarów z wyświetlaczem tak jak w Czechach czy w Austrii. Bardzo skuteczne. Tam po za miastem człowiek sunie 100 km po dobrych drogach. U nas najwyżej 70 km bo co kawałek ograniczenie i fotoradar. Nawet na drogach szybkiego ruchu. To po prostu okradanie nas kierowców pod płaszczykiem troski.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
9
~Paweł29 2013-08-30 (17:20) 11 miesięcy 21 dni 22 godziny i 43 minuty temu

Czy nie pomieszało coś się autorowi tego artykułu? Powinno być "Czy można się obronić przed piratem drogowym".

odpowiedz

2
2
~tym 2013-08-29 (15:50) 11 miesięcy 23 dni i 13 minut temu

ja w pracy mam flotis mobile i tam oprócz monitoringu, którego chciałszef jest też asysten kierowcy i mówi kiedy zbliża się policja, fotoradar itp

odpowiedz

6
0
~julek 2013-08-28 (21:52) 11 miesięcy 23 dni 18 godzin i 11 minut temu

najlepiej podać kilka osób w tym kogoś z zagranicy i nich sobie prowadza postępowanie wyjasniające

odpowiedz

Bądź z nami na bieżąco

Nowy egzamin na prawo jazdy

Taryfikatory

Katalog samochodów - najpopularniejsze modele