Trwa ładowanie...

Co zrobić, gdy zatankowaliśmy złe paliwo?

Co zrobić, gdy zatankowaliśmy złe paliwo?Źródło: PAP/Tomasz Gzell
d2469jc
d2469jc

Zdarza się, że przez chwilę nieuwagi kierowca omyłkowo zatankuje niewłaściwe paliwo. Wiąże się to z poważnymi konsekwencjami. Co zrobić, by zminimalizować ich skutki?

Jedną z najczęstszych pomyłek kierowców popełnianych na stacjach podczas tankowania jest nalanie benzyny do baku samochodu jeżdżącego na olej napędowy. Aby zmniejszyć ryzyko takich sytuacji, producenci aut projektują wlewy paliwa o różnej średnicy - wlew do oleju napędowego w wielu przypadkach jest szerszy niż do benzyny. Różne są też średnice końcówek pistoletów nalewających olej napędowy i benzynę. Dzięki temu właściciel samochodu z silnikiem benzynowym nie może wlać do baku oleju napędowego, ale odwrotnie jest to już możliwe. Ponadto różne średnice wlewów paliwa znajdziemy tylko w nowszych samochodach.

Stacje benzynowe również przychodzą z pomocą kierowcom i na wielu z nich pistolety różnią się od siebie kolorem plastikowej osłony. W przypadku oleju napędowego jest ona czarna, a dla benzyny zielona. Mimo tych wszystkich środków ostrożności zdarza się, że nastąpi pomyłka. Co wtedy?

Wiele zależy od ilości nieprawidłowego paliwa oraz tego, czy wlaliśmy benzynę do diesla czy odwrotnie. W pierwszym przypadku silnik powinien poradzić sobie z niewielką ilością benzyny (co najwyżej 5 proc. zawartości baku), zwłaszcza w starszych modelach aut. Sytuacja wygląda nieco inaczej w samochodach nowej generacji, które posiadają układy typu Common Rail lub pompowtryskiwacze - tutaj konieczne będzie wezwanie profesjonalnej pomocy, gdyż jazda na złym paliwie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, np. zatarcia pompy wtryskowej.

(fot. www.starter24.pl)
Źródło: (fot. www.starter24.pl)

Żelazną zasadą jest, że jeśli zatankujemy większą ilość nieprawidłowego paliwa, to nie należy uruchamiać silnika. W takiej sytuacji najbezpieczniejszym wyjściem będzie wypompowanie całej zawartości baku. Należy też przepłukać zbiornik paliwa i wymienić filtr paliwowy. Warto pamiętać, że to zadanie dla fachowca - każda próba opróżnienia baku na własną rękę jest ryzykowna i może okazać się bardziej kosztowna, niż oddanie auta w ręce profesjonalisty. Nieumiejętne wypompowywanie paliwa może uszkodzić np. czujnik poziomu paliwa lub pompę paliwa, co wiąże się z koniecznością dokonania napraw. Warto skorzystać z usług assistance - fachowcy przyjadą na miejsce i ocenią sytuację, a jeśli nie ma innego wyjścia, auto będzie musiało zostać odholowane do warsztatu.

d2469jc

Podobny sposób postępowania ma miejsce w przypadku wlania oleju napędowego do auta na benzynę. Tutaj również wiele zależy od ilości nieprawidłowego paliwa. Jeśli kierowca zatankował niewiele ON i nie uruchomił silnika, najprawdopodobniej obejdzie się bez większych szkód, zwłaszcza jeśli auto wyposażone jest w gaźnik, co jest jednak już rzadko spotykane. Wówczas wystarczy jedynie płukanie układu paliwowego i wymiana filtra. Sytuacja zmienia się, jeśli kierowca uruchomi silnik - w tym przypadku konieczne będzie holowanie do warsztatu, gdzie układ będzie gruntownie oczyszczony z niewłaściwego paliwa.

Źródło: Starter24.pl

ll/tb/tb,moto.wp.pl

d2469jc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2469jc
Więcej tematów