Trwa ładowanie...
13-11-2013 15:20

Co robić, gdy ukradną samochód?

Co robić, gdy ukradną samochód?Źródło: sxc.hu
d3550hc
d3550hc

Doświadczenie kradzieży jest jednym z bardziej stresujących przeżyć, na jakie narażony jest kierowca. Co robić w sytuacji, w której nasz samochód pada ofiarą złodziei?

Dobra wiadomość jest taka, że że w Polsce od kilku lat mamy do czynienia z tendencją spadkową w zakresie kradzionych aut. W okresie od stycznia do września 2012 r. odnotowano o 4 proc. mniej kradzieży niż w analogicznym okresie 2011 r. Jakie samochody cieszą się największą "popularnością" wśród złodziei? Dane policji wskazują że najczęściej zgłaszano kradzieże pojazdów marki Volkswagen (Golf i Passat) oraz Audi (A4 i A6)
.

Cytowane liczby nie powinny jednak usypiać czujności kierowców - nawet obiektywnie mało atrakcyjny samochód może zostać skradziony. Jeśli nie zastaniemy naszego auta to najpierw trzeba się upewnić, czy faktycznie zaparkowaliśmy go w tym konkretnym miejscu. Zmotoryzowani czasem zapominają o tym, że pozostawili pojazd gdzie indziej "niż zwykle" i siła przyzwyczajenia każe im szukać auta w niewłaściwym miejscu. Warto zastanowić się też, czy samochód nie został odholowany ze względu na nieprawidłowe parkowania. Wreszcie można upewnić się, czy brak auta nie jest kiepskim żartem kogoś z rodziny lub znajomych, kto miał zapasowe kluczyki. Jeśli wykluczymy wszystkie te ewentualności to będzie można postawić już diagnozę: kradzież.

W takiej sytuacji największym sprzymierzeńcem kierowcy jest spokój i znajomość zasad postępowania. W pierwszej kolejności o kradzieży trzeba powiadomić policję, potem przyjdzie kolej na odwiedziny u ubezpieczyciela, oczywiście jeżeli mamy wykupioną polisę AC. Zgłoszenie kradzieży funkcjonariuszom powinno nastąpić niezwłocznie po jej stwierdzeniu. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie, jednak nie załatwi to sprawy od razu - z reguły trzeba poczekać na przyjazd patrolu, który dokona oględzin. W czasie oczekiwania warto przygotować sobie dowód osobisty i dokumenty dotyczące samochodu.

(fot. Thinkstock)
Źródło: (fot. Thinkstock)

Nie obędzie się też bez wizyty na komisariacie, w którym sporządza się zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Rozmowa na komendzie może trochę potrwać, ponieważ mundurowi będą chcieli poznać wszystkie okoliczności, w których doszło do kradzieży. Na komisariat trzeba zabrać swój dowód osobisty, dokumenty dotyczące pojazdu oraz jego dodatkowego wyposażenia. Po wizycie na posterunku policji kierowca otrzyma potwierdzenie złożenia zawiadomienia o przestępstwie dla towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z sygnaturą sprawy.

d3550hc

Potwierdzenie wystawione przez policję ma duże znaczenie, jeżeli chcemy ubiegać się o pieniądze z AC. Ubezpieczyciele zwykle życzą sobie, aby powiadomić ich o kradzieży w jak najkrótszym czasie, który określa się w umowie (z reguły jest to jeden dzień roboczy od stwierdzenia kradzieży). Zgłoszenia takiego można dokonać telefonicznie. Z policyjnym potwierdzeniem w ręku można udać się do ubezpieczyciela, który przyjmie zgłoszenie a potem wyśle do nas rzeczoznawcę w celu spisania szczegółowego raportu.

Trzeba pamiętać, że ubezpieczyciel będzie wymagał oddania wszystkich kompletów kluczy do pojazdu, a także dokumentów z nim związanych. Procedury likwidacji szkody u poszczególnych firm ubezpieczeniowych różnią się między sobą, dlatego warto zapoznać się z tzw. Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Na pieniądze z polisy możemy liczyć w terminie 30 dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o zdarzeniu (Art. 817 Kodeksu Cywilnego).

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

d3550hc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3550hc
Więcej tematów