Trwa ładowanie...

Co grozi za ucieczkę z miejsca kolizji lub wypadku?

Co grozi za ucieczkę z miejsca kolizji lub wypadku?Źródło: Policja.pl
d223co6
d223co6

| [

]( http://www.omega-kancelaria.pl/ ) |
| --- | Uczestnictwo w kolizji lub wypadku drogowym oznacza dla kierowcy wiele obowiązków określonych w przepisach. Wśród nich są zatrzymanie i ewentualne usunięcie pojazdu z drogi w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu, podanie na żądanie innego uczestnika wypadku swoich danych personalnych, a także danych ubezpieczyciela w celu ustalenia zakresu odpowiedzialności cywilnej oraz udzielenie niezwłocznej pomocy medycznej ofiarom wypadku.

Spośród tych obowiązków najważniejszy jest ten ostatni, jest zarazem jedynym, którego niedopełnienie zagrożone jest poważnymi konsekwencjami. Wobec kierowcy, który nie udzieli pomocy ofiarom wypadku obligatoryjnie orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów i może zostać zasądzona wobec niego kara grzywny, a nawet aresztu. By tej kary uniknąć kierowca winien niezwłocznie podjąć czynności takie jak pomoc ofierze w wydostaniu się z uszkodzonego pojazdu, jeśli ofiara nie może tego dokonać o własnych siłach, czynności pierwszej pomocy oraz służb medycznych na miejsce wypadku. Jeżeli ofiara jest w stanie świadczącym o bezpośrednim zagrożeniu utraty życia, zaniechanie obowiązku udzielenia pomocy jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.

d223co6

Wszystkie czynności dotyczące pomocy medycznej kierowca powinien wykonać bez zbędnej zwłoki, czyli najszybciej jak w danych okolicznościach było to możliwe, z uwagi na fakt, że czynnik czasu jest kluczowy przy ratowaniu ludzkiego życia. Warto zwrócić uwagę, że dopuszczalne jest czasowe oddalenie się sprawcy z miejsca zdarzenia, jeżeli ma ono na celu zapewnienie pomocy medycznej lub wezwanie straży pożarnej.

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
Źródło: (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Jest to jedyny przypadek, w którym kierowca może oddalić się z miejsca wypadku. W innych sytuacjach, jeżeli nie występuje usprawiedliwiona przyczyna, może być zakwalifikowane jako ucieczka z miejsca zdarzenia. Sąd Najwyższy wytłumaczył co jest uważane za ucieczkę z miejsca wypadku. Są to m.in. oddalenie się bez pozostawienia danych personalnych lub numeru telefonu - dokonane w celu utrudnienia identyfikacji lub ustalenia winnego wypadku, a także oddalenie się w celu ukrycia stanu w jakim kierowca znajdował się w momencie wypadku.

W przypadku uznania, że ucieczka nastąpiła z jednej z powyższych przyczyn, odpowiedzialność karna zostaje zaostrzona. Kodeks Karny zrównuje sprawców uciekających z miejsca zdarzenia z osobami pozostającymi w chwili wypadku w stanie nietrzeźwym. Sąd skazując sprawcę, który zbiegł z miejsca zdarzenia, jest zobligowany do wymierzenia kary pozbawienia wolności w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, do górnej granicy tego zagrożenia również zwiększonego o połowę. Np. w sytuacji kiedy następstwem wypadku jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby, a sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości lub zbiegł z miejsca zdarzenia, dolna granica kary pozbawienia wolności wynosi 1 rok, a górna - 12 lat pozbawienia wolności.

d223co6
(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

Ucieczka z miejsca zdarzenia rodzi również konsekwencje dla kierowcy w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z przepisami, sprawcom, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia nie przysługuje ochrona OC. Oznacza to, że zakład ubezpieczeń, wypełniając zobowiązanie wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia OC wypłaci wprawdzie osobie poszkodowanej odszkodowanie, jednak będzie mu przysługiwało żądanie od sprawcy szkody zwrotu tego odszkodowania - jest to tzw. roszczenie zwrotne (regres). Należy także podkreślić, że w takim przypadku sprawca ryzykuje również utratę posiadanych zniżek u ubezpieczyciela za bezszkodową jazdę.

d223co6

Zarówno przy najdrobniejszych kolizjach i stłuczkach, jak i poważnych wypadkach nie należy wpadać w panikę i uciekać z miejsca zdarzenia. Nie przynosi to żadnych pozytywnych efektów, a może zrodzić szereg konsekwencji cywilnych i karnych, z których skali kierowcy rzadko zdają sobie sprawę bezpośrednio po zdarzeniu.

sj, moto.wp.pl

d223co6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d223co6
Więcej tematów