ITD: busy i gimbusy przeładowane

2011.11.28 08:12 PAP 11 opinii
ITD: busy i gimbusy przeładowane
a a a
fot. PAP/Adam Hawałej

Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego niemal codziennie zatrzymują busy, które przewożą więcej osób niż powinny. Jak powiedział PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, dotyczy to też busów kursujących według rozkładów oraz gimbusów.

W woj. warmińsko-mazurskim inspektorzy zatrzymali gimbusa, którym jechało 56 osób. Zgodnie z parametrami konstrukcyjnymi, nie powinny nim jechać więcej niż 43 osoby. Okazało się, że dzień wcześniej inspektorzy zatrzymali ten sam gimbus. Wówczas stwierdzili, że w pojeździe są źle zamontowane siedzenia.

Przeładowane jeżdżą również busy realizujące połączenia regularne. Jak wyjaśnił rzecznik, w środę i czwartek inspektorzy kontrolowali takie pojazdy kursujące w okolicach Krakowa. Zbyt wielu pasażerów przewoziło wszystkie dziewięć skontrolowanych busów.

- Inspektorzy nałożyli na kierowców mandaty - powiedział rzecznik ITD. - W jednym przypadku kierowca pojechał dalej z pasażerami, chociaż inspektorzy nakazali mu ich wysadzenie. Zatrzymali go więc jeszcze raz i nałożyli drugi mandat. Ten przykład dowodzi, że niektórzy kierowcy mają za nic zasady bezpieczeństwa.

Alvin Gajadhur dodał, że powszechną praktyką wśród przewoźników jest zaniżanie w dowodzie rejestracyjnym faktycznej masy własnej pojazdu. - Im niższa jest wpisana masa własna w dowodzie rejestracyjnym, tym większą można określić ładowność tego pojazdu, czyli również większą liczbę pasażerów. Przewoźnicy dzięki takiemu nielegalnemu zabiegowi zyskują dodatkowe miejsca siedzące dla pasażerów w swoim busie.

Rekordziści przewożą czasami nawet dwukrotnie więcej pasażerów, niż pozwala konstrukcja pojazdu.

Zdjęcia mają charakter wyłącznie ilustracyjny. Zamieszczone teksty nie dotyczą osób umieszczonych na zdjęciach.


tb/

Polub moto.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Przeczytaj na forum: Jaki rodzaj LPG, pomocy.


Opinie (11)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Marc 2011-11-29 (07:11) 2 lata 8 miesięcy 24 dni 18 godzin i 24 minuty temu

Ile trzeba czasu , żeby władza i funkcjonariusze tej władzy zrozumieli , że przepisy to nie wszystko . Jeżeli bieda będzie się rozwijać to nie tylko gimbusy znikną ale pojawią się dużo poważniejsze problemy niż tutaj opisane . Panowie funkcjonariusze ITD i inni - niedługo może zabraknąć pieniędzy na waszą pracę . Może będziecie musieli zarabiać wożąc dzieci do szkoły ? Wtedy zmieni się optyka waszego postrzegania rzeczywistości .

odpowiedz

0
0
~romjuvic 2011-11-29 (06:59) 2 lata 8 miesięcy 24 dni 18 godzin i 36 minut temu

Ty gościu .póki co to naucz się mówić i pisać po Polsku. Póki co to autobus wożący dzieci do szkoły ,po Polsku nazywa się autobusem szkolnym - chyba że to jakaś nowa marka ????????????????? a co do wpisu mojego poprzednika - to jest G.........a propaganda sukcesu ,która wszystkim odbija się czkawka

odpowiedz

0
0
~recall 2011-11-29 (06:49) 2 lata 8 miesięcy 24 dni 18 godzin i 46 minut temu

A gdzie ci dwaj panowie orędownicy ? Mam na mysli oczywiscie pana Buzka i pana Handke. Tak ładnie ściskali sobie rączki, wymieniali zalotne spojrzenia i grzmieli z tv i innych propagandowych żródeł jak to bedzie wspaniale jak to beda gimbusy, osobne szkoły (gimnazja) a przynajmniej osobne wejścia, osobne nowe sale gomnastyczne, baseny itd itp.... A co z tego wyszło ? Gimnazja w wiekszości w budynkach podstawówek, dziecko dojeżdża cały dzień do szkoły i z powrotem (gdzie nauka ?) sale wspólne, basenów brak. A teraz u nas w mieście z 5 - ciu gimnazjów chcą zrobić jedno (wielozmnianowość) podstawówke rozparcelują po innych okolicznych szkołach, pozwalniają nauczycieli i dyrektorów i beda robic oszczędności ! (sami d... wożąc słuzbowymi samochodami) A gdzie teraz te piekne gębusie ? O panu Handke słuch zaginął, z tego co pamietam zaszył się w jakiejś uczelni, a pan Buzek ? No cóż, wprowadził w kraju 4 reformy rozwalił tym gospodarkę i w nagrodę jest jednym z tych którzy rzadza teraz Europą. A w Europie teraz kryzys... czyżby przypadek ?

odpowiedz

0
0
~exgimnazjalista 2011-11-28 (22:53) 2 lata 8 miesięcy 25 dni 2 godziny i 42 minuty temu

heh, chodziłem do gimnazjum kilka ładnych lat temu. Gmina podpisała umowę i załatwiła tylko 3 autobusy. Gimnazjum wiadomo 3lata. Było tak, że każdy rok był podzielony na 4klasy po 20osób, czyli w każdym roczniku ok 80osób. To razy 3 roczniki to 240 ludków. Jak kończyli o różnych godzinach to było ok, gimbusy wyrabiały jakoś, ale były 2 dni w tygodniu co wszyscy kończyli o tej samej godzinie :D, wtedy upychali nas po 2 osoby na 2 siedzenia i pełen korytarz w autobusie :D. Latem było najfajniej :P. To wtedy w jeden autobus ładowali nawet 100 ludzi :D.

odpowiedz

0
0
~Rzeczenica 2011-11-28 (22:21) 2 lata 8 miesięcy 25 dni 3 godziny i 14 minut temu

Do szkoły w Rzeczenicy jeżdżę codziennie z wioski oddalonej o 13km i zawsze były kłopoty z miejscem. Autobus tak przeładowany a zwykli ludzie się pchali - chociaż autobus szkolny i dla uczniów nie było miejsca. Teraz coś się ruszyło jak zawiadomiliśmy kuratorium. Zwykli ludzie jeżdżą szkolnym bo jak sami przyznali - mają za darmo to po co mają płacić i PKS-em jechać. I jak tu PKS ma nie bankrutować.

odpowiedz

0
0
~Marcel 2011-11-28 (21:24) 2 lata 8 miesięcy 25 dni 4 godziny i 11 minut temu

Ciekawe jak przewoźnicy zaniżają masę własną? Szef inspekcji raczej tego nie powiedział, autor artykułu robi z niego idiotę, zapewne ITD zna podstawowe procedury rejestracji aut. Przecież takich danych w dowodzie rejestracyjnym nie wpisujemy my użytkownicy aut "na własne oko", lecz umieszczane są na podstawie certyfikatu homologacji uzyskanego przez producenta, ewentualnie w przypadku zabudowy specjalistycznej przez uprawnione do tego stacje kontroli pojazdów (nieliczne).

odpowiedz

0
0
~lilia 2011-11-28 (19:49) 2 lata 8 miesięcy 25 dni 5 godzin i 46 minut temu

Są inne paragrafy które mówią że kierowca narażał na katastrofę w ruchu lądowym.Jeśli mandat nie skutkuje to w ten sposób można ukarać w sądzie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Carbon 2011-11-28 (20:50) 2 lata 8 miesięcy 25 dni 4 godziny i 45 minut temu

Tak wszystko ładnie dbamy o bezpieczeństwo i słusznie jednak coś jest przyczyną tego ze te busy są przeładowane co nie? Jeśli jest to szkolny bus to chyba obowiązują na niego jakieś zapisy czy coś podobnego. Jak dzieciaki na wsiach mają sie dostać do tej szkoły? Piechotą walić często naprawdę duże odległości i wracać po ciemku? Fakt że są w takim busie który jedzie przeładowany narażone na niebezpieczeństwo ale widocznie trzeba sie nad tym pochylić i w jakiś mądry sposób rozwiązać ten problem.

odpowiedz

0
0
~biedacy 2011-11-28 (19:55) 2 lata 8 miesięcy 25 dni 5 godzin i 40 minut temu

gimbusy, ciezarowki, busy, autobusy, samochody to w 75% rupiecie, ale czego oczekiwać od biednego państwa i biednego narodu. jeden chce sie dorobic a jakby inwestowal dbal jak nalezy liczylby straty, przecietniak dojezdza 10 letniego trupa na gazie po stluczce bo na nic innego go nie stac. I tak dziekujemy za gimbusa co mamy ze wogole mamy. porucznik pilot WP 2778 netto, lekarz rezydent w trakcie specjalizacji 2486 netto +2000 z dyzurów. Splacimy hipoteke, rate za 8 letnie auto, paliwo, przedszkole i mamy 1600 zł na życie . Biedacy z wyższym wyksztalceniem, czasem mysle palnac sobie w łeb..

odpowiedz

1
0
~ITD 2011-11-28 (19:25) 2 lata 8 miesięcy 25 dni 6 godzin i 10 minut temu

INSPEKTOR TO NIE FUNKCJONARIUSZ TYLKO URZĘDNIK

odpowiedz

Bądź z nami na bieżąco

  • Kup używane

  • Kup nowe

Kup części

MotoIntegrator

Katalog samochodów - najpopularniejsze modele