Trwa ładowanie...

Kobieta w ciąży również może prowadzić auto

Kobieta w ciąży również może prowadzić autoŹródło: www.youtube.com
d1ydqq1
d1ydqq1

Kobieta spodziewająca się dziecka niekoniecznie musi rezygnować z prowadzenia samochodu. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo a przyszłej mamie nic nie dolega to nie ma przeciwwskazań by zasiąść za "kółkiem".

Wsiadając za kierownicę należy jednak mieć na uwadze kilka kwestii, jak chociażby odpowiednie zapięcie pasów, przemyślenie trasy i przede wszystkim ostrożność.

Dla kobiet w ciąży zapinanie pasów nie jest rzeczą ani łatwą, ani wygodną, dlatego polskie prawo zezwala im na jazdę bez pasów. Eksperci twierdzą jednak, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. Podkreślają, że pasy znacznie zwiększają szanse przeżycia zarówno matki jak i dziecka. Gdy dojdzie do zderzenia pasażer jest wyrzucony do przodu z wielką siłą, zaś prawidłowo zapięte pasy pozwalają nie tylko na uniknięcie wyrzucenia przez przednią szybę, ale też gwałtownego przygniecenia brzucha do kierownicy.

Nieprawidłowo zapięte pasy mogą narobić więcej szkody niż pożytku poprzez przyciskanie brzucha i miednicy. Może dojść do przedwczesnego porodu, odklejenia się łożyska czy pęknięcia czaszki dziecka. Jak więc robić to prawidłowo?

d1ydqq1

Przede wszystkim należy pozbyć się zbędnego, wierzchniego okrycia. Dzięki temu nie będzie ono krępowało naszych ruchów a pas będzie lepiej przylegał do ciała. Powinien on przechodzić przez miejsca, które nie są aż tak narażone na urazy, czyli pod brzuchem, przez miednicę i biodra. Po zapięciu pas trzeba dobrze dociągnąć oraz pamiętać, by nie przeprowadzać go za plecami lub pod ramieniem i by nie opasał brzucha.

Istotny jest również sposób ustawienia fotela i odpowiednia postawa. Trzeba oddalić fotel od kierownicy tak, by nie dotykać do niej brzuchem, ale żeby móc operować pedałami. Plecy powinny przywierać mocno do siedzenia, a ramiona być wyprostowane.

Przyszła mama powinna też uważać na dziury w drodze, nawet kosztem wybrania dłuższej trasy, która za to jest w lepszym stanie technicznym. W przypadku dłuższej podróży warto robić regularne postoje. Dzięki temu dotlenimy organizm oraz unikniemy skurczy nóg i opuchnięć. Warto też zabrać ze sobą dokumentację medyczną oraz do numer kontaktowy do lekarza prowadzącego ciążę.

Ostatnie tygodnie ciąży to czas, gdy kobieta powinna jednak zrezygnować z prowadzenia auta. Coraz częstsze ruchy dziecka mogą odwracać uwagę od sytuacji na drodze. Kobiety w ciąży mogą mieć problemy z koncentrację, zaś rosnący brzuszek nie ułatwia wykonywania manewrów kierownicą. Istnieją też pewne dolegliwości, które negatywnie wpływają na prowadzenie auta - np. problemy z ciśnieniem lub cukrzyca ciężarnej.

Źródło: creandi.pl

/ll

d1ydqq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ydqq1
Więcej tematów