Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa powstała pod Lidzbarkiem Warmińskim

2016.10.06 14:35 WP 1 opinia

Polub WP Moto

Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa powstała pod Lidzbarkiem Warmińskim
a a a
fot. Strabag

W ciągu ostatnich lat infrastruktura rowerowa ulega u nas ciągłej poprawie i choć w wielu miastach jest jeszcze wiele do naprawy, pojawiają się również bardzo ciekawe rozwiązania. Pod Lidzbarkiem Warmińskim powstała pierwsza w kraju ścieżka, która pomaga rowerzyście w pokonywaniu trasy nocą.

Testowy odcinek ścieżki rowerowej wykonała firma Strabag. Jej nietypowa nawierzchnia nocą oddaje nagromadzone światło słoneczne i świeci w ciemności. Innowacyjny odcinek ma 100 m długości i 2 m szerokości, jego wykonanie trwało cztery dni i kosztowało 120 tys. zł netto.

- Materiał, z którego stworzyliśmy ścieżkę rowerową, jest w stanie oddawać światło przez ponad 10 godzin. Oznacza to, że przez całą noc ścieżka emituje energię świetlną i ponownie gromadzi ją następnego dnia. Co ważne, efekt zawdzięczamy wyłącznie właściwościom użytego kruszywa, bez konieczności wspomagania dodatkowymi źródłami energii. Do budowy ścieżki w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego wybraliśmy luminofory świecące na niebiesko, aby zachować spójność z mazurskim krajobrazem – mówi dr inż. Igor Ruttmar, prezes firmy TPA.

Tak rowerzyści najczęściej łamią prawo

TPA od dawna prowadziło badania nad wykorzystaniem kolorowej i oddającej światło nawierzchni asfaltowej. Największym wyzwaniem było zapewnienie trwałości opracowywanych materiałów oraz optymalizacja kosztów ich produkcji. W pruszkowskim laboratorium opracowuje się także asfalty zapachowe - cytrusowe, truskawkowe czy różane. Innowacyjne budulce TPA mają w równym stopniu znaczenie estetyczne, co ekonomiczne i ekologiczne. Projekt świecącej nawierzchni powstał już wcześniej, ale jego realizacja była możliwa dopiero dzięki pozyskaniu inwestora.

Źródło: Strabag

tb/

Jedziesz własnym autem i nie płacisz za paliwo. To BlaBlaCar. Wypróbuj!

oceń
tak 4 100%
nie 0 0%

Przeczytaj na forum: Likwidacja szkody po dzwonie


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Sandra 2016-10-07 (14:43) 3 miesiące 10 dni 16 godzin i 23 minuty temu

A większość głąbów i tak będzie jeździć chodnikiem. Taka natura :(

odpowiedz

  • Kup nowe

Katalog samochodów - najpopularniejsze modele