Trwa ładowanie...
porady
15-07-2013 09:18

Prawo jazdy za granicą: jak je zdobyć i korzystać w Polsce

Prawo jazdy za granicą: jak je zdobyć i korzystać w PolsceŹródło: PAP/Marcin Bielecki
d4dm93q
d4dm93q

| [

]( http://www.omega-kancelaria.pl/ ) |
| --- | *Od dawna wśród Polaków panuje poparte statystykami przekonanie o tym, że zdobycie prawa jazdy w naszym kraju nie należy do rzeczy łatwych. Jeszcze gorzej jest po wprowadzonych w lutym 2013 roku zmianach. Jednocześnie od czasu wejścia do Unii Europejskiej Polacy są coraz bardziej mobilni i coraz częściej decydują się na zagraniczne wyjazdy. Skoro uzyskanie polskiego dokumentu uprawniającego do jazdy rodzi liczne trudności, to może łatwiej wyrobić go za granicą? *

Prawo jazdy z szarej strefy

Jeśli chcemy omawiać zagadnienia dotyczące zdobywania prawa jazdy za granicą, to trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że zjawisko to ma zarówno legalną jak i nielegalną stronę. Od kilku lat w internecie natknąć się można na ogłoszenia, których autorzy oferują zdobycie prawa jazdy na Ukrainie. Szybko, niedrogo i ze stuprocentową skutecznością. W celu sprawdzenia, jak dokładnie działa ten mechanizm uzyskiwania prawa jazdy napisałam e-maila na jeden z krążących w sieci adresów. Natychmiast otrzymałam odpowiedź, w której uświadomiono mnie, że wystarczy przesłać ksero dowodu oraz zdjęcie, by po 10 dniach oczekiwania dostać wymarzony dokument. Jest również opcja odebrania prawa jazdy w ukraińskim urzędzie, ale zasadniczo żaden wyjazd nie jest konieczny. Koszt otrzymania takiego prawa jazdy to 3000 dolarów. Oczywiście trafić można również na ogłoszenia, które oferują wyjazd w celu zdawania egzaminu na miejscu, jednakże również wtedy organizatorzy zapewniają o stuprocentowej skuteczności.

d4dm93q

Czy takie zdobycie prawa jazdy jest legalne? Nie, ponieważ dokument, który otrzymujemy, poświadcza nieprawdę. Były już zresztą przypadki wyroków skazujących dla osób, które w ten sposób kupiły "prawko" na Ukrainie. Pierwszy wyrok w takiej sprawie zapadł w 2011 r. w Nowym Sączu. Dlatego też ostatnio popularność ukraińskich praw jazdy drastycznie spadła. Mimo to takich i podobnych ogłoszeń jest jeszcze sporo. Innymi popularnymi kierunkami wyjazdów są Słowacja oraz Czechy. Co ciekawe zdobycie prawa jazdy można również połączyć w wycieczką do Egiptu. W tym miejscu nasunąć może się pytanie o to, czy Polak w ogóle nie może zdobyć prawa jazdy za granicą?

(fot. PAP/Adam Warżawa)
Źródło: (fot. PAP/Adam Warżawa)

Jak zrobić to legalnie?

Jest to oczywiście możliwe, ale trzeba zdobyć je zgodnie z przepisami danego państwa. Należy pamiętać, ze w obrębie Unii Europejskiej stosuje się Dyrektywę Rady z dnia 29 lipca 1991 r. w sprawie praw jazdy, zgodnie z którą prawa jazdy wydane przez państwa członkowskie UE są wzajemnie uznawane. Jednakże zgodnie z tą dyrektywą prawo jazdy może być wydane tylko osobie, która ma normalne miejsce zamieszkania na terytorium danego państwa członkowskiego wydającego prawo jazdy, albo która może przedstawić zaświadczenie, że studiuje w tym kraju co najmniej od sześciu miesięcy. Dalej dyrektywa wyjaśnia, ze normalnie miejsce zamieszkania oznacza miejsce, w którym osoba fizyczna przebywa przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym, ze względu na swoje więzi osobiste i zawodowe. W przypadku osoby niezwiązanej z tym miejscem zawodowo, ze względu na osobiste powiązania, które wskazują na istnienie ścisłych więzi między tą osobą a miejscem, w którym mieszka.

d4dm93q
(fot. MORD Tarnów)
Źródło: (fot. MORD Tarnów)

Jak wynika z powyższego, całkowicie legalne zdobycie prawa jazdy w kraju członkowskim UE możliwe jest jedynie dla osób, które w danym państwie faktycznie zamieszkają. Dlatego też organizatorzy zagranicznych wyjazdów, mających na celu uzyskanie prawa jazdy np. w Czechach, muszą załatwić dla uczestników fikcyjny meldunek, co oczywiście nie jest legalne. Warto również pamiętać, że każdy kraj ma swoje własne przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Czasem wymogiem jest np. znajomość języka danego kraju, np. obecnie na Słowacji egzamin zdawać można tylko po słowacku, co bardzo utrudnia zdobycie prawa jazdy obcokrajowcom. Często konieczne jest zrobienie kursu obejmującego określoną liczbę godzin. W chwili obecnej ciągle jednym z najbardziej popularnych kierunków wyjazdowych dla Polaków jest Wielka Brytania. Jak się okazuje można tam zdawać egzamin w języku polskim, nie jest również
konieczne odbycie kursu w tamtejszej szkole jazdy. Co ciekawe, również Polska jest kierunkiem turystyki egzaminacyjnej np. dla Niemców, dla których kursy i egzaminy w naszym kraju są po prostu dużo tańsze niż u nich.

d4dm93q

Jak załatwić formalności?

Czy zdobytym za granicą prawem jazdy będzie można posługiwać się również po powrocie do Polski? Obecnie ta problematyka regulowana jest przez Ustawę z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Zgodnie z nią do prowadzenia pojazdów w Polsce uprawnia wydane za granicą krajowe lub międzynarodowe prawo jazdy określone w Konwencjach o ruchu drogowym, a także oczywiście krajowe prawo jazdy wydane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Prawem jazdy wydanym w kraju UE można posługiwać się przez cały okres jego ważności, a prawem jazdy uzyskanym w innych państwach w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia stałego lub czasowego pobytu. Warto jednak takie zagraniczne prawo jazdy wymienić na polski dokument, np. na wypadek zgubienia.

W tym celu wystarczy złożyć wniosek w starostwie powiatowym oraz go opłacić. By otrzymać polskie prawo jazdy, należy oddać zagraniczny dokument, ponieważ posiadać można tylko jedno prawo jazdy. Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą nie jest określone w konwencjach o ruchu drogowym, dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest złożenie z wynikiem pozytywnym części teoretycznej egzaminu państwowego i przedstawienie uwierzytelnionego tłumaczenia zagranicznego dokumentu. Ten warunek nie dotyczy nas, jeśli prawo jazdy uzyskaliśmy w innym państwie członkowskim UE. Co istotne, starosta wydając dokument, nie sprawdza kto, gdzie i kiedy mieszkał podczas zdobywania prawa jazdy, ponieważ nie ma do tego uprawnień. Łatwo może to jednak sprawdzić prokuratura, jeśli nabierze odpowiednich podejrzeń. Szczególnie w przypadku osób posiadających ukraińskie prawo jazdy łatwo jest udowodnić, że przebywały na Ukrainie bardzo krótko bądź wcale.

Zdobycie prawa jazdy za granicą może być przede wszystkim ciekawą opcją dla osób, które naprawdę w danym kraju mieszkają bądź przebywają co najmniej przez pól roku, a tego rodzaju czasowe wyjazdy są bardzo popularne np. wśród studentów. Ci, którzy nie spełniają nakazanych prawem warunków, mogą pomyśleć o polskiej wersji turystyki egzaminacyjnej, polegającej na szukaniu krajowych WORD-ów, w których poziom zdawalności egzaminów jest najwyższy.

tb, moto.wp.pl

d4dm93q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dm93q
Więcej tematów