Trwa ładowanie...

Kiedy policjant zatrzyma dowód rejestracyjny?

Kiedy policjant zatrzyma dowód rejestracyjny?Źródło: Policja
d14k76v
d14k76v

| [

]( http://www.omega-kancelaria.pl/ ) |
| --- | Wystarczy nawet niewielkie przekroczenie dopuszczalnej prędkości, by wzbudzić zainteresowanie policjanta. W takiej sytuacji mandat wcale nie jest najgorszym, co może nas spotkać. Jeśli mundurowy dopatrzy się nawet niewielkiego uchybienia, może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu. Odzyskanie go to droga przez mękę.

Wystarczy dłuższa przejażdżka w mieście, albo pozamiejska podróż, by napotkać na swojej drodze kilka samochodów, które zdają się zagrażać ich użytkownikom i innym uczestnikom ruchu. Właśnie po to, by eliminować takie pojazdy, policję uprawniono do zatrzymywania dowodu rejestracyjnego. W błędzie jest jednak ten, kto sądzi, że może to dotyczyć wyłącznie przeżartych rdzą, jeżdżących pomników motoryzacji lat osiemdziesiątych. To może przytrafić się każdemu kierowcy, wystarczy niewielkie niedopatrzenie

d14k76v

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, bądź pozwolenia czasowego przez policjanta nastąpi w razie:
- stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu (przede wszystkim po kolizji lub wypadku drogowym, w którym uszkodzone zostały główne elementy nośne konstrukcji nadwozia, ramy lub podwozia), zagraża porządkowi ruchu, narusza wymagania ochrony środowiska;
- stwierdzenia, iż pojazd nie został poddany w wyznaczonym terminie badaniu technicznemu lub termin badania został wyznaczony nieprawidłowo;
- stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w takim stopniu, że stał się on nieczytelny;
- uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);
- stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez nieupoważnioną do tego jednostkę;
- nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC, bądź nieokazania dokumentu stwierdzającego opłacenie składki ubezpieczenia (w tym wypadku policja zwraca zatrzymany dokument po okazaniu wymaganego dokumentu);
- uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

(fot. Policja.pl)
Źródło: (fot. Policja.pl)

Warto wiedzieć, że nawet ważna pieczątka przeglądu nie oznacza, że nasz dowód jest bezpieczny. Policjant posiada uprawnienia do sprawdzenia, czy auto nadaje się do jazdy. Może zatem wsiąść do samochodu i przejechać się nim w celu skontrolowania jego stanu technicznego. Mundurowy zwróci szczególną uwagę na niesprawność podstawowych podzespołów: układu kierowniczego - najczęstszą wadą są tu luzy kierownicy, układu hamulcowego - sprawdzenie, czy nie wycieka płyn hamulcowy, brak sprawnych świateł - np. rozbity klosz, przepalone żarówki, stan opon. Innymi przyczynami mogą być również braki elementów obowiązkowego wyposażenia pojazdu w części lub posiadanie elementów nieodpowiadających wymaganiom. Samochód może posiadać aktualne badania, a dowód rejestracyjny mimo to może zostać zatrzymany.

(fot. Policja.pl)
Źródło: (fot. Policja.pl)

Najczęstszymi powodami w takich wypadkach są brak trójkąta ostrzegawczego, brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej, pęknięta przednia szyba. Coraz częściej spotykanymi przesłankami do zatrzymania dowodu jest zbyt duży stopień przyciemnienia szyb oraz nadmierny poziom hałasu, spowodowany wymianą tłumika - jeśli nie ma on homologacji dopuszczającej do ruchu, dowodu łatwo nie odzyskamy.
Warto również wspomnieć o montowaniu zewnętrznego oświetlenia, najczęściej różnokolorowych świateł LED. Takie „ozdoby” również są podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Użytkownik pojazdu mechanicznego powinien pamiętać, iż światła błyskowe w kolorze niebieskim i czerwonym są wyposażeniem obowiązkowym pojazdu uprzywilejowanego, służącego do prowadzenia lub zamykania kolumn pojazdów i tym samym nie mogą być montowane w pojazdach cywilnych.

d14k76v

Gdy wystąpią przesłanki do zatrzymania dowodu rejestracyjnego lub pozwolenia czasowego, policjant jest zobowiązany do wystawienia pokwitowania. Dokument ten może pozwalać na użytkowanie samochodu przez czas nieprzekraczający siedmiu dni, ale wówczas ściśle określa warunki tego używania - np. dojazd do najbliższej stacji kontroli pojazdów, będącej na trasie przejazdu, powrót do domu lub dojazd do mechanika. Na takie pokwitowanie nie ma jednak co liczyć, jeśli policjant stwierdzi, że auto zagraża bezpieczeństwu ruchu. Może tak zdarzyć się w przypadku pojazdów uszkodzonych w wyniku poważniejszej stłuczki lub wypadku, gdy narusza wymogi ochrony środowiska, albo kiedy kierowca porusza się pojazdem bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. W tych przypadkach dowód zatrzymany zostaje bez limitu czasowego do czasu usunięcia wad, a właściciel samochodu zostaje z poważnym i kosztownym problemem.

Co dzieje się z zatrzymanym dowodem rejestracyjnym? Policja ma obowiązek jak najszybciej przekazać go organowi, który dokument wydał. W praktyce oznacza to przesyłanie dowodu rejestracyjnego do wydziału komunikacji właściwego starostwa powiatowego, w którym pojazd jest zarejestrowany. Wyjątkiem od tej reguły jest jazda bez ważnego ubezpieczenia OC. W takich okoliczności dowód rejestracyjny zostaje w jednostce policji, gdzie dowód został zatrzymany, a zwrot dokumentu następuje dopiero po uprzednim przedstawieniu dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy OC, bądź stwierdzającego opłacenie składki ubezpieczenia.

W innych przypadkach w celu odzyskania dowodu rejestracyjnego kierowca musi naprawić usterkę bądź inną przyczynę powodującą zabranie dowodu. Potem trzeba udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów. Po stwierdzeniu, że auto jest sprawne oraz nie budzi żadnych wątpliwości, diagnosta wystawi pokwitowanie, z którym trzeba zgłosić się do wydziału komunikacji urzędu, w którym samochód był rejestrowany, po odbiór dokumentu.

Krzysztof Dumała, Omega Kancelarie Prawne

d14k76v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14k76v
Więcej tematów