Trwa ładowanie...
d1ptisi

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za oświetlenie

d1ptisi
d1ptisi

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy pojazd, który został dopuszczony do ruchu, musi mieć sprawne oświetlenie. Dotyczy to wszystkich świateł zamontowanych w samochodzie. Jeżeli podczas kontroli drogowej policjant stwierdzi awarię, może zatrzymać dowód rejestracyjny. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Od 2007 roku funkcjonuje w Polsce obowiązek używania świateł przez cały dzień. Dlatego warto systematycznie kontrolować światła do jazdy dziennej lub - jeżeli pojazd nie jest w takie wyposażony - światła mijania. Warto również pamiętać, że prawidłowo działające światła stopu, kierunkowskazy i przeciwmgłowe mogą uchronić przed kolizją.

- Przeciętna trwałość standardowych żarówek wynosi około 600 do 900 godzin. Te o zwiększonej wydajności mogą mieć żywotność krótszą nawet o połowę w stosunku do standardowych odpowiedników – mówi Robert Krotoski z serwisu Allegro. - Aby uniknąć zatrzymania dowodu rejestracyjnego z powodu przepalonej żarówki, lepiej wozić w samochodzie ich zapasowy komplet. Zestawy żarówek i bezpieczników nie są drogie. Najtańsze, z żarówką H4 lub H7, można kupić już za około 10 – 15 zł. Jeżeli natomiast chcemy kupić żarówki renomowanych firm, musimy liczyć się z kosztami na poziomie od 50 zł za podobny zestaw.

Zakup żarówki to jednak nie wszystko. Do wymiany żarówki możemy być zmuszeni nocą, w miejscu, gdzie nie ma oświetlenia. Dlatego warto wcześniej zapoznać się z budową naszego auta i sposobem wymiany poszczególnych żarówek, a także wozić ze sobą latarkę. Dzięki temu w razie kontroli policyjnej naprawę defektu przeprowadzimy sprawnie i unikniemy nieprzyjemności.

Co jeśli nie uda nam się wymienić żarówki? Policjant może zatrzymać nasz dowód rejestracyjny. Potem jest on przesyłany do wydziału komunikacji, który pojazd rejestrował. Policjant dodatkowo opisuje przyczynę zatrzymania tego dokumentu, a kierowcy wydaje pokwitowanie i ewentualnie zezwolenie na używanie tego pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki tego używania.

d1ptisi

Aby odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny należy w odpowiednim wydziale komunikacji wypełnić wniosek i przedłożyć go wraz pokwitowaniem wydanym przez policję. W niektórych przypadkach niezbędnym będzie zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, potwierdzającym usunięcie przyczyny zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Za wydanie zatrzymanego dokumentu nie pobiera się opłat.

Jak sprawdzić stan oświetlenia i jak dobrać żarówki?

Światła należy systematycznie sprawdzać. Nie tylko przed wyjazdem w dłuższą trasę, ale cyklicznie, co kilka tysięcy kilometrów. Procedura jest banalnie prosta i każdy kierowca może ją przeprowadzić praktycznie samodzielnie. Wystarczy obejść samochód na około i sprawdzić kolejno działanie wszystkich żarówek, włączając poszczególne światła. Żarówki światła stopu można łatwo sprawdzić stając tyłem do ściany i obserwując, czy ich światło odbija się od niej podczas naciskania pedału hamulca. Niektóre samochody są wyposażone w kontrolki awarii świateł zewnętrznych, która informuje kierowcę, że któraś z żarówek nie świeci. Sprawdzenie właściwego ustawienia reflektorów lepiej powierzyć specjaliście w stacji kontroli pojazdów lub odpowiednio wyposażonym warsztacie.

(fot. moto.wp.pl)
Źródło: (fot. moto.wp.pl)

Jeżeli sami zdecydujemy się na wymianę przepalonej żarówki, będziemy musieli pokonać drogę do jej zaczepu, a w niektórych modelach nie jest to takie proste. Gdy to już się uda, należy pamiętać, aby nie dotykać jej szklanej główki gołymi palcami. W ten sposób nanieślibyśmy na nią tłuszcz ze skóry, a żarówka bardzo szybko znów by się przepaliła. Po wymianie warto sprawdzić ustawienie świateł.

d1ptisi

W różnych modelach samochodów są różne żarówki. Każda żarówka ma nabity na swojej obudowie symbol. W reflektorach jest to H4 lub H7. Różnią się one przede wszystkim konstrukcją. Te pierwsze są żarówkami wielowłóknowymi, te drugie jednowłóknowymi. Oznacza to, że w przypadku żarówki H4 pierwsze włókno odpowiada za światło mijania, drugie za światło drogowe. Natomiast H7 może funkcjonować w układzie z ksenonem.

Niektórzy radzą, by żarówki wymieniać parami. Istnieje spora szansa, że skoro spaliła się jedna, to i druga za chwilę odmówi posłuszeństwa. Specjaliści radzą, aby żarówki wymieniać profilaktycznie podczas przeglądu okresowego, a po wymianie niezwłocznie sprawdzić ustawienie świateł.

Źródło: Allegro

tb/

d1ptisi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ptisi
Więcej tematów