Trwa ładowanie...

Mandaty: podpisywać czy nie?

Mandaty: podpisywać czy nie?Źródło: PAP/Wojciech Pacewicz
d9se8p0
d9se8p0

Czy wszystkie mandaty nakładane na kierowców wystawiane są słusznie? Czy prowadzący może odmówić jego przyjęcia? Czy jest szansa na uchylenie mandatu?

Mandat uprawomocnia się w momencie, gdy zostaje podpisany przez kierowcę. Przyznaje się on w ten sposób do popełnienia zarzucanego mu wykroczenia. Warto więc nie podpisywać mandatu bez zastanowienia tylko przemyśleć, czy kara została nałożona słusznie. Zmotoryzowany może nie zgodzić się z decyzją funkcjonariusza i odmówić przyjęcia mandatu - w takiej sytuacji sprawa trafi do sadu rejonowego, właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia. Na przekazanie sprawy do sądu policja ma rok, po tym czasie ulega ona przedawnieniu.

Sąd przyjrzy się dokładnie okolicznościom sprawy, analizując zarówno wyjaśnienia kierowcy i funkcjonariusza oraz ewentualnych świadków, jak również stopień szkodliwości społecznej wykroczenia. Należy mieć na uwadze fakt, że sądu nie obowiązuje taryfikator mandatów, więc ewentualna kara może różnić się od zaproponowanej przez policjanta. Jest więc pewne ryzyko, że jeśli sędzia orzeknie winę kierowcy, może on zostać ukarany surowiej niż przewidywał mandat. Teoretycznie grzywna może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych, w praktyce jednak jest ona zazwyczaj zbliżona do tej z mandatu. Jeżeli sąd uzna winę kierowcy, zostanie on także obarczony kosztami procesu. Dlatego też odmowa przyjęcia mandatu ma sens jedynie wtedy, gdy kierowca jest pewny swoich racji i jest w stanie je udowodnić.

(fot. Policja)
Źródło: (fot. Policja)

Może się zdarzyć, że kierowca podpisze mandat, ale później dojdzie do wniosku, że jednak nie zgadza się z decyzją funkcjonariusza i chciałby się od mandatu odwołać. Warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość, ale tylko w jednym przypadku. Mandat zostanie uchylony jeśli czyn, za który kierowca otrzymał mandat nie był wykroczeniem. Przykładem może być sytuacja, gdy kierowca został ukarany mandatem za brak apteczki lub kamizelki odblaskowej, które w świetle prawa nie są obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Aby mandat został uchylony kierowca musi złożyć odwołanie do sądu odpowiedniego dla miejsca popełnienia rzekomego wykroczenia. Odwołanie takie może złożyć w ciągu 7 dni od daty wystawienia mandatu. Sąd nie będzie w tym przypadku badał kwestii winy kierowcy, a orzeknie jedynie czy mandat został wystawiony za czyn, który w świetle prawa nie jest wykroczeniem.

d9se8p0

W przypadku zarejestrowania pojazdu przez fotoradar stacjonarny, na adres właściciela auta zostanie wysłane oświadczenie do wypełnienia. Może on wówczas przyznać się do popełnienia wykroczenia i przyjąć mandat lub odmówić jego przyjęcia, wskazać osobę kierującą pojazdem lub osobę, której powierzył pojazd oraz nie wskazać osoby kierującej pojazdem i przyjąć mandat za niewskazanie jej lub odmówić jego przyjęcia. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku odmowy podczas kontroli drogowej. Sprawa również jest kierowana do sądu właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia. Kierowca może poprosić o sprawdzenie daty ważności legalizacji fotoradaru, który uwiecznił jego auto na zdjęciu. Jeżeli nie jest ona aktualna, to pomiar wykonany przez dane urządzenie nie może stanowić podstawy do ukarania kierowcy. Lista dat dostępna jest na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Ta sama zasada odnosi się również do innych urządzeń pomiarowych.

Źródło: Yanosik.pl

ll/moto.wp.pl

d9se8p0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9se8p0
Więcej tematów