wp

30 lat Skody Rapid kabriolet

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
30 lat Skody Rapid kabriolet
(Materiały prasowe)

Zaprzestanie w 1964 r. produkcji modelu Felicia na długi czas wyłączyło z oferty Skody modele bądź ich warianty pozbawione stałego dachu. Duchowym następcą Felicii został hardtop MBX, z kolei jego spadkobiercą – coupe 110R, wytwarzane w latach 1970-80. W latach 80. kontynuowano tę dobrze odbieraną przez rynek koncepcję modelami Gerde/Rapid.

Głównym powodem odejścia od produkcji kabrioletów była całkowita zmiana koncepcji konstrukcyjnej pojazdów, zapoczątkowana w 1964 r. modelem MB. Zblokowany z tyłu pojazdu układ napędowy i lekkie, samonośne nadwozie z filigranowymi słupkami i wiotką płytą podłogową nie dawały wielkich nadziei na szczęśliwy finał prac nad wariantem osłabionym dodatkowo brakiem dachu. Przekonano się o tym nawet empirycznie, podczas drogowych prób prototypu roadstera opartego o technikę NOV, czyli przyszłego modelu MB. Przełamanie się pojazdu badawczego podczas pokonywania przejazdu kolejowego w 1962 r. na długo przypieczętowało losy kabrioletów noszących logo Skoda. Zostały one wyparte przez inne, znacznie sztywniejsze warianty pochodne, choć nadal profilowane sportowo bądź rekreacyjnie, lecz posiadające już stałe dachy. I nawet jeśli w pewnym momencie w technologicznym zasięgu producenta znajdowało się opracowanie w pełni funkcjonującego kabrioletu na bazie modeli 110R lub Garde/Rapid o odpowiednio wzmocnionej strukturze
nośnej, to przy takim podziale produkcji zwyczajnie nie było go już gdzie wytwarzać.

wp
(fot. Materiały prasowe)
Podziel się

Doświadczenie firmy Metalex zdobyte przy tym projekcie zaowocowało w późniejszym czasie projektami MTX Roadster i MTX Cabrio, bazującymi kolejno na modelach Favorit oraz Felicia. Obecnie firma Metalex zajmuje się adaptacjami pojazdów na wyczynowe oraz renowacjami egzemplarzy kolekcjonerskich. Firma Auto Hainzinger działa również do dnia dzisiejszego, prowadząc aktualnie sprzedaż pojazdów nowych i używanych różnych marek.

Źródło: Skoda

ll/Wirtualna Polska

wp

Rosnąca popularność BlaBlaCar jest faktem. Sprawdź, czemu się to opłaca!

Polub WP Moto
Trwa ładowanie
.
.
.
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Podziel się na Facebooku
wp
wp
wp